Erdélyi Riport » Thália » 10. oldal

Játékszín, az igazi csíki

Összesen 189 előadást, 39 vendégelőadást, két színházfesztivált és több ezer nézőt könyvelhet el a Csíki Játékszín, mely június 23-án évadzáró gálaműsorral búcsúzik otthon a szezontól, majd vendégszerepel még az Édes Annával (fotó) Kisvárdán és Budapesten. Szilágyi Katalin összefoglalója.


TOVÁBB

Gazdag évadot zártak a váradi társulatok

Alig kezdődött, máris véget ért a 2014-15-ös színi évad. Alábbi összefoglalónk arra keres választ, mi minden történt, milyen előadások szerepeltek, sikerültek, vagy nem sikerültek Nagyváradon a minap zárult szezonban. Simon Judit szubjektív értékelője.


TOVÁBB

TESZT – változatok a végtelenségre 7.

Utolsó nap a TESZT-en. Két előadás, ugyanennyi közönségtalálkozó, aztán a búcsúbuli. Idén is jó volt Temesváron lenni a TESZT-en, ahol a tizennégy előadásból több volt a jó, mint a gyenge, nyolc napig a színházé volt a főszerep, találkoztunk, beszélgettünk, közösséget alkottunk. Mivel idén sem volt verseny, a fesztivál valóban találkozó volt: a színház, a közönség, a színházi emberek találkozója. Mint minden évben idén is a búcsúmondat: Jövőre veletek ugyanitt. Simon Judit fesztiválnaplójának befejező része.


TOVÁBB

A harmadik generáció szabadsága

„A két nyelv közös színpadon való használata saját, belső dramaturgiát kap: nem egyszerűen kétnyelvű előadást láthat a néző, hanem azt, hogy értések és nem értések, azonosságok és idegenségek hogyan állnak-hangzanak-válnak láthatóvá együtt.” A marosvásárhelyi Yorick Stúdió Tündérország – Ţara Zânelor című előadását Parászka Boróka méltatja.


TOVÁBB

TESZT – változatok a végtelenségre 6.

A fesztivál népe nagyon várta a Szerb Nemzeti Színház Ivan Iljics halála előadást Tomi Jazenic rendezésében. Két évvel ezelőtt Csehov Sirályát mutatták be a TESZT-en, akik látták máig nem felejtették el a hat órás produkciót. Olyan színházi élményt nyújtott, úgy tudott az orosz író szövegével és azon túl beszélni az alkotásról, a színházról, az emberi viszonyokról, hogy azt hittük ezt nem lehet túlszárnyalni. Lehetett. SIMON JUDIT fesztiválnaplójának hatodik része.

 


TOVÁBB

TESZT – Változatok a végtelenségre 5.

A TESZT-polgárok majdnem mind fegyelmezettek. Szépen sorban állnak az ajtó előtt, hogy bemenjenek az előadásokra. Nem szívesen említem, de én kivétel vagyok, mindig előre pimaszkodom magam. Mit tegyek? Vannak kedvenc helyeim, nem akarom, hogy más foglalja el. Fesztiváltársaim elnézően mosolyognak: hozzám szoktak az évek során. S ha már ajtónállás, essék szó a találkozó szervezőiről is. Évről-évre rengeteget dolgoznak azért, hogy mi, fesztiválozók jól érezzük magunkat. Rejtély, hogyan, de mindig ott vannak, ahol éppen szükség van rájuk, nem panaszkodnak, pedig néha áttetsző az arcuk a fáradtságtól. Mosolyognak, minden kérdésre válaszolnak, még a nagyon bugyutákra is. SIMON JUDIT fesztiválnaplójának ötödik része.


TOVÁBB

TESZT – Változatok a végtelenségre 4.

A TESZT közepén essék pár szó a közönségtalálkozókról. Idén ismét Upor László dramaturg, műfordító, szerkesztő, egyetemi tanár moderálja az alkotók és a nézők közötti párbeszédet. Ezek általában két nyelven zajlanak: angolul vagy magyarul, szinkronfordítással. Angolul, amikor külföldi, azaz nem magyar társulat előadásról esik szó. Upor a beszélgetések bevezetőiben röviden elemez, majd a rendezőket, színészeket faggatja a produkcióról, hogy aztán a közönség vegye át a szót, véleményt, kérdéseket fogalmazzon meg. Az Aleksandra Zec című előadás után a mindig felkészült, okos moderátor csak annyit mondott: nehéz megszólalni. SIMON JUDIT fesztiválnaplójának negyedik része.


TOVÁBB

TESZT – változatok a végtelenségre 3.

A TESZT-polgárok számára kicsit megszűnik a külvilág. Sűrűn kérdezgetjük egymástól, milyen nap van, hányadika, vajon mi újság a világban. A kulturális hírek bejutnak TESZT-országba: közösen örültünk a Saul fia magyar film hatalmas elismerésének Cannes-ban, ugyanígy Berekméri Katalin vásárhelyi színésznő UNITER-díjának. Kevés szó esik politikáról, az is inkább a színpadon. Itt valóban színház az egész világ. Előadásokról szólnak a beszélgetések és színházi pletykák keringenek. SIMON JUDIT fesztiválnaplójának harmadik része.


TOVÁBB

TESZT – változatok a végtelenségre 2.

Aki azt mondja, hogy a kultúrák nem találkozhatnak a büfében, az jöjjön el Temesvárra, az Eurórégiós Színházi Találkozóra, és megtapasztalja az ellenkezőjét. Ott ugyanis a szűk dohányzóban, a tágasabb büfében a régió szinte minden nyelvén beszélgetnek művészek, színházi emberek. Simon Judit beszámolója a TESZT-ről.


TOVÁBB

TESZT – változatok a végtelenségre 1.

Egyre bővebb, egyre izgalmasabb a Temesvári Eurórégios Színházi Fesztivál, közismert és közkedvelt nevén a TESZT. Minden évben van a fesztiválnak egy központi témája, az idei a végtelenség. (Ezt jelzi a fekvő nyolcas vagy Möbius-szalag a plakáton.) SIMON JUDIT Temesváron követi nyomon a TESZT eseményeit.


TOVÁBB