Vízi vasút madarakkal – Hortobágyi portya II.

2016. 07. 08. 08:39

Kollégánk, Tasnádi-Sáhy Péter hűvös vízpart helyett inkább a közeli magyar pusztában barangolt. A kirándulás második állomásaként a Hortobágy-halastavi kisvasúthoz látogatott el.

 

A mesterséges tórendszerhez vezető vasutat 1920-ban építették takarmányszállítás céljából, illetve azon szállították ki a lehalászott halakat. Az eredetileg 13 kilométer hosszú sínpálya nagy részét felszedték, a maradék 4 kilométert viszont 2007-ben felújították, és megnyitották a turisták előtt. A pálya 2010-ben újabb megállóval bővült, végállomása a tórendszer legnagyobb tavánál, a Kondás-tónál található.

 

A vasút több mint 20 perc alatt teszi meg az 5 kilométeres utat, a tavakat elválasztó töltésen, így kiváló alkalom nyílik nézelődésre, fényképezésre.

 

Bár a legtöbb madarat az őszi vonulási időszakban lehet megfigyelni, de a magyar természetvédelem címermadara, a nagy kócsag még a közel 40 fokos hőségben is szívesen pózolt a kamera előtt.
A XIX. század furcsa hóbortja, a kócsagtollas viselet, csúnyán megtizedelte az állományt, de a természetvédők munkájának köszönhetően egyre több példány él Magyarországon.

 

A házi bivaly őseit valószínűleg Kínában háziasították időszámításunk előtt 4 ezer évvel. Innen terjedt el Indiában, Ázsia további részein, Afrikában, végül Európába, a Kárpát-medencébe is eljutott, ahol először az avarok tartották. Magyarországon a 16. század óta tenyésztik, de már a 11. századból is maradtak fenn írásos emlékek Erdélyből, amelyek a bivalyt említik. A tógazdaságban a bivalyoknak nagy hasznát veszik, hiszen a nádat csak igazán hideg teleken lehet aratni, így viszont könnyen elszaporodik. Pontosabban csak szaporodna, ha bivalyok nem ritkítanák.

 

A Kondás-tónál az ember könnyen kedvet kapna fürdőzni, de vezetőnk szerint ez erősen ellenjavallt a tóban élő kovamoszatok miatt, amelyek a bőr pórusaiba „mászva” komoly irritációt képesek okozni. Arról nem is beszélve, hogy a vízinövények burjánzásának elősegítése végett a Hortobágyon szokás csónakból időnként marhatrágyát szórni a vízbe…

 

A fotó a Kondás-tó egyes számú madárleséből készült, nem feltétlenül professzionális módszerekkel: a fényképezőgép objektívét egy távcsőhöz illesztettem…

 

A kilátótoronyból ősszel sokkal változatosabb látvány tárul a látogatók elé, most a vízfelületet az igen szapora hattyúk és a szép nevű vízinövény, a tündérfátyol uralják.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!