Erdélyi Riport » Publicisztika » 31. oldal
Az elvadítás lépcsőfokai
„A vírusok aztán megtették hatásukat, a romániai magyar (politikai) közélet polarizációjához jelentősen hozzájárult az új szóhasználat, az önsajnálat felfokozása, a hiteltelenítés az érdekvédelmi szervezettel és főleg választott vezetőivel szemben.” Sebestyén Mihály publicisztikája az Erdélyi Riport 2012/9. számából.
TOVÁBB
Antiputyinizmus, magyar tanulságokkal
A hatalom bomlásának menetéről többnyire a folyamat lezárulásával tudunk meg biztosat. Hogy ér véget, hogy folyik szét egy erős politikus akaratából, időnkénti kegyetlenségéből, néha nem is leplezett bosszúvágyából és szerencséjéből összeállt rendszer? Mindegyik másként is bomlik. De bármennyire különböznek a rezsimek egymástól, bomlásuknak vannak közös elemei. Tamás Pál írása az Erdélyi Riport 2012/7. számából.
TOVÁBB
Népszámlálási számmágia
„Egy ügyes kormánypárti politikus azzal érvelhet, hogy lám, lám, nem is állunk olyan rosszul, hisz a mostani népszámlálási adatok figyelembevételével az egy főre jutó bruttó hazai össztermék hirtelen több mint 600 euróval megnőtt.” Lakatos Péter írása az Erdélyi Riport 2012/6. számának Nézőpont rovatából.
TOVÁBB
Csak pletyka volna?
Nem lepődnénk meg, ha beigazolódna az újabb pletyka: Orbán azért nem akar Romániába jönni közös kormányülésre, nehogy kezet kelljen fognia Markó miniszterelnök-helyettessel! Pedig számára a nemzeti érdek mindenekelőtt! Hát nem? Sike Lajos jegyzete az Erdélyi Riport 2012/6. számából.
TOVÁBB
Bajnai Gordon: Köztársaság, kiegyezés, kilábalás
„A rendszerváltáskor megfogalmazott reményekhez képest az elmúlt két évtized csalódást jelentett a magyar társadalom többsége számára. Ez a csalódás kezeletlen, elfekélyesedő sebként rontotta tovább a társadalom közérzetét.” BAJNAI GORDON helyzetképének rövidített, szerkesztett változata a szerző engedélyével az Erdélyi Riport 2012/3. számából. A teljes változat a Haza és Haladás Alapítvány honlapján olvasható.
TOVÁBB
Szuverenitáskísérletek
„Az utolsó szűk másfél év magyar belpolitikai történéseit többfajta keretben értelmezhetjük. Ez az időszak felfogható a szuverenitással, az ország, illetve sokkal inkább a kormányzat játékterével való sajátos kísérletként is. Közben a horzsolások, a kék foltok mindebből következően sokasodnak.” Tamás Pál elemzése az Erdélyi Riport 2012/2. számából.
TOVÁBB
Önfejűségek párhuzama
A naptári évforduló jó alkalom mérleg- és tervkészítésre. Az sem ritka, hogy ilyenkor megváltozási fogadalmak, ígéretek hangzanak el. A politikában ezek betartása nem jellemző. Valószínűleg azért, mert azzal kellene kezdeni, hogy beismerik hibáikat, elismerik addig hangoztatott álláspontjuk tarthatatlanságát, csődjét – erre kevés politikai vezető képes. Lakatos Péter jegyzete az Erdélyi Riport 2012/1. számából.
TOVÁBB
A nyomás
Milyen nyomásgyakorló eszközei lehetnek egy közigazgatási hatáskörrel formálisan nem rendelkező államfőnek egy parlamenti képviselettel rendelkező kisebbségi szervezettel szemben? Mi kényszeríthet egy minisztert arra, hogy közvitára bocsásson egy olyan törvénytervezetet, amellyel sem ő, sem pedig az őt delegáló politikai szervezet nem ért egyet? Székely Ervin írása az Erdélyi Riport 2012/1. számából.
TOVÁBB
Nemzeti médiahősök. Olvasónapló
Egy éve találtam egy tanulmányt a Hálón a román és magyar szereplőkről az amerikai médiában. Az anyagot olvasatlanul bedugtam az ugyanilyen olvasatlan anyagoktól duzzadó egyik alkönyvtárba. A szerző nevére sem emlékeztem, csak arra, hogy a szöveg valamilyen amerikai dolgozathoz csatlakozott. De írni akartam róla. Saját anyagaim közt nem találtam, ezért újra rákerestem, és rájöttem, a dolgozat is érdekes ugyan, de a szerző sokkal inkább. Tamás Pál írása az Erdélyi Riport 2011/26. számából.
TOVÁBB
Amit szabad Jupiternek?
„Tanulságos, hogy a tiltakozni annyira szeretõ Tőkés László és
pártja hallgat a román választójogi módosításokról, egyetlen szavuk nem
volt a külhoni románok levélben való szavazása kapcsán sem. Kénytelenek
vagyunk arra gondolni, hogy ők ismerték a tervezett magyar
módosításokat, ezért nem emeltek és emel(het)nek szót a romániai
magyarság parlamenti képviseletére nézve végzetes román javaslat ellen. Gál Mária írása az Erdélyi Riport 2011/20. számából.
TOVÁBB