Erdélyi Riport » Politika » 28. oldal

Iustitia és az utca hangja

A Legfelsőbb Bírói Tanács vizsgálatot indított annak ellenőrzésére, nem sértik-e az igazságszolgáltatás függetlenségét a Székely Mikó Kollégium visszaállamosítása elleni szeptember 1-jei sepsiszentgyörgyi tüntetésen elhangzott kijelentések. Cseke Péter Tamás az RMDSZ vezetőinek álláspontját ütköztette két Kovászna megyei román politikuséval.

TOVÁBB

„Pontáék tanulhattak volna Orbántól”

Az utóbbi 22 évben az RMDSZ soha nem kötött és idén sem köt a választások előtt koalíciót, a többi magyar szervezettel pedig csak a szövetségen belül tudja elképzelni az együttműködést – jelentette ki az Erdélyi Riportnak KELEMEN HUNOR, aki szerint a kormánypártok több hibát is elkövettek az államfő-leváltási kísérletük során. Az RMDSZ szövetségi elnökét Cseke Péter Tamás a referendum politikai tanulságairól kérdezte.


TOVÁBB

Bãsescu visszatért, a nyugalom nem

Visszatért az elnöki hivatalba TRAIAN BASESCU, mert az alkotmánybírák 6–3 arányban érvénytelennek nyilvánították a leváltásáról szóló referendumot. A kormányzó USL vezetői tudomásul vették ugyan a döntést, de nem zárják ki, hogy ismét megpróbálkoznak az államfő eltávolításával. Cseke Péter Tamás összefoglalója.

TOVÁBB

Az Igazság Napja Sepsiszentgyörgyön

Minden idők egyik legnagyobb magyar ügyben tartott tömegdemonstrációja lesz szeptember 1-jén Sepsiszentgyörgyön. A nagygyűlés résztvevői a Székely Mikó Kollégium visszaállamosítása ellen tiltakoznak. Munkatársaink – Cseke Péter Tamás, Kustán Magyari Attila és Szilágyi Aladár – az erdélyi történelmi egyházak vezetőit kérdezték az Igazság Napja elnevezésű megmozdulásról és a romániai restitúció helyzetéről.


TOVÁBB

Bezárult Schengen kapuja Románia előtt

Szertefoszlottak a közelebbi schengeni csatlakozással kapcsolatos bukaresti remények a román igazságügy helyzetéről szóló brüsszeli jelentés közzététele után. WINKLER GYULA EP-képviselő szerint a román csatlakozás dátuma várhatóan fel sem kerül a szeptemberi EU-csúcs napirendjére. Cseke Péter Tamás összeállítása.

TOVÁBB

Kárpátalja: a nemzeti titoktartás rendszere

Maffia, foci, boksz, bebörtönzött gázhercegnő – így foglalható össze mindaz, ami Ukrajnáról manapság a magyar nyilvánosságban megjelenik. Timosenko sorsa, Klicsko politikai tündöklése mellett egy titokzatos kivizsgálásról hallani, amelyet állítólag a budapesti kormány végeztetett el. Az eset precedens nélküli: ilyen durván még sohasem rekesztettek ki magyar nemzeti közösséget. Az ügy hátterét Gál Mária foglalta össze.

TOVÁBB

Mit üzennek a számok?

A helyhatósági választások eredményeinek ismeretében három társadalomkutatót faggattunk arról, mi van az adatok mögött. Kérdéseinkre PÉTER LÁSZLÓ, MAGYARI NÁNDOR LÁSZLÓ és KISS TAMÁS válaszoltak, továbbá a román politikai mozgásokat jól ismerő két politológus, BODA JÓZSEF és CRISTIAN PâRVULESCU. Cseke Péter Tamás cikke az Erdélyi Riport 2012/24. számából.

TOVÁBB

Ki ütött először vissza?

Mi okozta a negatív fordulatot a román–magyar államközi kapcsolatokban? Mi az esélye és a feltétele annak, hogy Budapest és Bukarest viszonya normalizálódjék? A kérdésekre Cseke Péter Tamás két kolozsvári társadalomkutató, MAGYARI NÁNDOR LÁSZLÓ és VASILE DâNCU segítségével kereste a választ az Erdélyi Riport 2012/23. számában.

TOVÁBB

Temes megyei körkép a rajtvonalnál

A Temes megyei RMDSZ – a helyi szláv kisebbségekkel összefogva – rekordszámú jelöltet állított a helyhatósági választásokra: 41 településen közel hétszázan állnak rajtvonalhoz tulipános mezben. A kampányhajráról Tasnádi-Sáhy Péter készített pillanatképet négy polgármester-jelölt segítségével.

TOVÁBB

„Nem magamért, szülővárosomért!”

Harmadjára is megpróbálja bevenni a szatmárnémeti városházát a helyhatósági választásokon. Úgy érzi: nagy előnye, hogy nála jobban alig ismerheti valaki a várost és lakóit, annál kevésbé azok az ellenjelöltjei, akiket csak a politikai karrierépítés hozott a megyeszékhelyre. ILYÉS GYULÁT választási terveiről Sike Lajos kérdezte az Erdélyi Riport 2012/18. számában.

TOVÁBB