TESZTiválnapló
2012. 06. 21. 17:26Május utolsó napjaiban két fontos kulturális eseményre figyelt a világ: a filmfesztiválra Cannes-ban, valamint az Eurorégiós Színházi Találkozóra Temesváron. Munkatársunk, Tasnádi-Sáhy Péter mérlegelés nélkül az utóbbit választotta, az ötödik TESZT történéseinek krónikája mellett az előkészítés kulcsfiguráit is megszólaltatva.
Május 19-én, a házigazdák és a budapesti Forte Társulat Peer Gynt produkciójának előbemutatójával indult a TESZT – a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó, jelezve, hogy idén sem feltétlenül a hagyományos színházi nyelveké lesz a főszerep, hanem – az eddigi törekvéseknek megfelelően – a mozgás, a zene és a beszélt nyelv elegyítését célul kitűző előadások, koncertek, koncert-előadások áradatában tobzódhatnak a fesztiválozók.
A második napon visszatérő vendégekkel találkozhatott a korábbi évek programját ismerő közönség: a Varga Heni – Döbrei Dénes rendező, táncos, koreográfus házaspár két francia zenésszel, Latifa la Forestier-vel és Rodolphe Bourotte-tal kiegészülve ez alkalommal az utazásról mesélt a HhouAka(A) Méhcsípés című előadásban, rájuk jellemző intimitással, a zörejekből zenét, a káoszból harmóniát teremteni képes finom mozdulatokkal. Tavalyi produkciójukhoz hasonlóan ismét megidézték Pilinszky szellemét, sőt hangját is, ez alkalommal a költő Trapéz és korlát című versét képekbe álmodva. Az este a Bélaműhely koncertjével folytatódott, akik eredetileg Kántor Kata Origo című munkáját lettek volna hivatottak ellátni zenével, ha a művésznő nem sérül le sajnálatos módon. Viszont bizton állíthatom, hogy a közönség így is mindenfajta hiányérzet nélkül távozhatott a fergeteges műsor után. Fellépésük első részében ipari hulladékokból, kimustrált használati tárgyakból, hordókból, csövekből, bicikli- és számítógép-alkatrészekből, teknőből, serpenyőkből és papírdobozokból készített, jellemzően ütős és fúvós hangszereiken mutatták be a magyar, cigány és zsidó folklórból merítő, török, arab és dél-amerikai ritmusokat is felhasználó, jobbára elektronikus hanghatású zenéjüket. Rövid szünet után a hallgatóság kipróbálhatta a gettómaribula, gigantocyplis, teknőkotó, biciklikormány tilinkó és hasonló érdekes nevekre hallgató hangkeltő eszközöket, majd a vállalkozó szelleműek úgynevezett karmesterverseny keretében a csapat tagjait szavak nélkül, kézzel-lábbal dirigálva megszólaltathatták saját zenéjüket, vagy legalábbis olykor igencsak vicces próbálkozásaik eredményét.
„Olyanok jöjjenek, akiknek adunk a szavára” – Gálovits Zoltán művészeti aligazgató „Számomra ennek a találkozónak a legnagyobb tanulsága az, hogy bármifajta haladás csak akkor képzelhető el, ha az ember kíváncsi és figyel a környezetére. A hivatásunk arról szól, hogy folyamatosan valahonnan valahová tartunk, és az A-ból B-be vezető utat teljes lényünkkel meg kell élni. Eugenio Barba Dániában élő olasz színházi alkotó mondja azt, hogy a színház a város szíve. Ez egy olyan szerv, ami egyszerre kap is és ad is. Ezért szerintem nagyon fontos, hogy odafigyeljünk, mit kapunk, és ezeket feldolgozva mit pumpálunk bele a város életébe. Nyilván nem minden vélemény lesz releváns a döntéseink szempontjából, de az összeset meg kell hallgatni ahhoz, hogy a hosszú távú haszonnal bírókat kiszűrhessük. A program összeállításánál mindig arra törekszünk, hogy olyan előadók jöjjenek el, akiknek adunk a szavára. A TESZT egy olyan közeg, amely nagyon fontos számunkra a megfelelő impulzusok begyűjtése szempontjából.” |
Hétfőn, szusszanásnyi szünetként, csak egyetlen előadás volt műsoron. A két veterán TESZTelő, Kapa és Pepe, azaz Mucsi Zoltán és Scherer Péter, a temesváriak által a Rosencrantz és Guildenstern halott UNITER-díjas előadásból jól ismert Katona Lászlóval kiegészülve, Harold Pinter A gondnok című darabjával érkezett. A színészek hozták a tőlük elvárt teljesítményt, de a közönségtalálkozón maguk is bevallották, még ők sem elégedettek maximálisan az eredménnyel. Viszont a Katona László vezette – a román édesipar remekéről elnevezett – Eugenia zenekar román, orosz, lengyel és balkáni alapokon nyugvó sírva vigadós punk zenéje maradéktalanul elnyomta a méltán nagy elvárásokkal érkezett nézők esetleg rosszabbacska szájízét.
A fesztivál harmadik napja komoly létkérdéseket feszegető előadásokat kínált. A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata Bérces László rendező vezetésével vitte színre a kortárs drámairodalom pillanatnyilag egyik legtöbbet játszott darabját, A Gézagyereket. Az alkotók elsősorban Háy János istendrámájának szövegét és annak mondanivalóját tartották szem előtt, így a pontos történetmesélés érdekében sokszor kiléptek az autista főszereplő kórisméje szabta határok közül, hogy a remek díszlettel alátámasztva, minél szorosabban körbejárhassák Isten és ember viszonyát. Utánuk a nyitónapon már bemutatkozott, Horváth Csaba rendező-koreográfus vezette Forte Társulat következett a nem éppen könnyed tolláról híres Samuel Beckett Godot-ra várva című művével. A milliónyi létkérdést boncolgató, filozófiai utalásoktól hemzsegő, súlyos szöveget sokszor bravúros koreográfiába csomagolva igyekeztek a nézőagyak receptorai számára emészthetőbbé tenni, legtöbbször hatásosan.
Szerdán, kora délután az érdeklődők különleges túrán vehettek részt: a pincén, műhelyeken és a díszletraktárokon keresztül vezető séta, a színház profánabb tereinek bemutatásával közelebb hozta a sokszor bizonyára nehezen kézzelfogható alkotói folyamatot a részvevőkhöz. A napi programot a másik vajdasági társulat, az Újvidéki Színház Bergman-adaptációja nyitotta. Vidovszky György koncepciója egy sematikus térbe helyezi Fanny és Alexader történetét. A két sorban hat-hat boltívből álló díszlet nagyszerű lehetőséget kínál a szemet gyönyörködtető, rejtett aranymetszések uralta színpadkép kialakítására, de az ezáltal kelt harmóniaérzet nem lenne teljes a remek színészi alakítások nélkül. A házigazdák is méltán lehetnek büszkék a produkcióra, mivel az egyik címszereplőt a temesvári társulat tagja, Dukász Péter kelti életre, végtelen alázattal. E nagyszerű élmény után viszont talán a kelleténél is nehezebben csúszott le a legtöbb néző torkán a TranzDanz Triptichon című performansza. Az előadás utáni felháborodott hangok azt sejtették, hogy sokaknak nem sikerült értelmezni Kovács Gerzson Péter három részből álló, először hegedű-, majd furulya-, végül cimbalomkísérettel előadott koreográfiáit, de az is megeshet, hogy ez kizárólag a megfelelő előképzettség hiányának tudható be. Hogy az előadó és a nézők közül kinek róható fel az általános elégedetlenség, azt csak egy bizonyos, 14. században élt, Ockham névre hallgató angol filozófus tudná könnyen eldönteni az ő borotvájával…
A hatodik napon mérsékelt reménykedéssel vártam a Tünet Együttes Alibi című előadását, mivel a tavaly hozott produkciót nem kifejezetten kedveltem. Még nem tudom eldönteni, mennyire e prekoncepciónak, pontosabban az elvárásaim és a látottak között tátongó űrnek tudható be az előadással kapcsolatos azóta is tartó eufóriám, de a nézői reakciók is azt támasztják alá, hogy valami egészen jól sikerült produkciónak lehettünk részesei. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a közönségtalálkozón Upor Lászlónak az előző napokon tett, addig meddő erőfeszítéseit végre siker koronázta: igazi párbeszéd alakult ki a nézők és az alkotók között.
Az este második felében ismét hazai játékos lépett pályára idegen mezben: Éder Enikő az Aradi Kamaraszínház Kvartettjében játszotta a márkiné szerepét a Valmontot alakító, jelenleg a miskolci társulatot erősítő Harsányi Attilával fantasztikus összhangban. A két színész Albert Alpár temesvári díszlettervező által kreált monumentális női bábon, valamint annak belsejében adta elő a keletkezése idején is botrányt keltő, a halálvágy éjfekete erotikájával átszőtt szöveget. Hainer Müller bestiális Veszedelmes viszonyok-átirata a temesvári nézők tűréshatárát is erősen próbára tette, viszont a két színész remek munkáját így sem vitatta senki. A csütörtöki programot a The Last Balkan Tango című legendás album alkotója, Boris Kovac zárta az eredetileg meghirdetett La Campanella helyett az Ultima Armonia nevű formációval. A koncert majd egyórás késéssel, nem sokkal éjfél előtt kezdődött, ez sajnos némileg levont a kevéssé vájt fülűek számára nehezen emészthető, mélyen elvont free jazz élvezeti értékéből, főleg ha az ember a két előadás után még a stúdióteremben főtt hatalmas bográcsosból is tisztességesen belakott.
Én-keresések a középpontban – Upor László dramaturg, a közönségtalálkozók moderátora „Rengeteg belső rímet lehet felfedezni az idei előadások között. Majdnem mindegyikre ráhúzható, hogy valamifajta én-keresés áll a középpontjában. Emellett fontos szerepet kap a tükröződés is. Ahogy egyes személyiségek vagy jelenetek egymást tükrözik az előadásokon belül. Persze, ez akár lehetne véletlen is, de az idei TESZT-en az egy négyzetméterre vagy pontosabban színházi pillanatra jutó tükröződések száma meghaladja a sokévi átlagot. A felhasznált eszközkészletben is vannak egyezések, ami alapján akár skatulyákat is gyárthatnánk, de nem biztos, hogy ezzel túl sokra mennénk. Ha azt nézzük, hogy Horváth Csaba rendezése az első és Frenák Pál munkája gyakorlatilag az utolsó előadás a programban, akkor az egy kifejezetten érdekes ívet mutat. Két olyan jelentős magyarországi alkotóról van szó, akik megújították a színházban használatos testnyelvet az utóbbi években. Horváth Csaba régebb óta ad komoly teret a mozgás mellett klasszikus és fél-klasszikus szövegeknek az előadásaiban, és most Frenák Pál is, akinél eddig a mozgásé volt az abszolút főszerep, az itt látható előadását egy Magyarországon egyre jelentősebb költő szövegére építi.” |
Pénteken a házigazdák a jelenleg Franciaországban élő Alexandru Colpacci által színpadra állított Thomas Bernhard-darabbal, az Immanuel Kanttal indították az estét, erről már korábban közöltünk részletes kritikát Zsehránszky István tollából.
Este kilenc órától a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház TESZTelendő produkciója következett Mezei Kinga rendezésében: Az eredeti Hamlet című bűnügyi tragikomédiában Horatio a történetet végignyomozva az eddig ismerttől jócskán eltérő olvasatot tár elénk.
Az utolsó előtti napon megint a házigazdák térfelén pattogott a labda, Vinnai András Furnitur című darabját Göttinger Pál állította színpadra a temesvári deszkákon még az év elején. A hazaiak örömjátékát ismét visszatérő vendég követte: a Pataky Klári Társulat a Mit tudjátok ti című előadással érkezett, melyről nagyon nehéz jelen keretek között bármit is megfogalmazni; legalábbis annak, aki végignézte a programot, bizonyára sok minden jut róla eszébe. Talán az előadásnak azon aspektusát lenne érdemes kiemelni, hogy míg az eddigi produkciókban jobbára a mozgás játszotta a másodhegedűs szerepét, ez esetben a szöveg húzta alá vagy éppen ellenpontozta a zenét és a falra vetített videoinstallációkat. Ennek ellenére a recsegős Karády-számokra komponált előadás összességében valahogy mégis azt sugallta, hogy a lényeg nem a szavakban, mozdulatokban, hangjegyekben rejlik, hanem valahol az általuk körülhatárolt űrben bújik meg csendben. Az előbbi mondatot akár az elmúlt napok általam leszűrt tanulságaként is merem vállalni, a lapzártánk után lezajló utolsó napi program a Temesvári Nemzeti Színház és a Frenák Pál Társulat által színpadra vitt Switchcsel, illetve a német társulat Die Mountainbikerével már csak finomítani tudna.
„Bensőséges ünnep a színház barátaival” – Balázs Attila igazgató
Ez az ötödik TESZT. Ennyi idő alatt lát valamilyen ívet kirajzolódni? Igen, látok tendenciákat. Például attól a kezdeti szándékunktól, hogy teljes keresztmetszetet mutassunk a régióban létrejött produkciókból, elmozdultunk egy irányba. Amellett, hogy mi is igyekszünk minél inkább megmutatni, hogy éppen hol tartunk, a részvevők valahogy az általunk bejárt vagy bejárni szándékozott vonalhoz tartoznak. Ennek köszönhetően a fesztivál egy bensőséges ünneppé vált a színház barátaival. Itt például megemlíteném a Mucsi–Scherer párost, akik eddig minden évben jelen voltak, legtöbbször Katona Lászlóval kibővítve, de például Döbrei Dénes és Varga Heni is idén másodszor jár nálunk, ahogy a Tünet Együttes is. Hogyan áll össze a költségvetés? Minden évben rezeg a léc, hogy meglesz-e a pénz. Nagy szerencsénk, hogy Temesvár önkormányzata évről évre támogat minket. Most is a költségek 90 százalékát az ő hozzájárulásukból fedezzük. Mindezek mellett így is miénk a legkisebb költségvetésű program a városban zajló fesztiválok közül. A szervezés utolsó szakasza egybeesett a nyitóelőadás, a Peer Gynt próbáival, melyben címszerepet játszik. Hogy sikerült a kettőt összeegyeztetni? Õszintén szólva, sehogy. Az, hogy az idei TESZT létrejött, nagyban a mögöttem álló csapatnak köszönhető, elsősorban Gálovits Zoltán művészeti aligazgatónak. Az utolsó hónap operatív munkáját ők végezték el, amiért ezúton is szeretnék nekik köszönetet mondani. |
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!