Erdélyi Riport » Thália » 8. oldal

Amerika: a hely, amelyet megálmodtunk?

Varázsműhellyé vált két és fél órára a Kolozsvári Állami Magyar Színház színpada és több melléktere Michal Dočekal cseh rendező Amerika című produkciójában. Itt semmi nem az, ami, és senki nem az, aki. Az így megidézett világot pedig a színházszerűség, a meglepetésszerűség fonja össze varázslatról varázslatra. Ebben a kafkai szédületben gyakorta szusszanásnyi időnk sincs arra gondolni: színházban vagyunk. BARTHA RÉKA nézői reflexiói Franz Kafka Amerika című regényének kolozsvári színpadi adaptációjáról.


TOVÁBB

Varázslat, nem csak kamaszoknak

Jól elvarázsoltak a Szigligeti Stúdióban. Elfelejtettem, hogy felnőtt vagyok, s színházban ülök. Beszippantott a jókedvű, szellemes, a gyermekkor és az ifjúság illatát árasztó, humoros játék, a nyelvi leleményekkel teli szöveg. Szilágyi Andor mesedarabját Tóth Tünde rendezése tette varázslatossá. Simon Judit kritikája. (A fenti képen Gajai Ágnes, Ababi Csilla, Hunyadi István.)


TOVÁBB

Fej vagy fej

Rosencranz és Guildenstern halott. Ezt már tudjuk a Hamletből, mint ahogy azt is, hogy a hír későn érkezik, „nem érez a fül, mely meghallaná”. Olyannyira nem, hogy Tom Stoppard remekművében még a legfőbb érintettek sem értesültek róla időben. Tasnádi-Sáhy Péter legújabb budapesti színházi túráján a Szkéné Színházba látogatott, hogy megtekintse a darabot Szikszai Rémusz rendezésében.


TOVÁBB

Egyszemélyes Ibusár

BENEDEK ÁGNES a Csíki Játékszínben 2008-ban tartott bemutató után idén felújította és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Kamaratermében újra közönség elé vitte egyszemélyes előadását, Parti Nagy Lajos–Darvas Ferenc: Ibusár-megállóhely című darabját. Fám Erika írása.


TOVÁBB

Játssz Wittgensteint, eurós bankjegyet!

Nem álltak kötélnek a színészek, amikor arra kértem őket, hogy a hattyú halálát Osama Bin Laden meggyilkolásával elegyítve játsszák el. Pedig a bátor nyuszi bőrébe bújva, körültekintően választottam ki és „rendeltem meg” a magam jelenetét a belépéskor kiosztott listáról. Bartha Réka a november 7-14. között zajló kolozsvári Temps d’Images fesztivál produkciójáról.


TOVÁBB

Pormentesített Buborékok

A világ változik, nem az emberek – tartja egy bölcs mondás. A 21. században is lehet vígjátékot írni a fellengzősségről, a kivagyiságról, a nagyképűségről, a lustaságról, a szélhámosokról, a nagyképűekről, a hazugokról, a megvesztegetőkről és megvesztegetettekről, az urizálókról, mint a 19. században. Ezt mutatta meg Novák Eszter rendező Csiky Gergely Buborékok című vígjátékával Nagyváradon. Simon Judit kritikája.


TOVÁBB

Gyűlöletföldrajz zenei aláfestéssel

Ritkán ér populáris műfajt ekkora megtiszteltetés, mint a budapesti Gólem Színház ZS-kategória című előadásában a revüt. A rekeszizmainkat próbára tevő egy óra alatt a zsidó identitást taglalta a legjobb minőségű, mégsem émelygősen komolykodó irodalmi támasztékokkal. Bartha Réka színházi esszéje a kolozsvári vendégjátékról.


TOVÁBB

Egy sárga konyha színei

Október 8-án mutatta be a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Jonas Gardell Jegesmedvék című darabját Zakariás Zalán rendezésében. Fám Erika kritikája.


TOVÁBB

A Homokszörny tükrében

Székely Csaba legújabb színpadi művének az alappillére a szerelem, amit számos néven neveztek már el az irodalomban és drámatörténetben. A marosvásárhelyi szerző darabjának címe Homokszörny, ő most így nevezte el a szerelmet. Simon Judit kritikája.


TOVÁBB

Formálódó Buborékok

Közönség előtt, interaktív módon tartott próbát egy héttel Csiky Gergely Buborékok bemutatója előtt a nagyváradi magyar színtársulat. A rendhagyó szombat délelőtti találkozón Simon Judit is jelen volt.


TOVÁBB