
Je suis supporter (4.)
Döntőjéhez érkezett az idei nyár futballünnepe. A vasárnap esti összecsapásra két nagy hagyományú csapat maradt, időközben hazautaztak a kis meglepetéscsapatok, és a világbajnok németek. Sipos Krisztina és Sarvadi Paul írása.
Társadalom TOVÁBB
Duplán a Double Rise-ról
Egyszerre dolgoztunk és szórakoztunk a Double Rise Fesztiválon. Négy napon át, június 30. és július 3. között, biztosítottuk a színházi programokat a nagykárolyi SPOT Társulattal és a kolozsvári Váróterem Projekt független színházzal összefogva. Így kerültünk abba a kiváltságos helyzetbe, hogy egyszerre tapasztaltuk meg, mit nyújtott a torockói fesztivál fellépőnek és látogatónak. Bárhogy is alakul a rendezvény jövője, az tény, hogy ennél jobb kezdést még csak álmodni sem mert volna senki. A siker teljes, de az igazán nagy kihívások és feladatok csak ezután következnek, hisz a mérce jó magasra került. Sipos Krisztina és Sarvadi Paul írása.
Riport TOVÁBB
Az osztrákok egyedül nem tudták megnyerni a háborút
Egy elkerülő hadművelet felérhet egy győztes ütközetet kiváltó harci tettel – ez derül ki többek között dr. Hermann Róbert hadtörténész és Szilágyi Aladár, a szabadságharc végkifejletéről szóló beszélgetéséből. És az is, hogy az osztrákok azt sem értékelték, ha valaki önként tette le a fegyvert.
Interjú TOVÁBB
Vízi vasút madarakkal – Hortobágyi portya II.
Kollégánk, Tasnádi-Sáhy Péter hűvös vízpart helyett inkább a közeli magyar pusztában barangolt. A kirándulás második állomásaként a Hortobágy-halastavi kisvasúthoz látogatott el.
Riport TOVÁBB
Keserédes törökméz
A tavaszi kormányfőváltás óta új irányokat keres a török politika, formálisan rendezték a viszonyt Izraellel, enyhül a szembenállás Moszkvával, s talán hathatósabban támadják az Iszlám Államot is. A folytonos mozgásban lévő viszonyrendszert Ady András írása elemzi.
Politika TOVÁBB
1849 tavaszára megérett a honvédhadsereg
A szabadságharc történéseit tovább idézve, dr. Hermann Róbert hadtörténész – aki huszonkét könyvet írt erről a témáról –, Szilágyi Aladárral folytatott beszélgetésében Görgei Artúr északi hadjáratától kezdődően, Bem Erdélyt felszabadító hadműveletein, a tavaszi hadjárat legendás sikerein keresztül Buda bevételéig pörgette a história lapjait.
Interjú TOVÁBB
Ahol a szöcskék tikkadnak – Hortobágyi portya I.
Az ember nyáron a magyar határt átlépve legszívesebben meg sem áll a Balatonig (tehetősebbek a horvát tengerpartig), pedig szöcskenyájként tikkadni hol lehetne autentikusabban, mint a jó öreg magyar pusztában? Tasnádi-Sáhy Péter hortobágyi portyájának első hadjárata a Vadasparkba vezetett.
Riport TOVÁBB
Mítoszok és jelképek, a dínótól a turulig
Ki és hogy uralkodik rajtunk képek, jelképek révén? Összefoglalható-e a nemzeti történelem egy rajzfilmfigurával? Miért üres jelkép a Nagy-Magyarország matrica? Hogy működik a tüntetés-marketing, mit mutat a politikáról a demonstráció-kritika? Bán Zsófia íróval, esszéíróval a Turul és dínó című, a Magvető kiadó gondozásában megjelent kötetéről beszélgettünk. Parászka Boróka interjúja.
Interjú TOVÁBB
Megtanuljuk kerülni a konfliktusokat
Urbán András rendező, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház igazgatója, a magyar színjátszás érdekes alkotója. Felvállalja, hogy nem mindenki szereti az előadásait. Úgy véli, a színházban nincs helye az illemnek, a tabuknak, nem működhetnek a klisék. Amikor a társadalommal kapcsolatban fogalmaz kérdéseket, elsősorban önmagát kérdőjelezi meg, mert könnyebb másokra mutogatni, mint önmagunkkal szembenézni. „Az élő színházban hiszek, amely kapcsolatot teremt a színpad és nézőtér között.” Simon Judit Temesvárott készített interjújának harmadik, befejező része.
Interjú TOVÁBB
Pákozdtól Erdélyig: sikerek és kudarcok titkai
Folytatva a dr. Hermann Róbert hadtörténésszel elkezdett – az 1848-49-es szabadságharcról szóló – beszélgetést, Szilágyi Aladár az első győztes csatát követő, november-december-januári fejleményekről, illetve Bem erdélyi hadjáratának kezdetéről kérdezte a Károli Gáspár Református Egyetem tanárát.
Interjú TOVÁBB