Erdélyi Riport » Politika » 6. oldal
Ahol a zászló, ott az ország?
Bolygónk lehetséges jövőbeli konfliktusövezete az altalajkincsekben ma még fel sem mérhetően gazdag északi sarkvidék. A térség országai közül a legaktívabb – katonai értelemben is – ismét Oroszország. A jeges terület körüli ügyek szálait Ady András elemzése segít kibogozni.
TOVÁBB
Búcsú Albert Álmostól
Tisztelettel emlékezünk Albert Álmos sepsiszentgyörgyi polgármesterre, 2007 évi Aranyalma-díjasunkra, aki augusztus 11-én, életének 61. évében hunyt el.
TOVÁBB
A török szultán háborúja
Hol vagy Európa? – kérdezték a Brüsszelben tiltakozó kurdok és szimpatizánsaik. Tényleg, hová lett Európa? Hová lett a szolidaritás és a demokratikus elvek, az igazságosságért való aggodalom? Miért néma Washington, miközben szövetségese nagy elánnal bombázza a kurdokat, máris 400 harcosukat ölve meg? Akik épp az Iszlám Állam ellen harcoltak, míg Törökország nagyratörő szultánja nem kezdte sajátosan értelmezni a terrorellenes harcot. De miért? És miért nézi el neki ezt a világ? A válaszokat Gál Mária kereste.
TOVÁBB
Egy elfuserált túszdráma utóélete
A nyári uborkaszezonban mannaként érkezett a hír, hogy a Legfelsőbb Bíróság a 2005 tavaszán elrabolt, majd két hónappal később kiszabadított újságírók ügyében egy feljelentés nyomán beidézte és kihallgatta Traian Băsescu volt államfőt és Vasile Blaga korabeli belügyminisztert. A két politikus nem egészen félórát töltött a Legfelsőbb Bíróságon, az ügyet áthelyezték a bukaresti 5. kerületi bíróságra. Simon Judit összefoglalója.
TOVÁBB
Alku Iránnal – rózsás helyzet tövisekkel
Július közepén került a tárgyaló felek szignója Svájcban a nemzetközi tárgyalók és Irán közötti egyezményre, melynek célja az iráni katonai atomprogram visszafejlesztése. A fellélegzések és aggodalmak közötti realitásokat ADY ANDRAS elemzése rajzolja meg.
TOVÁBB
Egy szövetségi és egy szocialista köztársaság a népköztársaság ellen?
Húsz évvel az amerikai-vietnami diplomáciai viszony helyreállítása után első alkalommal fogadta az amerikai elnök a vietnami kommunista párt főtitkárát a Fehér Házban. Nguyen Phu Trong a vizit végén Barack Obama ígéretét vette, hogy az amerikai elnök ellátogat Hanoiba. A térség helyzetét a múltba visszatekintve Ady András elemzi.
TOVÁBB
Mindenki (nem csak polgár)háborúja
Miközben az Európát megoldhatatlannak tűnő feladat elé állító menekülthullám egyik forrása, immár három éve a világ jelenlegi legtragikusabb válságövezete Szíria. Az egymással öldöklő harcot folytatók képlete meglehetősen bonyolult, a világhatalmak tehetetlenek, az erőszak nem csitul. Ady András elemzése.
TOVÁBB
Világjáték a kastélyszállóban
Június első hetében a németországi Schloss Elmau kastélyszállóban, festői, alpesi környezetben értekeztek a világ bajairól a G7 csoporthoz tartozó államok vezetői. Ady András írása az előzményekről és az idei témákról.
TOVÁBB
Netanjahu meglepte a világot
A márciusi izraeli előrehozott parlamenti választás tétje nagyobb volt, mint az, hogy ki alakít kormányt Jeruzsálemben. Arról is szólt, lesz-e előrelépés az izraeli-palesztin békefolyamatban, megszűnik-e a zsidó állam diplomáciai elszigeteltsége, vissza tudja-e szerezni az izraeli kormányzat korábbi nemzetközi támogatottságát? Úgy tűnik nem, hiszen Benjamin Netanjahu meglepetés győzelmet aratott, maga mögé utasítva a palesztinok felé nyitottabb balközép Cionista Tábort. GÁL MÁRIA összefoglalója.
TOVÁBB
Nyemcov-gyilkosság: homály a Moszkva-folyó hídján
Nem csak a Putyin-rendszerről, az ukrán-orosz konfliktusokról, az Oroszországra irányuló nyugati figyelemről árul el sokat Borisz Nyemcov másfél hónappal ezelőtti meggyilkolása, a kelet-európai nacionalizmus folyamatairól is sokat megtudhatunk a tragédia révén. TAMÁS PÁL szociológussal, a posztszovjet érdekszféra ismerőjével, kutatójával Párászka Boróka beszélgetett.
TOVÁBB