Temes megyei körkép a rajtvonalnál

2012. 06. 08. 17:33

A Temes megyei RMDSZ – a helyi szláv kisebbségekkel összefogva – rekordszámú jelöltet állított a helyhatósági választásokra: 41 településen közel hétszázan állnak rajtvonalhoz tulipános mezben. A kampányhajráról Tasnádi-Sáhy Péter készített pillanatképet négy polgármester-jelölt segítségével.

Zsombolyán a 2011-ben a Román Közigazgatási Fórum által a Nyugati Régió legjobb polgármesterének választott Kaba Gábor negyedik mandátumáért száll harcba. Decemberben azt mondta lapunknak adott interjúban, hogy csendes kampányra számít, és eddig úgy néz ki, beválnak a számításai. Mint kérdésünkre elmondta, az eddigi eredményeire építve kér újra bizalmat a szavazóktól. „Az elnyert 29 millió eurónyi európai uniós támogatást igyekszem az emberek emlékezetébe idézni a kampány során, ezekről a beruházásokról egy kis kiadványt is szerkesztettünk, s eljuttattuk a szavazókhoz. Ezen kívül a folyamatban lévő pályázatainkra is felhívtam a figyelmet, melyek a jövőbeni fejlődés irányait meghatározzák. Szeretnénk a termálvíz melegét az épületek fűtésének szolgálatába állítani, valamint a mezőgazdaságban is szándékunkban áll e természeti kincsünk erejének kiaknázása. Emellett infrastrukturális beruházásokra is készülünk: fel fogjuk újítani a piacot, valamint a kórházunkhoz is újabb szárnyat szándékozunk építeni a nőgyógyászat részére.” A polgármester a város kapcsolatait is tovább fejleszti, ápolja a nagyvilággal, és a település jó hírének öregbítéséről is gondoskodik. „Tegnapelőtt írtuk alá a szerződést Dunaszerdahellyel a testvérvárosi státuszról. Emellett kaptunk egy kitüntetést az RMDSZ-től: családbarát település díjjal jutalmaztak bennünket, az országos versenyben a hetedik helyen végeztünk.” Kaba Gáborral folytatott beszélgetésünkből kiderült, hogy az RMDSZ központi kampányanyaga korlátozott hatékonysággal működik a szórványban. „Ott bizonyára jó ez az anyag, ahol tömbmagyarság van, de nálunk, ahol a magyarság aránya alig haladja meg a 10 százalékot, kizárólag románul lehet és kell kampányolni. Lehet, hogy egy magyar vagy kétnyelvű kampányanyaggal megnyerünk 5 magyar szavazót, de elveszítünk 115 románt.” A polgármester végezetül a tanács leendő összetételéről is bizakodóan nyilatkozott. „Reméljük, hogy a 6 RMDSZ-es tanácsosi széket meg tudjuk tartani. Ennek érdekében a jelöltlistát is felfrissítettük új arcokkal, 12 régi jelölt szerepel rajta, 10 fő pedig cserélődött.”

Ember legyen a talpán. Végvárnak 1996 óta nincs magyar polgármestere, és az utolsó négy évben alpolgármesteri széket sem sikerült szerezni. Csáki-Gál Károly RMDSZ-es polgármester-jelölt mégis úgy gondolja, négy ciklus után a város most visszanyerhető. „Az esélyeimet nagyban növeli az új, egyfordulós választási törvény, és hogy öt román ellenlábasom küzd a tisztségért. Így a 38%-nyi magyarság elég lehet a győzelemhez, bár a közhangulat most olyan, hogy a nemzetiségi kérdések kevésbé számítanak. A település vezetése az elmúlt három ciklusban nem tudott jelentős eredményeket felmutatni, sőt, sokat romlott a helyzetünk. A rendszerváltás óta volt már magyar és román polgármester is, az emberek mostanra eljutottak odáig, hogy mindegy, milyen nemzetiségű, csak ember legyen a talpán.” A jelöltet kérdeztük a legégetőbb feladatokról is, melyek megoldásához azonnal hozzá kellene fogni. „A legnagyobb problémát a munkahelyek hiánya jelenti. Az aktív népesség 90%-a ingázik Temesvárra nap mint nap. Úgy gondolom, erre a folyamatosan fejlődő mezőgazdaságunk megoldást jelenthet, mert egy kisebb gazdaság öt családnak is megélhetést biztosíthat. Emellett az infrastruktúrával kapcsolatban is vannak régóta megoldatlan gondjaink. A vízvezeték ügye 10 éve húzódik, az eddigi polgármester még adósságba is verte a hivatalt emiatt, de még mindig nem készült el. Szóval ezt a problémát pályázattal, vagy egyéb módon mindenképpen rendezni kell.” Csáki-Gál Károly a leendő tanács összetétele miatt sem aggódik, még abban az esetben sem, ha nem a saját párttársaival lesz körbevéve. „Úgy próbáltuk összeállítani a listát, hogy azon szakképzett fiatalemberek legyenek, de őszintén szólva, ez a többi párt befutó helyen szereplő jelöltjeiről is elmondható. Azt gondolom, hogy polgármesterként én velük is együtt tudnék működni, mivel a cél közös.” Természeten a speciális szórvány lét Végváron is megnehezítette a kampányt. „A csatolt településeken, Kádáron és Sebeden csak románnyelvű kampányt folytattam, ott sokkal nagyobb hangsúlyt kellett fektetni a személyes jelenlétre. Végváron magyar nyelvű kampányra volt szükség a magyarság számottevő aránya miatt, valamint a szóróanyagok is nagyobb szerepet kaptak.”

Nincs idő a kampányra. Ihász János, Igazfalva második mandátumát záró polgármestere azt vallja, hogy a munka a legjobb kampányfegyver, mert az eredmények önmagukért beszélnek. „Az infrastruktúra újraépítésével kezdtem a tevékenységemet még az első ciklusban: SAPARD-programmal utat aszfaltoztunk, valamint az ivóvízhálózatot is fejlesztettük, melynek idén tavasszal a hozzánk tartozó Bukovec településen is a végére értünk, Rekettyőn pedig az utolsó munkanapomon lesz a beruházás közbeszerzési licitációja. Igazfalván 2009 óta épül a csatornahálózat és a szennyvíztisztító rendszer, melyhez a két kisebb települést is szeretnénk csatlakoztatni. Ezen kívül a központban iskolai sporttermet építettünk, a második négy évem alatt pedig belevágtunk egy 680 férőhelyes stadion építésébe, melynek már csak a gyepesítése van hátra. Hogy a kultúrát is említsem, mind az igazfalvi, mind a rekettyői kultúrotthon bekerült az Országos Kultúrotthon Rehabilitációs Programba, ennek keretében teljesen rendbetettük őket. Mindhárom falu általános iskoláját még az első mandátumomban modernizáltuk, felszereltük őket számítógépekkel, központi fűtéssel. Rekettyőn óvodát is építettünk. Igazfalván a Környezetvédelmi Minisztérium segítségével tavaly két hektáron parkosításba kezdtünk, amely játszótérnek, illetve biciklipályának is otthont ad. Emellett Igazfalván és Rekettyőn a bicikliutak is épülnek, szintén a zöld tárca támogatásával, melyet még Borbély László minisztersége idején nyertünk el.
A következő ciklus programja lesz, hogy a 2008-ban megvásárolt igazfalvi malom épületét kibővítjük, idősek otthonát szeretnénk benne kialakítani. Folytatódik az aszfaltozási program, valamint a mezőgazdasági utak rendbetétele. Nagy lehetőséget jelent, hogy a LIEDER-programnak Igazfalván lesz a térségi központja. A finanszírozási iroda júniusban nyílik, mely 2,85 millió euró elosztására jogosult. Pályázhatnak önkormányzatok kisebb infrastrukturális fejlesztésekre, valamint vállalkozások is gépbeszerzésre, illetve rendezvények szervezésére. Emellett sokat várunk a szeptemberi regionális mezőgazdasági kiállítástól is. Akad tennivaló, így én a kampány utolsó napjait is munkával töltöm, nincs időm házról házra járva győzködni az embereket, mint a vetélytársaimnak.”

Húsz év után is… Szilágyi Géza húsz éve a Temesvárral szinte összenőtt Újszentes polgármestere. Ez idő alatt a település képével együtt a lakosság összetétele is drasztikusan változott: a magyarság aránya az 1992-ben jegyzett 53 százalékról 14 százalékra csökkent. A sokat tapasztalt elöljáró nem esik kétségbe, pragmatikusan közelít a problémához. „Ez a helyzet, ilyen körülmények között kell nyerni. A többség román, velük is el kell fogadtatni magam. Nagyon sok az új beköltözött, akiknek az eddigi teljesítményemről nincs tapasztalatuk, az ellenfeleim pedig a csillagokat is leígérik az égről. Mi végezzük a munkánkat, s szeretnénk továbbra is, ők csak a jövőről beszélnek, de kétes alapokkal.” Öt mandátum eredményeit felsorolni aligha lenne terünk, ezért arra kérjük a polgármestert, hogy a főbb eredményekről adjon számot. „Újszentes egy olyan település, melynek a román állam hosszú időn át évente 2000 lejt utalt ki támogatásként, tavaly 4 ezret, idén pedig 34 ezret. Mi ennek ellenére teljesen leaszfaltoztuk az utakat, gáz- és vízvezetéket fektettünk, szennyvízelvezető hálózatot építettünk. Kialakítottuk a kábeltévé és az Internet-hálózatot is. Szóval kiépítettük egy urbánus környezet teljes infrastruktúráját. Az idén is öt pályázatot nyertünk, többek közt Temesvárral közösen a trolibuszjárat kivezetésére, emellett nyertünk pénzt egy 200 férőhelyes óvoda építésére, valamint inkubátorházra fiatal vállalkozók számára. Folyamatosan áldozunk a sportra, szuperligás női asztalitenisz csapatunk van, focicsapatunk is sakkozóink rendszerint megnyerik a megyei versenyeket. Emellett az egyházakat is folyamosan támogatjuk. Kulturális életünk is aktív, Szerbiába, Magyarországra, Németországba hívják a néptánccsoportunkat. Új iskolánk van, mi építettük, négy mikrobusszal hordjuk a gyerekeket. Problémát jelent, hogy a fiatal tanári kar miatt a fizetésre szánt keretből megmaradt összegek nem maradhatnak nálunk, hogy például pályázatoknál önrészként felhasználhassuk, ezek az összegek temesvári líceumokhoz kerülnek.”
Szilágyi Géza a kampánnyal járó kellemetlenségeket is a hosszú évek tapasztalata által biztosított bölcsességgel kezeli: „Eddig elég békésen zajlott a versengés, az utolsó héten lehet, majd kiéleződnek a dolgok. Heten indulunk a tisztségért, van, aki elég sok pénzt dobott be a játékba, és ingyen halászlé osztogatással és ehhez hasonló fogásokkal próbál szavazatokat szerezni. A demokrata-liberálisok a lakossággal akarnak szerződést kötni a vállalásaikra, de kérdem, hogy akkor az elmúlt négy évben miért nem csináltak semmit a tanácsban. Az USL-sek minden alap nélkül vádaskodnak, de hát ez a politika: nem túl sok erkölcs kell hozzá, nagy száj, és ha nem tudsz mit mondani, akkor kijelented, hogy a másik lop. Engem ez nem túlzottan zavar, soha nem kerültem semmilyen botrányba, a helyi lakosok 20 év után is rendes embernek tartanak.”



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!