Erdélyi Riport » Interjú » 8. oldal

Rettenetes személyesség

Ki meri elismerni, hogy bizonyos helyzetekben nincs megoldás. Hogy vannak helyzetek, amelyekben nem lehet megegyezni? Vajda Mihály filozófussal, aki nem filozófus, az európai gondolkodás korlátairól, a menekültválság kiúttalanságairól, Heidegger fekete füzeteiről Parászka Boróka beszélgetett.


TOVÁBB

Késleltetett halálos ítélet 2.

Gyakorlatilag az első világháború végéig bizonytalan volt, hogy az antant-hatalmak – győzelmük esetén – milyen jövőt szánnak Ausztria-Magyarországnak. Dr. Romsics Ignác akadémikus Szilágyi Aladár kérdéseire válaszolva, anyagunk második részében a diplomáciai fejlemények képét tovább árnyalva szól a nagyhatalmak ilyen irányú elképzeléseiről.


TOVÁBB

Késleltetett halálos ítélet 1.

Gyakorlatilag az első világháború végéig bizonytalan volt, hogy az antant-hatalmak – győzelmük esetén – milyen jövőt szánnak Ausztria-Magyarországnak. Dr. Romsics Ignác akadémikus alapvető összefoglalásban kínálta fel – Szilágyi Aladár felkérésére – olvasóink számára a nagyhatalmak ilyen irányú elképzeléseit.


TOVÁBB

A Tompa-modell negyedszázada 1.

Huszonöt éve vezeti a Kolozsvári Állami Magyar Színházat. Rendező, az Egyesült Államokban tanít, rendez, Európa számos jeles színházában állít színpadra előadásokat, visszajáró vendég Dél-Koreában, ahol album jelent meg róla. Úgy véli, a művész, az ember számára a szabadság a legfontosabb. Tompa Gáborral a Showcase napjaiban beszélgetett Simon Judit a kolozsvári színházról, a nyelv és test szerepéről, a kultúrák interferenciájáról.


TOVÁBB

Nem vagyok a szavak embere

Szijj Ferenc íróval sajátos, költészetet és prózát ötvöző köteteiről, mantraszerű monológokban felbukkanó különleges figuráiról beszélgetett Szilágyi Aladár.


TOVÁBB

Klímacsúcs: nem cuki jegesmacikról van szó

A klímaharc az igazi háború, s Párizs után fontos csatát nyert az ökopolitika – állítják a szakértők. De mire elég ez a globális megállapodás, a százmilliárd dolláros zöld alap? Megállítható-e a felmelegedés, lehet-e „történelmi kárpótlást” nyújtani az ökokatasztrófák áldozatainak? Megéri-e a fejlett országoknak visszafogni a termelést azért, hogy a szegényebb régiókat megkíméljék a klímaválságtól? Ürge-Vorsatz Diána fizikussal, klímakutatóval Parászka Boróka beszélgetett.


TOVÁBB

És nem jött el a Kánaán

Folytatva a közép-kelet-európai tagországok EU-integrációs kényszereit és lehetőségeit latolgató beszélgetést, dr. Medve-Bálint Gergő, az MTA tudományos munkatársa Szilágyi Aladár felvetésére a regionalizmus különböző alakzataira, az intézmények iránti bizalom kérdésére, illetve a tőkebeáramlás csapdáira hívta fel a figyelmet.


TOVÁBB

Anyátokat a kormányba!

Elkerülhetetlen, hogy eljöjjön a politikai matriarchátus kora, mert a válságok kezelése csak egy új, társadalmi „anyaszerep” révén lehetséges. A politika nőiesedése elkerülhetetlen demográfiai pálya. Kikből és hogyan jön létre az új típusú politikusnő figurája? Mi mondható el a politikai nőszerepekről ma, a Merkel–Le Pen tengelyen? Lehet-e Orbán Viktor mellett ma sikeres egy magyar politikusnő? TAMÁS PÁL szociológus gender-futurológiai előrejelzései Parászka Boróka kérdéseire.


TOVÁBB

Az EU kohéziós politikájának irányváltása

A Szacsvay Akadémia Európa és Magyarország témakörű sorozatának évadzáró előadását Medve-Bálint Gergő, az MTA tudományos munkatársa tartotta. A politikatudományok doktorával Szilágyi Aladár beszélgetett az Európai Unió és a közép-európai tagországok viszonyának kényszereiről és lehetőségeiről.


TOVÁBB

Kézi vezérlés Moszkvából

Dr. Rainer János történésszel folytatott beszélgetése második részében Szilágyi Aladár – többek között – a kommunisták által elkövetett választási csalásokról, illetve a szovjetek diktálta magyar vezércserékről kérdezte a történészt. A képen Vorosilov marsall (középen) Tildy Zoltán (jobbra) társaságában.


TOVÁBB