Erdélyi Riport » Thália » 14. oldal

Csőbe zárt fájdalom szexszel, droggal, rock ’n’ rollal (IFESZT –3. nap)

A fesztivál harmadik napján elrepültünk a kicsit egyhangú Arab Éjszakába, de a jól bevált szex, drogok és rock ’n’ roll kombináció, felütve némi istenekkel biztosította a katarzist. Simon Judit beszámolója.


TOVÁBB

Pomádé király eltáncolt meséje

A hatéves, aki megbabonázva nézte a Nagyvárad Táncegyüttes Pomádé király új ruhája című előadást, a vége felé önfeledten felkiáltott: ez olyan, mint a valóság. Igaza van, a táncszínházi előadás tényleg napjaink pojácáiról szól. S akinek nem tetszik a nyelvezet, amelyen megszólalnak a művészek, az vagy a színházat nem szereti, vagy elhallgattatta magában a gyermeket. Simon Judit írása.


TOVÁBB

Szophoklész nem hagyja magát (IFESZT - 2. nap)

A fesztivál második napján Antigoné gardéniát szedett, és közben jött a hír: a (kultur)Kamf elmarad, helyette inkább Lola lesz Blau. Simon Judit beszámolója.


TOVÁBB

Jó volt a banán (IFESZT - 1. nap)

Megkezdődött Csíkszeredában az Interetnikai Színházi Fesztivál (IFESZT) idei kiadása. A helyszínről Simon Judit tudósít.


TOVÁBB

Ilja agitátor

Amikor szóba kerül Tadeusz Słobodzianek Ilja Prófétája, gyakran emlegetett értelmezési keret a tudományos világkép bukásának következtében létrejött űrben tengődő és értelmet kereső ember drámája. Úgy gondolom, ez mindössze részben igaz, ám ez a részigazság az, ami a darab lényegi pontját adja. Ami ennél is figyelemre méltóbb, hogy Bocsárdi László olyan előadást rendezett, amely tökéletesen szem előtt tartja a darab e nagyon érzékeny pontját. Ivácson András Áron írása.


TOVÁBB

Nem a tér a fontos, hanem a játék

Bánsági Vándorszínház alakult, amely bejárja Temes és Arad megye falvait, kisvárosait, viszi a színházat oda, ahol évtizedek óta nem láttak magyar nyelvű előadást. Aszalos Géza, a Vándorszínház szakmai vezetője összefogott Molnár Zsolt képviselővel, a temesvári színházzal, a Theatron Egyesülettel, Mátyás Zsolt színész-rendezővel, a lelkesedést meg biztosították a kolozsvári és vásárhelyi színis hallgatók. Két napra Simon Judit is csatlakozott a komédiásokhoz.


TOVÁBB

Serena in X-tremis – egyensúlybillenés rockzenére

A 2013-2014-es évad különösen termékeny volt a Kolozsvári Állami Magyar Színházban. Kilenc bemutatót tartottak, a zömében kísérleti előadások a körülöttünk zajló hétköznapi társadalmi élet felé fordítják tekintetünket, illetve a zene és a képzőművészet irányába is nyitnak. Az évadzáró ősbemutató, a Serena in X-tremis a tébolyból való visszatérés kísérleteként ragadható meg. Szabó Réka kritikája.

TOVÁBB

Üldözők és elkerülők

Látszólag közúti vircsaft, valójában család- és társadalomtörténet Alina Nelega darabja, amely több nemzedék asszonyaival és lányaival mondatja el, mutatja meg, hol és kikkel élünk. Balkáni drámák, katarzisok és kiábrándulások előadása. Parászka Boróka kritikája a román nyelvű marosvásárhelyi előadásról.


TOVÁBB

Caravaggio Terminal

„Hogyan jutott el Caravaggio a felfokozott, modern értelemben vett teatralitás felfedezéséig, amelyet festményein a testek laboratóriumaként felfogott fekete doboz és az egyetlen fényforrásból áradó fény minimalizmusa reprezentál?” Ezt a kérdést teszi fel a szerző, Visky András a darab rendezőjével, Robert Woodruffal a Caravaggio Terminal című előadásban. Az évad utolsó előtti kolozsvári bemutatóját Szabó Réka látta.

TOVÁBB

A gyűlölet futótüze

Hazai ősbemutatóra vállalkozott a Temesvári Csiky Gergely Színház, egy sikeres szerző sikerdarabját állította színpadra Radu-Alexandru Nica. A libanoni származású, Párizs után Kanadában letelepedő Wajdi Mouawad Futótűz című drámáját számos nyelven játsszák világszerte, film is készült belőle. A nagyregénynek beillő drámából megrázó előadást alkotott a társulat. A produkciót a TESZT alkalmával látta Simon Judit.

TOVÁBB