Erdélyi Riport » Thália » 23. oldal

Kötelező férfiasság

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron színház május 20-án mutatta be Andrzej Saramonowicz Tesztoszteron című darabját, Zakariás Zalán rendezésében. Hét férfiszereplő… és dübörgő hormonok. Rock and roll és – ördögök. Korhatáros darab, 14 éven felülieknek ajánlják. A produkciót Miklóssi Szabó István értékelte.

TOVÁBB

Átutazók fesztiválja Kisvárdán

Jó és feledhető előadások, kevés off program, a fesztiváltól függetlenül zajló giccsvásár és zajos rockmaraton, foci EB, a korábbinál kevesebb szakmai megbeszélés, még kevesebb buli, jó szervezés, kevés pénz, egymástól távol eső színházi világok jellemezték a Magyar Színházak XXIV. Kisvárdai Fesztiválját. Simon Judit visszatérő krónikásként összegezte a látottakat.

TOVÁBB

Színházi kapitalizmus Lengyelországban

A lengyel színházi progresszió frontvonala már egy jó ideje nem Varsóban vagy Krakkóban, hanem alsó-sziléziai városokban: Wroclawban, Legnicában és Walbrzychben látható. Szerencsém volt: Wroclawban egy hétvégén két JAN KLATA-produkcióhoz: a Kasimir és Karolinéhez és Az ígéret földjéhez is hozzájutok. Tamás Pál írása az Erdélyi Riport 2012/23. számából.

TOVÁBB

Alászáll a Nagy Peer

A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház őszintesége, jóhiszeműsége nem mindennapi: élőbemutatóra hívta a TESZT vendégeit, közönség elé tárt egy még próbafolyamatban lévő produkciót – íme, lássátok, feleim, mire készülünk! Zsehránszky István kritikája a Peer Gynt próbabemutatójáról az Erdélyi Riport 2012/23 számából.

TOVÁBB

Miniévad Kritikus Órákkal

Újrakezdés, motiváció, társulatépítés – ezek a szavak hangzottak el legtöbbször a nagyváradi Szigligeti Színházban szervezett Kritikus Órákon. A jelen lévő színházi szakemberek és a közönség is egyetértett abban, hogy a váradi színház „kettőről a háromra” lépett – határozottan elindult azon az úton, amelyet az előző évadokban már lassan-lassan kijelölt magának. Nagy Orsolya írása az Erdélyi Riport 2012/22. számából.

TOVÁBB

Oedipus a malomban

A sors, az élet körforgása, a múlt és jelen összefonódása, az önfelismerés, a bűn vállalásának, a tettek következményeinek drámája a Nagyváradon bemutatott Oedipus. Szabó K. István rendező a város egyik lerobbant malmában teremtett rítus-színházat, amelyben a nézők is a szakralitás részesei. A Szigligeti Társulat bemutatóját Simon Judit méltatta az Erdélyi Riport 2012/21. számában.

TOVÁBB

TESZTiválnapló

Május utolsó napjaiban két fontos kulturális eseményre figyelt a világ: a filmfesztiválra Cannes-ban, valamint az Eurorégiós Színházi Találkozóra Temesváron. Munkatársunk, Tasnádi-Sáhy Péter mérlegelés nélkül az utóbbit választotta, az ötödik TESZT történéseinek krónikája mellett az előkészítés kulcsfiguráit is megszólaltatva.

TOVÁBB

Székely-japán mesehatáron

Pompás jelmezek, maszkok, árnyjáték, gong-muzsika, apró léptek, hatalmas gesztusok, kifinomult mozgásrendszer, nagyszerű világítás, szuggesztív játék jellemzik Budaházi Attilának a Csíki Játékszínben bemutatott legújabb mesedarabját, amely japán népmese alapján készült. Az előadás pedig követi a japán nó színház és a népmese szabályait. Székely Katalin írása.

TOVÁBB

Osonó – avagy a diákszínház falain túl

Kevés olyan magyar nyelvű diákszínház működik Erdélyben, amelytől a közösség komolyabb szakmai színvonalat követelne, több elkötelezettséget az átlagosnál, de soha nem tudni, miből lesz a cserebogár. Ezt illusztrálja a sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely esete: a kilencvenes évek elején líceumi kör volt a diákszínház, ma pedig nemzetközi kapcsolatokat ápol, turnézni jár. A társulatról Kustán Magyari Attila írt az Erdélyi Riport 2012./18. számában.

TOVÁBB

Kisszerűségből tragédiába

Színház a javából. Az a döbbenetes, hogy Andrei ªerbannak nem kellett aktualizálnia semmit. Minden megvan Ibsennél, csak ki kell bányászni, színre kell vinni. És ªerban megtette ezt. Zsehránszky István kritikája a Kolozsvári Állami Magyar Színház Hedde Gabler símű előadásáról az Erdélyi Riport 2012/17. számából.

TOVÁBB