Ördöngös játékok (IFESZT 5. és 6. nap)

2014. 10. 28. 17:46

Az Ördög próbájával és Liliom legendájával Csíkszeredában véget ért az Interetnikai Színházi Fesztivál. Simon Judit beszámolója.

 

Az utolsó előtti napon nem tudom, mi történt, mert ellógtam a színházból. Mentségemre legyen, hogy tudattam a szervezőkkel, még a jegyeimet is visszaadtam, vegyék hasznát azok, akiknek nem jutott.
Azt hittem jól fog esni egy színház nélküli nap, tévedtem. Hiányzott.
Kárpótolt viszont a vasárnap, a fesztivál zárónapja. Délután nem mindenki fért be a színpadon kialakított térbe, aki kíváncsi volt Radu Afrim az Ördög próbája című előadásra. A plakáton a produkció szerzőjeként is neves rendező szerepel, de ez a szerzőség csak részben igaz. A szöveget jórészt a szereplők találták, Afrim az ötletet vitte a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatához. A szereplők a színészek nevét vagy becenevét viselik, merthogy róluk szól ez az egyszerre nagyon vidám és nagyon szomorú, de minden tekintetben kiemelkedő produkció. Az alapötlet: egy lepukkant vidéki kultúrházban, gyerekkori traumáját orvosolandó, a helyi gazdag kiskirály show-műsorral akarja megünnepelni kisfiának a hetedik születésnapját. A többit már a társulattal együtt alkotta Afrim. A magányosok garzon tömbházában élő, a látszatott őrizni igyekvő segéd-énektanárnő, a diploma nélküli táncos-koreográfus és patkány alkotják a zsűrit, akik kiválasztják a show szereplőit. A színpadon elszabadul a pokol, azaz a fantázia, hogy mindenki megfeleljen Ördögnek – így hívják az újgazdag embert. Irónia és önirónia bravúros színész játék jellemzi az előadást. Sikoltva nevetek a nagyszerű jeleneteken, a produkció minden pillanatát élvezem, s mégis, amikor kimegyek a teremből valami keserűség vesz rajtam erőt. Mert ez az előadás olyan görbe tükör, amiben megláttam azt a társadalmat, melyen élek, élünk, butaságot, az ostobaságot, a megfelelési kényszereket, a kiszolgáltatottságot, ami körülvesz mindnyájunkat és jobb híján röhögünk a torzképünkön. De szeretjük is, mert hát mégis csak mi vagyunk ott, abban a tükörben, és nagyon szerethető az a hét éves kisfiú, aki ugyan nem vetít elő valamilyen nagyszerű jövőt, de jövő ugye kifürkészhetetlen, lehet akár nagyszerű is.
A közönségtalálkozón a művészek lelkesedve és vidáman meséltek az alkotási folyamatról, azt mondják a rendező „csak” egy szórakozató előadást akart. Örömjáték ezt a színészeknek, látszik is színpadon, a szórakoztatás is összejött, de Afrim nem hazudtolta meg önmagát: társadalmi karikatúrát rajzolt, rajzoltatott marosvásárhelyiekkel.
Este a hideg, rideg szakszervezeti művelődési házban a Nagyváradi Szigligeti Társulat a Szikora János rendezte Liliom előadása melengette meg a lelkeket. Erről bővebben az Erdélyi Riport hasábjain számolok be.
A fesztiválnak vége, a színészek, vendégek még buliztak egyet az Ólommadárban, a Csíki Játékszín épületében csend honolt máig. Mert ma este előadás, de én már nem vagyok ott. A csíkszeredai művészek visszatérnek a nézőtérről a színpadra.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!