Erdélyi Riport » Politika » 7. oldal

Saját magam ellen perelek

Közel egy éve van magyar elnöke a Kolozs Megyei Tanácsnak. Az örkényi történet tovább fokozódik, amikor megtudjuk, mindez hogyan lehetséges, s hogy a főszereplő nem is ragaszkodik pozíciójához a klasszikus értelemben. VÁKÁR ISTVÁNT az elmúlt tíz hónap tapasztalatai mellett a romániai magyar politizálásról is kérdezte a Kustán Magyari Attila.


TOVÁBB

Liberális adóreformot ígér a kormány

A 16 százalékos egységes adókulcs bevezetéséhez hasonló léptékű adóreformra készül a kormány. A napokon belül minisztere nélkül maradható pénzügyi tárca által kidolgozott tervezet nagylelkű adóteher-csökkentéseket ígér, amelyek azonban bevallottan nagy bevételkieséssel járnak. ERDEI-DOLOCZKI ISTVÁN képviselőtől Cseke Péter Tamás megtudta, hogy az új adótörvénykönyvet az RMDSZ mindenképpen megszavazza.


TOVÁBB

Európai hang lengyel dialektussal

Közép-Európa regionális hatalma, fontos szereplője lehet az ukrán válságkezelésnek, ráadásul az Unió egyik legfontosabb vezető tisztségét is birtokolja. Ady András elemzése Lengyelország helyzetéről, szerepéről, kilátásairól.


TOVÁBB

Választási reform: visszatérő pártlisták

Lassan a végéhez közeledik a választási reformcsomagot előkészítő parlamenti különbizottság munkája, amelynek eredményeként jövőre már várhatóan párlisták alapján nyernek mandátumot a jelöltek. Cseke Péter Tamás a testület RMDSZ-es tagját, MÁRTON ÁRPÁDOT kérdezte az eddig elfogadott módosításokról.


TOVÁBB

Szerephez jut egy nyugodt motoros

Február közepén a nagyváradi helyi képviselőtestület nemzeti liberális és RMDSZ-es tagjai leváltották Ovidiu Muresan szociáldemokrata alpolgármestert, és a szocdem tanácstagok tüntető kivonulása után megválasztották a megüresedett posztra az RMDSZ jelöltjét, HUSZÁR ISTVÁNT. Közel három esztendő után a bihari megyeszékhely magyarságának ismét van alpolgármestere, akit Borsi Balázs kérdezett.


TOVÁBB

„Miféle jogállam ez?”

MARKÓ ATTILA november óta Magyarországon tartózkodik, december 3-án szavazta meg a román parlament alsóháza előzetes letartóztatásának engedélyezését. „Milyen jogállam az, – kérdezi –, ahol le akarnak tartóztatni valakit, aki nem látja az ügyészségi dossziét, majd utólag kiderül, hogy a dosszié maga tartalmazza az illető ártatlanságának bizonyítékait?” Az úgynevezett Bica-ügy gyanúsítottját Cseke Péter Tamás  kérdezte a hazai igazságszolgáltatás működését jellemző eset részleteiről.


TOVÁBB

Egy patthelyzet kockázatai és mellékhatásai

Jelen állás szerint idén nyáron nem hirdethet felvételit magyar nyelvű gyógyszerészképzésre a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem. Ennek okairól Cseke Péter Tamás kérdezte az érintett feleket.


TOVÁBB

Szerzett jog elvétele nyertesekkel és vesztesekkel

A korábbi gyakorlat szerint az állami költségvetés egyes bevételeiből, valamint a helyi szinten begyűjtött jövedelemadókból a helyi költségvetések kiegészítésére szolgáló összegek 20 százalékát megyei tanácsi határozattal osztották le a helyi önkormányzatoknak. Az idei költségvetési törvény megszünteti ezt a lehetőséget, egyeseknek több, másoknak kevesebb forrást biztosítva. Cseke Péter Tamás és Szűcs László írása a változtatás lehetséges következményeire keres választ.


TOVÁBB

Nagyvadakra lő a felpörgött DNA

Washingtoni nyomás? Az új államfőnek való megfelelési kényszer? Cseke Péter Tamás politológust, elemzőt, jogász-politikust kérdezett arról, miért zakatol az igazságszolgáltatás gépezete a korábbinál is hangosabban Klaus Iohannis elnökké választása után.


TOVÁBB

Palesztina – sem de facto, sem de iure?

A vita a palesztin és zsidó államok egymással való megféréséről, arról, hogy Izrael elismerje egy palesztin állam létrejöttét, és hogy ez vice versa is működjön, történelmi végtelenségbe vész. Ez ennek a kérdéskörnek az egyik fő problémája, a hivatkozásos alapot és a megoldást mindenki: Európa, Amerika, a szomszédok, glóbusz- és régióstársak az egyre beláthatatlanabb történelmi múltra bízzák. Ady András írása.


TOVÁBB