Erdélyi Riport » Interjú » 6. oldal

Mohács: még két hetet kellett volna várni

A mohácsi csatáról szóló beszélgetésük harmadik részéban B. Szabó János történész muzeológust Szilágyi Aladár a két sereg méreteiről, állapotáról, valamint a sokat vitatott késlekedésekről kérdezte.


TOVÁBB

Magyarország a fáziskésés áldozatává vált

A mohácsi csata előzményeiről, lefolyásáról, következményeiről beszélgetett a magyar történelem sorsfordulóját több kötetben összefoglaló B. Szabó János történész muzeológussal Szilágyi Aladár. Az interjú második részében a Magyar Királyság és Európa 1526 körüli helyezete, viszonyai kerültek terítékre.


TOVÁBB

Hadtörténetet „a háború logikája” mentén kell írni

A mohácsi csata előzményeiről, lefolyásáról, következményeiről beszélgetett a sorsfordulót több kötetben összefoglaló B. Szabó János, hadtörténészettel is magas szinten foglalkozó művészettörténésszel Szilágyi Aladár. Az interjú első részéből kiderül: rengeteg ellentmondás, vita kerekedett a csata értelmezéséről a századok folyamán.


TOVÁBB

„Az én feladatom, hogy üljek a szobában és gondolkozzak”

A Törzsasztal-estek visszatérő vendégeként járt Nagyváradon – 2008 után újra – Tóth Krisztina író, költő, aki legújabb könyveiről beszélt a felolvasásokkal gazdagon tarkított találkozón. A Vonalkód, a Pixel, a Pillanatragasztó, az Akvárium című kötetek szerzőjével Szűcs László beszélgetett.


TOVÁBB

„El kell ezt tolni legalább százig”

A hetven éves marosvásárhelyi intézményesített magyar színház múltját felidézők vasárnap a református és a katolikus temetőben kopjafát avattak az ott nyugvó művészek emlékére, a zsidó temetőben pedig Harag György emléke előtt tisztelegtek. Előző este előadások hangzottak el, darabot főzött Székely Csaba drámaíró, táncolt Bartis Attila regényíró, mesét olvasott Gáspárik Attila főigazgató, s lehetett tanulni és játszani Csehov Sirályában. Simon Judit Arkagyina szerepére vállalkozott, de hajnal felé az álmosság legyőzte az exhibicionizmusát, cserébe interjút kért Keresztes Attila rendezőtől, a Tompa Miklós Társulat művészeti igazgatójától.


TOVÁBB

Alföldi, a műgyűjtő

Nemrég Nagyváradon járt néhány órára Alföldi Róbert színész, rendező. Magánemberként jött, Ujvárossy László képzőművésszel, egyetemi tanárral találkozott, hogy kortárs művészeti alkotásokat vásároljon. Alföldi művészi fotográfiákat gyűjt, magyarországi és külföldi műveket. A művésszel Simon Judit beszélgetett.


TOVÁBB

Még nem fogyott el az élményanyagom

Több erdélyi város után Nagyváradon is bemutatta a Szalamandrák éjszakái című könyvét Márton Evelin. A szülővárosában, Kolozsváron élő szerzővel, aki a közrádió bukaresti magyar adásának a munkatársa, Szűcs László beszélgetett.


TOVÁBB

Nem számoltam meg, hány nevet tudok a hóra

Az író visszatérő vendége volt a váradi Törzsasztalnak, ezúttal A Legkisebb Jégkorszak című verses regényével. Beszélgetés Térey Jánosról, Térey Jánossal. Szilágyi Aladár interjújának második része.


TOVÁBB

Eco életmű, a racionalitás és a tolerancia védelmében

Umberto Eco igazi „akadémiai sztár” volt, akit nem csak kutatók, egyetemi emberek, hanem a legszélesebb körű közönség is szívesen olvasott. Terjedelmes és fontos életművet hagyott hátra. Kelemen János filozófussal, az Eco Visszhang kötet szerzőjével emlékeztünk a február 19-én elhunyt olasz íróra, gondolkodóra, publicistára. Parászka Boróka interjúja.


TOVÁBB

Nem szent számomra a saját szövegem

Visszatérő vendége volt a váradi Törzsasztalnak, ezúttal A Legkisebb Jégkorszak című verses regényével. Beszélgetés Térey Jánosról, Térey Jánossal. Szilágyi Aladár interjújának első része.


TOVÁBB