Szerephez jut egy nyugodt motoros

2015. 03. 13. 15:23

Február közepén a nagyváradi helyi képviselőtestület nemzeti liberális és RMDSZ-es tagjai leváltották Ovidiu Muresan szociáldemokrata alpolgármestert, és a szocdem tanácstagok tüntető kivonulása után megválasztották a megüresedett posztra az RMDSZ jelöltjét, HUSZÁR ISTVÁNT. Közel három esztendő után a bihari megyeszékhely magyarságának ismét van alpolgármestere, akit Borsi Balázs kérdezett.

 

 

Vannak olyan ügyek, döntések a váradi önkormányzatban, amelyek ellen az RMDSZ tanácsosai rendre felszólaltak, s gyakran azok ellen szavaztak, akikkel most éppen koalícióra léptek. Miben változik megválasztásával a helyzet?

 

Amit feltétlenül szeretnék elmondani: az elveinket nem adjuk fel, elsősorban a nagyváradi magyar lakosság érdekeit szeretnénk képviselni, de meggyőződésünk, hogy azok a javaslatok, amelyeket eddig is megfogalmaztunk, és javarészt visszautasítottak, nem ütköztek a többségi lakosok érdekeivel, sőt, úgy gondolom, minden váradinak jót tett volna azokat megfontolni és elfogadni. Viszont eddig ez nem így történt. Azt is tudjuk, miért. Ellenzékben voltunk, s ez idő alatt bebizonyosodott, hogy a korábbi koalíciós partnerek, a végrehajtó testületben szereplő két párt, a PNL és a PSD nem tudott együttműködni úgy, ahogyan azt a város érdekei megkövetelték volna. Ezt Ilie Bolojan polgármester is elmondta a legutóbbi tanácsülésen. Fontos döntések esetében nem volt konszenzus az PSD-s alpolgármester és a frakciója között, hiszen volt olyan önkormányzati határozati javaslat, amelyet a végrehajtó testület készített elő és terjesztett be, a szociáldemokrata tanácstagok egy része meg is szavazta, a másik része viszont nem, jó esetben tartózkodott, holott saját alpolgármesterük jóváhagyta voksával a tervezetet. A PNL ezért döntött úgy, hogy keres egy másik partnert, amellyel biztosítani tudja a többséget, ez lett az RMDSZ. Bízom benne, hogy a jövőben az olyan típusú javaslatok, legyen az beruházás, kultúra, sport vagy szociális ügy, amelyek a város érdekeit szolgálják, megkapják a kellő támogatást.

 

A nagyváradi magyar közvéleményt élénken foglalkoztatja a főtér napokban elkezdett átépítése, ami ellen korábban helyi építészek is szót emeltek, mondván szakmaiatlan a terv, kizárólag a liberális alpolgármester ízlése szerint alakítják át a teret. Van arra lehetőség, hogy menet közben még módosítani, legalább csiszolni lehessen a terven?

 

Nagyvárad számára nagyon fontos, hogy az uniós forrásokat ne veszítse el, ezért a főtér átépítésével még ebben az évben végezni kell. A tér átépítése egy olyan EU-s projekt, amelyhez a város önrésze csak öt-tíz százalék. Fontos, hogy ezt a tetemes mennyiségű uniós pénzt ne veszítsük el.
Azt tudjuk, hogy a Szent László tér átépítésének tervét az elmúlt időszakban többször átdolgozták, majd az egészet újratervezték, ám a sok ellenérvünk, hogy ez nem tetszik vagy az nem tetszik, végül is hozott eredményeket. Hiszen, emlékezzünk vissza, volt olyan eleme a megvalósításra kijelölt tervnek, hogy egy napórát meg egy angyalkás obeliszket helyezzenek el a tér közepén. Végül nem lesz sem napóra, sem angyalos obeliszk. Ám mivel mi akkor ellenzékben voltunk, hiába ragaszkodtunk egy Szent László-szoborhoz, azt nem fogadták el. Végül sikerült egy olyan végső verziót kialakítaniuk, ami lehet, még mindig nem az, amit mi szeretnénk, de már nem tartalmazza azokat az elemeket, amelyeket mi kategorikusan elutasítottunk.

 

A hivatalban milyen feladatkörökkel ruházzák fel önt?

 

Gyakorlatilag az előző önkormányzati ciklusban megszabott feladatköröket veszem át, azokat, amelyek annak idején Biró Rozália mostani szenátor hatáskörébe tartoztak.

Röviden felsorolva, hozzám tartozik majd az Ingatlankezelőség, a Szociális és Közösségi Ügyek Hivatala, a közterület-fenntartó és -kezelő, amelyhez a strandok, a temető, az állatkert és a piacok, a Pénzügyi Igazgatóság, a Helyi Közszállítási Vállalat, tehát valamivel több lesz, mint a leváltott Mureşan alpolgármester attribútumai.

 

Nagyvárad azon kevés hazai nagyvárosok közé tartozik, ahol Ilie Bolojan polgármester döntése nyomán a civil szervezetek immár harmadik éve nem kaphatnak támogatást az önkormányzattól, ez pedig jelentős mértékben visszavetette a magyar civilek működését (is). Várható-e változás a kulturális és közösségi programok támogatása terén?

 

Dolgozunk rajta. Ugyan csak az utolsó pillanatban, de megszületett az idei költségvetést elfogadó tanácsi határozat. Mivel ez egy éves tervezet, az esztendő folyamán az eddigi gyakorlat alapján biztosan változni fog. Elképzelhető, hogy a számos tervezett beruházás közül akad olyan, amit nem sikerült elindítani, vagy nőnek a bevételek, esetleg spórolunk, tehát lesz honnan forrásokat átirányítani. A tervünk az, hogy újraindítsuk azt, ami 2012-ben megszakadt, hogy az egyházak, a civil szervezetek, alapítványok újból kaphassanak támogatást a városi költségvetésből.

 

Részben városrendezési, részben pénzügyi kérdés, hogy miként folytatódik idén a műemlékövezetnek nyilvánított történelmi belváros modernizációja, a legfontosabb épületek, paloták felújítása. Lát esélyt arra, hogy kevesebb ingatlant takarjon el védőháló?

 

A homlokzat-felújításokra készültek pályázatok, egyes ingatlanokat uniós forrásokból újítanak fel, tehát elkezdődött végre valami, ha nem is a szükséges ütemben. Akadnak belvárosi vagy ehhez közeli épületekben lakások, amelyek kiürülnek, és itt nem kilakoltatást vagy végrehajtást kell érteni, hanem örökös nélküli elhalálozását. Mások kénytelenek eladni ingatlanaikat, mert nem tudják fizetni a fenntartást. Ezeket az ügyeket szociális kérdésként kell kezelni. Sokan, akik két-háromszobás belvárosi lakások fenntartására sem tudják előteremteni a rávalót, ezek a családok a homlokzat-felújítás önrészét kitevő pénzt is képtelenek kifizetni.

 

Vannak ugyanakkor olyan, a magyarságot érintő problémák, amelyek viszonylag rövid időn belül megoldhatóak...

 

Az egyik ilyen a magyar nyelvű esketések ügye. Az elmúlt időszakban gyakran csalódtak azok a párok, akik azt kérték, hogy az anyakönyvvezető magyarul adja össze őket. Tudomásom szerint mindössze egy személy volt képes, illetve csak neki volt meghatalmazása arra, hogy a magyarokat anyanyelvükön eskesse. Próbáljuk elérni rövid időn belül, hogy bárki, aki magyarul szeretné az esketést, az élhessen ezzel a jogával.
 

Tudjuk, hogy Váradon komoly változások történtek az elmúlt években, amelyek érintették a magyar közösséget. Például iskolai osztályokat veszítettünk el, átcsoportosítások történtek, bölcsődékben voltak problémák – sok helyütt éppen a gyermekhiány miatt. Kevés a gyermek, nemcsak a magyar, hanem a román is, ezért csoportok indulása kerül veszélybe. Hosszú távon ez komoly problémát fog jelenteni.

 

Egy bő év van hátra a következő önkormányzati választásig. Vannak-e olyan ambíciói, hogy a következő választáson akár a polgármesteri tisztségért száll versenybe?

 

Erről még nem beszéltünk, de bármi megtörténhet. Ez az egy év mindenképpen jó próbamunka lesz. Bízom abban, nem csalódnak bennem az emberek. Számomra ez a tisztség megtiszteltetés, ugyanakkor kihívás is, szeretnék eleget tenni a lehető legtöbb lakossági elvárásnak, ami nyilván nehéz lesz, főleg a mostani politikai helyzetben.

 

Önt már sokan ismerik önkormányzati képviselői tevékenysége okán, a legutóbbi népszámlálás alkalmával pedig négygyermekes apaként az egyik „arca” volt a Bihar megyei kampánynak. De azt kevesen tudják, hogy a motorok nagy szerelmese, és nem is akármilyen kétkerekűvel rója a kilométereket...

 

Lassan huszonöt éve van jogosítványom motorra is. Az első motorom egy 175 köbcentis Jawa Czetka volt, most pedig egy egészen más típusú, más kaliberű jószágom van, egy Yamaha Midnight Star. Motorozni nagyon szeretek, de nem vagyok tagja egyetlen klubnak vagy csoportosulásnak sem. Nyugodt motorosnak tartom magam, nem szeretek felvágni. Ameddig lehet, folytatnám a motorozást, mert ahogy másokat a horgászat, engem ez kapcsol ki.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!