Erdélyi Riport » Társadalom » 10. oldal

Darázs-garázsok a nyugati határszélen

Szatmár megye, pontosabban az E-Consult Egyesület nyerte Romániában az első „darázsvédő” pályázatot a Civil Támogatási Alapnak (Norvég Alap) köszönhetően. De miért kell a darazsakat napjainkban külön építménnyel védeni? Erről kérdezte KOCZÁN LEVENTE projekt-menedzsert Sike Lajos.


TOVÁBB

Hazai zöldmozgalmak: mindenki harca mindenki ellen

A nacionalizmus, idegen- és magyarellenesség összenő Romániában a zöld mozgalmakkal. Legyen szó a verespataki beruházásról, az erdészeti törvényről, a palagáz-kitermelésről, vagy a folyók szennyezéséről, újra és újra felbukkan a „haza nem eladó”, a „mi földünk, mi erdőnk nem az idegeneké” jelszó. A jelenség azért érdekes, mert legalább annyira mobilizál zöld ügyekben, mint amennyire ellehetetleníti a széleskörű együttműködést. Néhány szón, gesztuson múlik, hogy gyűlöletkampány vagy környezetvédő akció részesei leszünk. A legutóbbi erdővédelmi-megmozdulások pontosan szemléltették, milyen csapdákkal küzd a hazai zöld-aktivizmus. Parászka Boróka ökoszemléje.


TOVÁBB

45 éve zúdult a vízáradat Szatmárnémetire

1970-ben a Szamos folyó elárasztotta Szatmárnémetit, több száz ember halálát okozva. SIKE LAJOS negyvenöt esztendeje is újságíróként dolgozott, mostani visszaemlékezéséből egyebek közt az is kiderül, hogy a tragédia, ha nem is volt megelőzhető, a legtöbb emberi áldozat elkerülhető lett volna.


TOVÁBB

Ha kitör a politikusból a vadállat...

A közszolgálati média helyzetéről szervezett szakmai konferenciát május elején a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem. Az egyeztetésen részt vett MAJTÉNYI LÁSZLÓ jogász, a korábbi magyar médiahatóság, az ORTT volt elnöke. Parászka Boróka interjúja.


TOVÁBB

A civilek menthetik meg a régi Szatmárt?

GÜNTHNER TIBOR képzettsége szerint műépítész és tervezőmérnök, de volt szenátor, megyei tanácsi alelnök, pár éve a Szatmár Megyei Tanács uniós támogatással készülő beruházásokat ellenőrző testületének vezető munkatársa. Szatmári lévén nemcsak építészként, de lokálpatriótaként is aggódik mindazért, ami a városban történik, azaz nem történik. Alábbi beszélgetésünk tárgya a történelmi belváros elhanyagoltsága. Sike Lajos írása.


TOVÁBB

Ötmásodpercesek Kolozsvárról

Társadalomtudósok és diákok jelenlétében is bemutatták a Radina KMA Egyesület által októberben meghirdetett „Rakd össze Kolozsvárt” pályázatra beküldött ötmásodperces videókat. A felvételekből kirajzolódó Kolozsvár-képről izgalmas beszélgetés alakult ki a BBTE Szociológia tanszékén, az elhangzottakat Kustán Magyari Attila rögzítette.


TOVÁBB

Szabad sajtó a hitelvesztett időkben

Március 12-én, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége budapesti székházában adták át a MÚOSZ idei szakmai díjait, köztük a tiszteletbeli tagságról szóló okleveleket, valamint az Aranytoll-díjakat. Utóbbi elismerésben részesült lapunk munkatársa, Szilágyi Aladár is. Az est bevezetéseként VÉGEL LÁSZLÓ Újvidéken élő Kossuth-díjas író olvasta fel a szabad sajtó ünnepe alkalmából megfogalmazott üzenetét, amit az alábbiakban olvashatnak.


TOVÁBB

Az ötödik óra

A romániai gyermekhalandóság riasztóan magas az uniós átlagot tekintve. Bár elfogadhatatlanul sok a gyermekhalál, mégis tabu, hogyan távozik évente több ezer, kiszolgáltatott, haldoklásában magára hagyott lélek. Balázs néhány hónapos élete és februárban bekövetkezett halála ezzel szembesít. Valamint azzal, mennyire szükség van egy, az egész országot átszövő gyermek-hospice hálózatra. Parászka Boróka írása.


TOVÁBB

Oltásháború: vakcinákról pró vagy kontra

Évről-évre nő azok száma, akik megtagadják a kötelező oltási protokollban való részvételt, ezért olyan betegségek okoznak tömeges megbetegedést, amelyeket már eltűntnek, vagy visszaszorítottnak nyilvánítottak – így fertőzhet újra a kanyaró. Az oltóanyagokkal szembeni gyanakvás a közegészségügy világméretű problémáira világít rá. Újragondolásra várnak az alapvető ellását formái. Parászka Boróka összeállítása.


TOVÁBB

Romániában nehéz örökség a baloldaliság

Kolozsváron a baloldali mozgalmak a romániai átlaghoz képest erősebbek, bár továbbra is gyerekcipőben járnak. A többnyire fiatalokat tömörítő kezdeményezések közt van az Ⓐ-casă (Otthon), amely izgalmas kínálattal vonzza be a társadalmi problémákra érzékeny embereket. Egy másfajta társadalmi berendezkedést képzelnek el, amely a használati tárgyak, eszközök és a szolgáltatások szabad cseréjén alapszik, s az egyének és közösségek egymást támogatva működnek együtt. Arról, hogy hogyan próbálnak szembemenni az aktuális trendekkel, egyik tagjukat, ALEXANDRU BOGUST kérdezte Kustán Magyari Attila.


TOVÁBB