Erdélyi Riport » Thália » 25. oldal

Balkáni tragédia Chicagóban

Marasztalták, de hazajött az Egyesült Államokból, hiszen Nagyváradon akar társulatot építeni, nem kötelezi el magát külföldön, ameddig dolga van itthon. Chicagói rendezését az év legjobb előadásának választották. SZABÓ K. ISTVÁN hazatérése után válaszolt Simon Judit kérdéseire az Erdélyi Riport 2012/5. számában.


TOVÁBB

Csárdás Miska

Én, kérem, szeretem az operettet. Bevallom. Mert sokan vannak, akik nem vallják be, csak titokban élvezik. Valamiért nem illik szeretni az operettet. Én nem bánom, ha megszólnak érte, ha lekicsinylően legyintenek rám is, mint a műfajra. Azt mondják, nem „magas kultúra.” Akkor milyen? Alacsony? Sebaj. Simon Judit kritikája az Erdélyi Riport 2012/4. számából.


TOVÁBB

Ki maradjon, ki menjen?

„A fő kérdés az, sikerül-e előbbre lépni annak a valós demokráciának az útján, amelyben bármilyen megye- és településvezetés nem köldöknéző hatalom, hanem mindenekelőtt a lakosságra figyelő közigazgatási szolgáltatás. Ez nem függ a románoktól. De ettől függ az oly sokat emlegetett autonómia.” Székedi Ferenc publicisztikája az Erdélyi Riport 2012/4. számából.


TOVÁBB

Rettegj, ha megdobnak kenyérrel

Házi kedvenceikért forradalmat indító városlakók abszurd története Matei Viºniec francia nyelven írott darabja, melyet a Marosvásárhely Stúdió Színház Akadémiai Műhelye mutatott be, a drámát magyarra átültető Patkó Éva rendezésében. Az előadást Parászka Boróka értékelte az Erdelyi Riport 2012/2. számában.


TOVÁBB

Egy rektorválasztás utóélete

Feszültségeket szült a marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem rektorválasztása, meglepetést hozott a decemberi titkos szavazás. Vannak, akik még mindig a román jelöltre szavazó magyar „árulókat” keresik, és vannak, akik a szakmaiságot sürgetik. Parászka Boróka a leginkább érintetteket megszólaltató írása az Erdélyi Riport 2012/1. számából.



TOVÁBB

A művész szabadsága a fikció erejében van

A budapesti Kortárs Drámafesztivál egyik legfontosabb előadója elsősorban a 20/20 című, nagy visszhangot kiváltó előadása kapcsán beszél művészi törekvéseiről, a művész szerepéről, a dokumentarista színház lényegéről. Szabó Réka interjúja GIANINA CÃRBUNARIU színházi rendezővel az Erdélyi Riport 2012/1. számában jelent meg.


TOVÁBB

Dialógus a színházról

Dokumentarista színház és dramaturgia Kelet-Közép-Európában címmel tartottak konferenciát Budapesten, a Kortárs Drámafesztiválon. A kétnapos találkozón fiatal alkotók ismertetették projektjeiket, elméleti megállapításaikat, majd kerekasztal-beszélgetésen értékelték egymás munkáit. Az elhangzottakat Szabó Réka foglalta össze az Erdélyi Riport 2012/1. számában.


TOVÁBB

Nőszínház Csíkban

A Tudós nők Porogi Dorka előadásában szó szerint női darab, amelyben nem ürügyek és szemléltető eszközök a nők, a morális tanulság levonásához (vö. asszony maradjon a fakanálnál), hanem szereplői, irányítói és elszenvedői a drámájuknak. Parászka Boróka kritikája a Csíki Játékszín produkciójáról az Erdélyi Riport 2011/27. számából.


TOVÁBB

A színházba, amit én szeretek, bárki bejöhet

Szeptemberben az évad legjobb előadásának díját kapta a színikritikusoktól rendezése a budapesti Nemzeti Színházban, az Egyszer élünk avagy a tenger azontúl tűnik semmiségbe című produkció. MOHÁCSI JÁNOSsal, aki hosszú éveken át a kaposvári színtársulat rendezője volt, miközben számos más társulattal is dolgozott, Tasnádi Sáhy Péter beszélgetett. Az interjú az Erdélyi Riport 2011/26. számában jelent meg.


TOVÁBB

Bánk Bán mai ruhában

Bocsárdi László rendezésében szeptember 23-án bemutatták a Bánk bánt Sepsiszentgyörgyön. Mátray László játssza a címszerepet, Nemes Levente Tiborcot, Gajzágó Zsuzsa Gertrudist, Pál-Ferenczi Gyöngyi Melindát, Kolcsár József Ottót, Pálffy Tibor Biberachot, Szakács László Petur bánt. Az előadást Zsehránszky István méltatta az Erdélyi Riport 2011/20. számában.


TOVÁBB