Erdélyi Riport » Gazdaság » 3. oldal

Többütemű Erdély

„Kolozsvár szárnyal”, „egész jól fejlődik Sepsiszentgyörgy”, „mélyrepülésben Szatmárnémeti” – ilyen szubjektív benyomások érkeztek a helyiektől és erdélyi városokba látogatóktól, amikor arról faggattam őket: hogyan látják a hazai városok-megyék fejlődését. Bár a szubjektív benyomások változatosak és nehezen igazolhatóak, az élmény közös: nyílik az erdélyi olló. Vannak megyék, tájegységek, amelyek leszakadóban vannak, és vannak látványosan fejlődő vidékek. Parászka Boróka írása.


TOVÁBB

Négysávos ígéretek

Az autópályák helyett a gyorsforgalmi utak építése élvez prioritást a kormány 2030-ig szóló infrastruktúrafejlesztési terve szerint. Az útépítési stratégia egyik újdonsága, hogy az egyik sztráda Kovászna megyét is átszelné. Cseke Péter Tamás összefoglalója.

 


TOVÁBB

XXIII. Közgazdász Vándorgyűlés - A modern Erdély gazdasági jövőképe

A Romániai Magyar Közgazdász Társaság meghírdeti legrangosabb eseményét, az idén már XXIII. alkalommal megrendezésre kerülő Közgazdász Vándorgyűlést. Idén Székelyudvarhely ad otthont a három napos szakmai találkozónak október 17-19. között, melyen közel 40 szakember tart előadást a több, mint 300 résztvevőnek.

TOVÁBB

Dolgozni csak járulékkal, szépen

Levegőhöz jutnak a romániai munkaadók, ha a Nemzetközi Valutaalap és az államfő ellenkezésével dacolva októberben életbe lép a társadalombiztosítási járulék tervezett öt százalékpontos csökkentése. Az intézkedésekről az RMDSZ szakpolitikusait kérdezte Cseke Péter Tamás.

TOVÁBB

Reménykedők és reménytelenek

Javultak a munkanélküli adatok az év ötödik hónapjában, Romániában öt százalék alatti a regisztrált álláskeresők aránya. A pozitív tendencia azonban nem ígér hosszú távú fellendülést a munkaerőpiacon. A nők, a romák, a vidéken élők, az alulképzettek veszélyeztetettek: elrettentő példák vannak az európai rabszolgatartásra. Parászka Boróka írása.

TOVÁBB

Adósságbiznisz határok nélkül

Látszólag legális módja az adósságok rendezésének a „cégeladás”, „cégátvétel”, valójában illegális tranzakciók százai zajlanak Kelet-Európa szerte, az Unió határain kívül és belül. A bajba jutott vállalatok tulajdonosai színlelt szerződésekkel szabadulnak cégeiktől. Magyarországon romániai és ukrajnai fantom-tulajdonosok rövidítik meg a költségvetést, Romániában moldáv álbefektetők vesznek részt gazdasági bűncselekményekben. Parászka Boróka írása.

TOVÁBB

Egy működő modell, a klaszter

A helyi gazdaságok megerősítése nem csak a kis- és középvállalkozókon múlik, hanem olyan életképes társulásokon, amelyek a gazdasági élet több területére képesek odafigyelni. Ezt vallja a sepsiszentgyörgyi ASIMCOV igazgatója, a Romániai Klaszterek Egyesületének alelnöke, VAJDA LAJOS is, akivel Kustán Magyari Attila beszélgetett.

TOVÁBB

Egyenlőtlenek küzdelme

Gazdasági elsivatagosodás jellemzi az ország több régióját, gazdag és szegény megyék néznek egymással farkasszemet. A lemaradás okai lehetnek infrastrukturálisak, népességpolitikaiak, de az igazán meghatározó a helyi gazdasági stratégia. Már, ahol van olyan. A rosszul teljesítő megyék „elhagyják magukat” – állítják a szakemberek. Parászka Boróka összeállítása.

TOVÁBB

Ki kell mondani: ez az út nem járható

MELLÁR TAMÁS közgazdász, statisztikus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Antall-kormány egykori főtanácsadója, 1998 és 2003 között a Központi Statisztikai Hivatal vezetője. A Nagyváradon előadást tartó professzor Tasnádi-Sáhy Péter kérdéseire válaszolva beszélt gazdaságról, társadalomról, látható buktatóktól és fájdalmas megoldásokról.

TOVÁBB

Bukik az IMF-hitelszerződés?

Az államfő és a miniszterelnök közötti kompromisszum az egyetlen útja annak, hogy ne bukjon el Traian Bãsescu ellenkezése miatt az IMF-fel kötött elővigyázatossági hitelszerződés. Cseke Péter Tamás a Számvevőszék tanácsosát, LAKATOS PÉTER-t kérdezte a patthelyzetről.


TOVÁBB