Erdélyi Riport » Társadalom » 15. oldal

Tanköteles etika

A hazai közoktatásban rendszeres a diákok megalázása, a lelki és pszichikai terror. Nem csak a pedagógusok szenvedik a tanügy alulfinanszírozottságát: egyre több a feszültség és visszaélés. Megoldásként etikai kódex életbe léptetésre készül a tanügyminisztérium. Parászka Boróka írása.

TOVÁBB

Vernétől a hétvégi űrkirándulásig

Míg a fiókok alján lapuló családi fotókon látható déd- és üknagymamáink legfennebb mese formájában szembesülhettek az űrhajózással, a mai ifjabb generációk abban is reménykedhetnek, hogy részesei lesznek egy ilyen „kiruccanásnak”. Az űrhajózás történelmi áttekintésére DR. SZENKOVITS FERENC egyetemi tanár vállalkozott a kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékház meghívására, szavait Kustán Magyari Attila összegezte.

TOVÁBB

Jobb jeggyel is a sereghajtók közt

Egyre több ország vesz részt a nemzetközi tanulói teljesítménymérés programjában, a PISA-méréseken. Legutóbb 2012-ben mérhette össze 15 éves diákjai olvasási, matematikai és természettudományos képességeit 65 ország, köztük minden EU-tagállam. Az eredmények szerint Románia enyhe javítással továbbra is rosszul szerepelt. Az okokról PAPP Z. ATTILA oktatáskutatót Kustán Magyari Attila kérdezte.

TOVÁBB

Mit gondolnak ezek a mai fiatalok!?

Hogyan alakul a fiatalok értékrendje nemüket, lakhelyüket, iskolájuk profilját tekintve? Miért érezni szakadást a felnőttek és az ifjabb generáció között? Meg fogja-e érteni valaha egyik generáció a másikat? Ezekre a kérdésekre keres válaszokat Kustán Magyari Attila riportja egy nemrég készült felmérés nyomán, különféle hátterű fiatalok bevonásával.

TOVÁBB

Egymást érteni

A Nagyváradon működő Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) munkatársaival folytatott beszélgetések alapján a címül választott rövid mondatban lehetne megfogalmazni az intézmény középtávú tervei között szereplő roma szakkollégium, illetve romológia szak legfőbb célkitűzését. Tasnádi-Sáhy Péter riportja.

TOVÁBB

Új világunk, a virtuális

A jó számítógépes játék lehet egy fárasztó nap végén a pihenés eszköze, de a valóság elől is menekülhetünk a segítségével – igaz, hamis módon. A virtuális világ mára nem holmi egyszerű labdás játék a képernyőn, amibe magunk kell beleképzelnünk a történetet, hanem egyre inkább valósággá válik. A társadalomra tett hatása is növekvőben, s hogy milyen mértékben, kik körében, arra Kustán Magyari Attila riportja keres válaszokat.

TOVÁBB

Bestseller a más Romániáról

LUCIAN BOIA történész Miért más Románia? című nagyesszéje már második, bővített kiadását is megérte, magyarul azonban csak most jelent meg, a Koinónia Könyvkiadó jóvoltából. A Kolozsváron szervezett bemutatón Rostás-Péter István újságíró, a könyv fordítója és Horváth István szociológus ismertette a részleteket. Az elhangzottakat Kustán Magyari Attila rögzítette.

TOVÁBB

„Erdélyt vagy annak nagyobb részét”

ROMSICS IGNÁC akadémikus, Széchenyi-díjas történész, az Eszterházy Károly főiskola vezető professzora a címbe foglalt kérdéskörben tartott előadást Nagyváradon és Marosvásárhelyen. Szilágyi Aladár a béketervek néhány kevésbé ismert fejleményéről kérdezte.

TOVÁBB

Másképp egészséges

Tasnádi-Sáhy Péter a romániai magyar nők helyzetét vizsgáló riportsorozatának harmadik része három hasonló, mégis egyedi történetét mutatja be, sérültek küzdelmét az előítéletekkel, a bizalmatlansággal, a sajnálattal. „Kaptunk egy feladatot, hogy álljunk példaképként a többiek, sokszor magunk elé is.”

TOVÁBB

Védett gyermekjogok

Októberben életbe lépett a szigorított gyermekvédelmi törvény. Az eddiginél nagyobb felelősség hárul a szülőkre, a pedagógusokra, a gyermekvédelemre és az önkormányzatokra. A gyermekvédelmi felmérések szerint a jogsértések mértéke nem változik, csak átalakul. Magányos gyerekek, gyengülő családok szorulnak új szociális védelmi koncepcióra. Parászka Boróka írása.

TOVÁBB