Kulcs az álmainkhoz?

Van-e intimebb, személyesebb, titkosabb, rejtettebb, felfedhetetlenebb, mint az álmaink? Talán azért is szeretjük, dédelgetjük őket, mert olyan tulajdonunk, ami semmiképpen nem tulajdonítható el, amit nem lehet elrabolni, amitől soha nem tudnak megfosztani, a mieink és csak mi tudjuk milyenek. Lehetnek ezek az álmok éber álmok is, ugyanazok a tulajdonságok jellemzik, mint amiket éjszaka látunk alvás közben. Fám Erika tévéjegyzete.


Társadalom TOVÁBB

Ténymentesített, érzelmes, új politikai valóság

A fiatal nemzedék jobbratolódásáról, Trump és a Brexit jelentőségről, a politikai „érzelmek” kielégítéséről, a magyar baloldal permanens bukásáról és a közélet reracionalizálásának esélyeiről Böcskei Balázs politológussal, politikai elemzővel, az ELTE TáTK oktatójával Parászka Boróka beszélget.


Interjú TOVÁBB

Mit üzennek a camuniak?

Miután betekintést nyerünk a bolgár gyökerű csomagoló- és land art művész itáliai művét övező helyi vitákba, Szilágyi Aladár segítségével a Val Camonica-t járjuk be, feltételezett kebelbarátaink egykori hazáját, s a Sziklarajzok Nemzeti Parkját.


Riport TOVÁBB

Lessing Náthánjától Farkasék nappalijáig

A kolozsvári Interferenciák fesztivál krónikájának második részében Simon Judit beszámol az előadásról, amelyből díjnyertes film is készült, valamint egy neves rendező közel sem sikerült előadásáról, Sarány Orsolya pedig összefoglalja az előadásokat követő beszélgetéseket.


Thália TOVÁBB

Castro, a hős és az ellenség

Ellentmondásosan von mérleget a világ Fidel Castro életútjával kapcsolatban. Véreskezű diktátorként és a jogsértő, bár a legszegényebbekkel méltányosan eljáró állam létrehozójaként egyaránt emlékeznek ma rá. A Fidellel szembeni rajongás és lázadás egy tőről fakad: a Padilla és a Vallades ügy tanulságai. Parászka Boróka összefoglalója.


Társadalom TOVÁBB

Körös és Criş egy mederben

Blând curge Körös în Criş címmel műfordító műhelynek és kollokviumnak adott helyt november 24. és 27. között a nagyváradi Iosif Vulcan Emlékmúzeum és az Ady Endre Múzeum. A résztvevők asztalára, olyan klasszikusok mellett, mint Janus Pannonius és Petőfi Sándor, kortárs váradi költők kerültek. Az eseményről Tasnádi-Sáhy Péter írt beszámolót.


Kultúra TOVÁBB

Színház és idegenség Kolozsváron

Az idegent, az idegenséget járja körül az idei, 5. Interferencia Nemzetközi Színházi Fesztivál, melynek alcíme: Az idegen odüsszeája. A seregszemlére olyan színházak, társulatok érkeztek, és érkeznek, melyek előadásait aligha láthatnánk másutt, mint Kolozsváron. Tizenegy nap alatt 14 ország 20 előadása szerepel, 13 nyelven, valamint a Kolozsvári Állami Magyar Színház két előadása. A kínálatot szakmai beszélgetések, könyvbemutatók, kiállítások gazdagítják. Simon Judit a fesztivál előadásairól, Sarány Orsolya a szakmai beszélgetésekről, könyvbemutatókról számol be. Intereferncia krónikánk első rész.


Thália TOVÁBB

Máli néni, múlt időben

Részint a műsorpolitika, részint a Füst Milán jelentette kihívás, és nem utolsó sorban Csíky Ibolya színművész nagyszerűsége indokolhatta a nagyváradi Szigligeti Társulatot és Koltai M. Gábor budapesti rendezőt a Máli néni című komédia előadására. Simon Judit írása.


Thália TOVÁBB

Hová lóg a sztráda lába?

Három nappal az Erdélyt Havasalfölddel összekötő sztráda végső nyomvonalának bejelentése után a szakemberek máris sorolják a tervezési hibákat. Szilágyi Aladár írása.


Gazdaság TOVÁBB

A jezidi ügy. Diyarbakiri napló 7.

Egy hónapra szakadt meg a naplófeljegyzések rendezgetése: biztos jele ez annak, hogy mennyire lehet „távmunkában” dolgozni a konfliktusövezetekben rögzített anyagokon. Most már rutinosan használom ezt a „konfliktusövezet” fogalmat, pedig itt, a deres jeddi novemberben üldögélve egyáltalán nem egyértelmű számomra se, hogy mit jelent ez. Parászka Boróka írása.


Társadalom TOVÁBB