Erdélyi Riport » Thália » 19. oldal

Sirályon innen, Sirályon túl

„Megfogalmazódik a tehetség, a siker, az alkotás kínja és gyönyöre, az, hogy a színháznak mindig meg kell újulnia, mintegy követnie a társadalmi változásokat.” Simon Judit a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozón tekintette meg az újvidéki Szerb Nemzeti Színház Sirályát.

TOVÁBB

A döntés súlya

A budapesti Tünet Együttes visszajáró vendégnek számít Temesváron. Az elmúlt két évben a TESZT programjában, idén közvetlenül a fesztivál előtt mutatták meg egy produkciójukat a Csiky Gergely Színház közönségének. A Voks című előadáson Tasnádi-Sáhy Péter igyekezett helyes döntéseket hozni, már amennyire lehetőségei engedték.

TOVÁBB

Bulgakovi színházvarázs Molière-rel

A hatalom és a művészet – ha szükségük is van egymásra– összeférhetetlenek. Mások a törvényeik. Ez az ellentét bontakozik ki a Csíki Játékszín legújabb előadásában, a Képmutatók cselszövésében. A Porogi Dorka rendezte produkciót Szilágyi Katalin értékeli.

TOVÁBB

Egy Charlie Gordon-féle trükk

KULCSÁR-SZÉKELY ATTILA a marosvásárhelyi Yorick Stúdió és az Aradi Kamaraszínház égisze alatt színpadra vitt Virágot Algernonnak című előadásával a Bánsági Magyar Napok vendége volt Temesvárott. Tasnádi-Sáhy Péter írása.

TOVÁBB

Felszín a Mélyben

„Mélyfúrást” ígér Keresztes Attila első rendezése a marosvásárhelyi Nemzeti Színháznál. A Tompa Miklós társulat Makszimi Gorkij Éjjeli menedékhelyét játssza, az eredeti Mélyben címmel. Rendezői védjegy, programdarab is a produkció, annak az előre vetítése, milyen irányba halad tovább a társulat. Parászka Boróka kritikája.

TOVÁBB

A színpadi lét felfedezése

A Nyugat-Európában bevett gyakorlatnak megfelelően a magyarországi és romániai színházak is igyekeznek átértelmezni a klasszikusan egyirányú csatornát alkotó és néző között. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Színfalak mögött műhelysorozata is ebbe a tendenciába illeszkedik. Tasnádi-Sáhy Péter riportja.

TOVÁBB

Nem mindig úszható meg a csend

Michel Doèekal rendező neve nem ismeretlen a kolozsvári közönség számára, a legutóbbi Interferenciák fesztivál záróelőadását, az Egy őrült nap, avagy Figaro házasságát a cseh rendező állította színpadra. Az ebben megismert letisztult térrel, pontosan behatárolt játékstílussal ellentétben a Godot-ra várva egészen más arcát mutatja a rendezőnek. A prágai Nemzeti Színház előadását Bíró Réka nézte meg Kolozsváron.

TOVÁBB

Áldásos tudatlanság

Társadalommal, egyénnel, az erkölcs és az értékrend hiányával szembesít Sorin Militaru a Karnebál című előadásban. A magyarul Farsang címen ismert Caragiale- vígjátékot Parti Nagy Lajos átírásában mutatta be a Csíki Játékszín. A Caragaiale, Parti Nagy, Militaru trió izgalmas produkció garanciája. Szilágyi Katalin Csíkszeredában látta az előadást.

TOVÁBB

Szívderítő liliomtiprás

A sokszínűség jegyében szerencsésebb lett volna, ha budapesti színházi kalandozásai során kollégánk nem az Örkény Színházban köt ki ismét, de a magyarországi színházi élet ismerői számára tán érthető módon, nem tudott ellenállni a Mohácsi-testvérek rendkívül szórakoztató merényletének Szigligeti Ede Liliomfija ellen. Tasnádi-Sáhy Péter írása.

TOVÁBB

Egyedi játékok a léttel

Arról az előadásról írok, melyet a Színházi Világnapon láttam. Fontos ezt elmondani, mert a Békeidők című színpadi alkotás előadásról-előadásra változhat. Noha a meghatározó szövegek és jelenetek rögzítettek, a produkción belül az improvizáció lényeges elem, hangsúlyok tolódhatnak, jelenetek alakulhatnak át, karakterek változhatnak. Simon Judit írása.

TOVÁBB