Erdélyi Riport » Portré
Azt mondtam a szekusoknak: „Gátá!”
Negyedízben forgolódott Szilágyi Aladár és Szűcs László Nagyszalontán, a 93. életévét fürgén taposó Dánielisz Endre otthonában. Negyedszerre még inkább bebizonyosodott: a Dánielisz-kútfő kimeríthetetlen forrás, egy hozzá hasonló riportalanyt lehetetlenség néhány kérdéssel s a rájuk adott válasszal letudni. Talán egy életmű-beszélgetés kellene hozzá…
TOVÁBB
„Valamiben ki akartam tűnni én is”
Alig tért haza élete első paralimpiájáról, Oláh Attila kézdivásárhelyi kerékpáros már a 2020-as tokiói játékokra készül. A Rióban három számban is rajthoz állt sportolóval Sarány Orsolya beszélgetett.
TOVÁBB
Búcsú a székelyváradi lánytól
Életének 49. évében, hosszan tartó, súlyos betegség után augusztus 18-án elhunyt Both Abigél nagyváradi újságíró, a Bihari Napló, a Reggeli Újság munkatársa, az Új Magyar Szó országos napilap tudósítója, az Erdélyi Riport szerkesztője, lapigazgatója, a Mákvirág gyermeklap alapítója, aki az utóbbi években a Biharország folyóirat gyermekrovatát szerkesztette.
TOVÁBB
A Csonkatorony emeletei, s az irodalomérzékeny szekusok
Ötven esztendeje, 1966. július 25-én közölték a szalontai Szekuritátén Dánielisz Endrével, hogy eltávolítják az Arany Emlékmúzeumból. A kilencvenen túl ma is tevékeny irodalomtörténész portréjának harmadik részében e fél évszázados epizód felidézése előtt virtuális sétára hívjuk az olvasót a Csonkatoronyba. Szöveg: Szilágyi Aladár, fotók: Szűcs László.
TOVÁBB
A tragikus tizennyolcastól Arany letört bajuszáig
Túl a kilencvenen, a mai napig Bihar megye egyik legtermékenyebb közírója, az Arany-irodalom búvárlója a Nagyszalontán élő tanár, irodalomtörténész, Dánielisz Endre, akit élő irodalmi múzeumra emlékeztető otthonában Szilágyi Aladár és Szűcs László keresett fel. A portré második részében sok egyéb mellett világháborús rémségekről s a Csonkatorony sorsáról esik szó.
TOVÁBB
Tanár Úr, a fésűssegéd
Túl a kilencvenen, mind a mai napig Bihar megye egyik legtermékenyebb közírója, irodalomtörténésze, az Arany-irodalom búvárlója a Nagyszalontán élő tanár, irodalomtörténész, Dánielisz Endre, akit élő irodalmi-múzeumra emlékeztető otthonában Szilágyi Aladár és Szűcs László keresett fel.
TOVÁBB
Időt kell szánni a betegre
Előfordulhat egy riporter életében, hogy csupán tíz lépést kell megtennie a kapuján kívül, csak be kell csengetnie a szomszédba, és máris eléje penderül a riportalany. Szilágyi Aladárnak ilyen nagy szerencséje volt, amikor Kiss Emőke Rozália nagyváradi pszichológussal kezdett beszélgetni… Az interjú befejező része nyelvi kérdésekről, a diktatúra idején betöltött szerepről, oktatói munkáról szól.
TOVÁBB
A paranoia tárgya az »aktualitások jegyében« változott
Előfordulhat egy riporter életében, hogy csupán tíz lépést kell megtennie a kapuján kívül, be kell csengetnie a szomszédba, és máris eléje penderül a riportalany. Szilágyi Aladárnak ilyen szerencséje volt, amikor Kiss Emőke Rozália pszichológussal kezdett beszélgetni. A portré második részében a lélekgyógyász négy évtizednyi kórházi hétköznapjai mellett, pályája néhány derűs-szomorú epizódját is felidézi.
TOVÁBB
Ma sem tudnék dolgozni, ha nem tanulnék tovább
Előfordulhat egy riporter életében, hogy csupán tíz lépést kell megtennie a kapuján kívül, csak be kell csengetnie a szomszédba, és máris eléje penderül a riportalany. Szilágyi Aladárnak ilyen szerencséje volt, amikor Kiss Emőke Rozália pszichológussal kezdett beszélgetni…
TOVÁBB
Vészes folyamatokat sejtek a világban
SÁNDOR IVÁN regényíró, esszéista, kritikus, évtizedekig a Film Színház Muzsika munkatársa, szerkesztője. Nagyváradi estjét megelőzően válaszolt, az életpálya fontosabb mozzanatai mellett, regényről regényre haladva Szilágyi Aladár kérdéseire.
TOVÁBB