Erdélyi Riport » Thália » 13. oldal
Egy klasszikus a kegyetlen konyhában
Magyar nyelvű ősbemutató a debreceni nemzeti Heiner Müller előadása, a színház számára ültette át magyarra Forgách András, de nem elsősorban ez az oka annak, hogy magyarországi bemutatóról ír az Erdélyi Riport, hanem az, hogy a produkció alkotói közül jó páran hazaiak. Ráadásul a Titus anatómiája, Róma bukása, amely a Shakespeare – kommentár alcímet viseli roppant izgalmas előadás, mind formájában, mind tartalmában. Simon Judit írása.
TOVÁBB
Édes Anna, regény a színpadon
Kosztolányi Dezső Édes Anna című regényét igyekezett színpadra állítani Lendvai Zoltán a Csíki Játékszínben. A rendező mindezt úgy tette, hogy mindvégig hűséges maradt az irodalmi szöveghez. A csíkszeredai társulat előadását Szilágyi Katalin elemzi.
TOVÁBB
SPOT – színházkeresők károlyi fesztiválja
Aki szerint az irodalom irodalom, az hülye – írja Hervay Gizella az Előszóban, és a mondat színházra átírva sem kevésbé igaz. Legalábbis számomra, az immáron nyolcadik SPOT – Színművészeti Egyetemek Nemzetközi Fesztiválján, Nagykárolyban eltöltött két nap után még inkább egyértelmű: a színház valami egészen más, mint amit egyesek megpróbálnak begyömöszölni az erre a névre keresztelt, szépen pingált dobozokba. Tasnádi-Sáhy Péter beszámolója, szokás szerint alulnézetből.
TOVÁBB
Inkább a semmi van
Jutalomjáték – is lehetne a marosvásárhelyi Nemzeti Színházban bemutatott Caligula a címszereplőnek, Bányai Kelemen Barnának, és a társulat produkcióban résztvevő összes tagjának. Tufan Imamutdinov orosz rendező, a román és a magyar társulat jó ismerője, a színház visszatérő munkatársa alapos munkával dolgozza fel Albert Camus drámáját, amelyet az utóbbi években is szívesen játszottak az erdélyi és a magyarországi színházak. Parászka Boróka kritikája.
TOVÁBB
Vallomások az öltözőben
A színésznő sminkel, öltözik, lassan átváltozik. Felkerül a maszk. Átlép egyik életéből a másikba. Talán a boldogabbikba. Ez maradt neki, a festett arc, a komédia. Tasnádi-Sáhy Péter F. E.-vallomások című monodrámáját Firtos Edit játssza Nagyváradon. Tóth Hajnal írása.
TOVÁBB
A macska is hazudik
Tennessee Williams Macska a forró bádogtetőn című darabja első látásra egy nem túl komplikált családi komédia, amely előrehaladtával egyre inkább családi drámába, végül tragédiába torkollik – amolyan műfaji „bildungstheater”. Az alapanyag komplex és kifejlett társadalmi érzékenységről árulkodik. Victor Ioan Frunză rendezése azonban túlegyszerűsít, ami az előadás kárára megy. Ivácson András Áron kritikája.
TOVÁBB
Esküvőből karnevál
„Az intenzív színészi játék miatt mindenki egyformán hajaz a főszerelmes, azaz főhős titulusra, emiatt észre sem vehető, hogy a figyelem központjában a vidéki testvérek állnak.” Szabó Réka írása a Kolozsvári Állami Magyar Színház Vidéki jegyesek című előadásáról.
TOVÁBB
Lolita különórán
Mozgásszínházról, illetve Ionesco drámából készült előadásról írni külön-külön is kemény dió, nem beszélve arról, ha a kettő esetleg találkozik. Györfi Csaba vizsgarendezése az András Lóránt Társulat táncosaival mondhatni feladta a Leckét. Mármint a krónikásnak, mert ők elég szépen boldogultak. Tasnádi-Sáhy Péter írása.
TOVÁBB
Ördöngös játékok (IFESZT 5. és 6. nap)
Az Ördög próbájával és Liliom legendájával Csíkszeredában véget ért az Interetnikai Színházi Fesztivál. Simon Judit beszámolója.
TOVÁBB
A boldog vég nem boldogít (IFESZT - 4. nap)
A fesztivál negyedik napján a zsidó Lear életben maradt, és Lola Blau sem halt bele. Simon Judit beszámolója.
TOVÁBB