Erdélyi Riport » Thália » 9. oldal

Szenvtelenül, üres térben

A történet nem színpadon játszódik, hanem a színészekben és bennünk. Mi éljük meg ezt a hősök nélküli tragédiát, együtt nevetünk és bukunk el a névtelen szereplőkkel. Különleges, izgalmas, fájdalmas előadás a Sardar Tagirovsky rendezte Az eset című színmű. Az új nagyváradi színházi stúdió első ősbemutatóját Simon Judit értékeli.


TOVÁBB

Időmátrix és szerelemrulett

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház szeptember 17-én mutatta be William Shakespeare: Vízkereszt, vagy amire vágytok című darabját Bocsárdi László rendezésében, amely a Gyulai Várszínházzal közösen készült produkció, és júliusban a Gyulai Shakespeare Fesztivál része volt. Az előadást Fám Erika elemzi.


TOVÁBB

Nyomda volt, színház lett

Részben közadakozásból elkészült, többfunkciós stúdiót avatott pénteken este a Szigligeti Színház Nagyváradon. A családias hangulatú megnyitóról Simon Judit tudósít.


TOVÁBB

Egy Harag-tanítvány Újvidékről

Negyven éve, 1975-ben Marosvásárhelyen hét fiatal, reményekkel, álmokkal teli színész elballagott az akkori Szentgyörgyi István Színiakadémiáról, amely jelenleg Szentgyörgyi István Művészeti Egyetem. ÁBRAHÁM IRÉN, Életmű-díjas színművész Újvidékről érkezett, hogy 40 után végigjárja a „legszebb négy év” helyszíneit. Simon Judit írása.

 


TOVÁBB

Öt művész, negyven év után (II. rész)

1975-ben Marosvásárhelyen hét fiatal, reményekkel, álmokkal teli színész elballagott az akkori Szentgyörgyi István Színiakadémiáról (ma Szentgyörgyi István Művészeti Egyetem.) A főiskolai évek idején – nevezzük így, mert ők öten így emlékeznek az intézményre – mintha burokban éltek volna. Szabó Lajos rektor egy esetet leszámítva mindig meg tudta védeni őket. Négy évtized után Ábráhám Irén (Újvidék), Piroska Klára (Sepsiszentgyörgy), Mezei Mária (Oxford - Budapest), Györffy András (Marosvásárhely) és Csoma Judit (Budapest) visszatért Marosvásárhelyre, hogy közösen emlékezzenek „a legszebb négy esztendőre”. Emlékeik megidézésének Simon Judit volt a tanúja.


TOVÁBB

M, mint műfajteremtő

A Sepsiszentgyörgyi M Studio Mozgásszínház művészeti vezetőjével, Márton Imolával az idei színházi évadról, tapasztalatokról, tervekről, a mozgásszínház mibenlétéről beszélgetett Fám Erika.


TOVÁBB

Másfajta színház – kezdő elmével

Új és rendhagyó formáció jelent meg az erdélyi színházi világban. A Shoshin Színházi Egyesület célja többek között „megvizsgálni, milyen módszerek állnak a színház rendelkezésére, hogy egyenes úton hasson az egyénre és a társadalomra. A színház ugyanis sokkal több, mint előadás” – állítja az egyik alapító, KÖLLŐ CSONGOR, akit Simon Judit kérdezett legújabb projektjükről, a KaravanActról.


TOVÁBB

Temesvár: túl egy újabb gazdag évadon

Különleges előadások, jelölés UNITER-díjra, Kisvárda város díja a Magyar Színházak Fesztiválján, a határokra és határtalanságokra fókuszáló Eurorégiós Színházi Találkozó (TESZT), három új, fiatal, tehetséges színész, továbbá két előadás meghívása a bukaresti Országos Színházfesztiválra – ez lenne a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház 2014/2015-ös évadának sommás leltára, s említést érdemelnek a bábtagozat nem kevésbé sikeres előadásai is. Simon Judit összefoglalója.


TOVÁBB

Óraműpontos Koldusopera Temesváron

John Gay szatirikus művét 1728-ban mutatták be Londonban. Két évszázaddal később, 1928-ban került színpadra Bertold Brecht azonos című zenés komédiája, amely sokkal inkább kanonizálódott, mint az alapmű. Közel kilenc évtizeddel később, 2015-ben, Temesváron megszületett a Mladenović–Góli féle változat, és amint Brecht Koldusoperája csak Kurt Weill zenéjével teljes, a temesvári produkciónak is szerves része Irena Popović  muzsikája. Simon Judit kritikája.


TOVÁBB

Érdeshármas, újrajátszott bűnbeeséssel

Ez a darab közelebb áll a költészethez és a zenéhez, mint bármi máshoz, az előadás pedig szerencsénkre igencsak hű a szöveg természetéhez. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Kés a tyúkban című előadását Tasnádi-Sáhy Péter értékeli.


TOVÁBB