Bãsescu visszatért, a nyugalom nem
2012. 08. 30. 15:38Visszatért az elnöki hivatalba Traian Bãsescu, mert az alkotmánybírák 6–3 arányban érvénytelennek nyilvánították a leváltásáról szóló referendumot. A kormányzó USL vezetői tudomásul vették ugyan a döntést, de nem zárják ki, hogy ismét megpróbálkoznak az államfő eltávolításával. Cseke Péter Tamás összefoglalója.
Érvénytelennek nyilvánította az alkotmánybíróság az államfő leváltásáról július 29-én tartott népszavazást, így Traian Bãsescu augusztus utolsó hetélben visszatért hivatalába. A taláros testület határozatát az augusztus 27-i rendkívüli ülésszakán vette tudomásul a parlament. Traian Bãsescu csak e procedúra lejárta után rendezkedhetett be újra a Cotroceni-palotában.
Taláros matematika A referendumot érvénytelennek nyilvánító döntését kétharmados többséggel, 6–3 arányban hozta meg augusztus 21-i ülésén az alkotmánybíróság. Az államfő felfüggesztését kezdeményező Szociál–Liberális Szövetség (USL) politikusai korábban jelezték is: csupán a kétharmados döntést hajlandók elfogadni, mert a taláros testület tevékenységét szabályozó törvény szerint a népszavazás érvényesnek nyilvánításához is ilyen arányú döntés szükséges.
Az alkotmánybíróság megállapította, hogy a népszavazást szabályosan bonyolították le, s megerősítette a központi választási iroda által közölt végeredményt. Megállapította azt is, hogy a referendumon nem vett részt az állandó választói névjegyzékben szereplő állampolgárok legalább fele plusz egy fő, ami az érvényesség előfeltétele lett volna.
Az alkotmánybíróság az úgynevezett állandó választói névjegyzék frissített adatai alapján hozta meg döntését, ezeket előző nap kapta meg a kormánytól. A Ponta-kabinet közlése szerint mintegy 35 ezer személyt kell törölni a névjegyzékből, mivel a referendum napjáig különböző okokból elvesztették választójogukat vagy elhunytak. A kormány arról is tájékoztatta az alkotmánybírákat, hogy a népszavazás napján 3,05 millió román állampolgár tartózkodott külföldön, emellett július 29-én mintegy félmillió polgárnak nem volt érvényes személyi igazolványa.
A bírák az utóbbi adatokat nem vették figyelembe döntésük meghozatalakor. Azzal érveltek, hogy a külföldön tartózkodó román állampolgárok nem törölhetők a választói névjegyzékből, mert állandó lakhelyük van Romániában. A kormány által elküldött számok közül – írta indoklásában az alkotmánybíróság – egyedül az vehető figyelembe, hogy mintegy 35 ezer személyt kell törölni a névjegyzékből. Az alkotmánybírák szerint azonban ez nem befolyásolja a népszavazás érvényességét, hiszen ez nem olyan nagy különbség, amely indokolná a referendum érvényessé nyilvánítását.
Románia 18,3 millió választójoggal rendelkező állampolgára közül csaknem 8 és fél millió adta le voksát a népszavazáson, vagyis a választói névjegyzékben szereplők 46,24 százaléka. A részvevők 87,5 százaléka (7,4 millió) szavazott igennel és 11 százaléka (940 ezer) nemmel Traian Bãsescu leváltására.
Az alkotmánybíróságban a
Szociáldemokrata Pártot (PSD) „képviselő” egyik bíró, Aspazia Cojocaru
volt a mérleg nyelve a referendumról szóló, minősített többséggel hozott
döntés meghozatalában – nyilatkozta a gandul.infónak
Ion Predescu alkotmánybíró. Elmondta: a referendum érvényessé
nyilvánítása mellett jómaga, illetve Acsinte Gaspar és Tudorel Toader
szavaztak. A többi hat bíró – köztük Puskás Bálint, az RMDSZ volt
szenátora is – úgy ítélte meg, hogy a népszavazás érvénytelen volt. „Mi
küzdöttünk, ahogy csak tudtunk, de végül így alakult. Vegyék csak elő a
kormány adatait, a számok egyértelműek” – mondta a bíró a portálnak.
Aspazia Cojocaru felháborodottan értesült kollégája nyilatkozatáról. „Mi
az, hogy én voltam a mérleg nyelve? Ez nem jogi fogalom. Ha egyszer
megállapítottunk egy érvényességi küszöböt és ez nem teljesült, mit
tegyünk? Szegjük meg a törvényt? Én ezt nem tehettem meg” – nyilatkozta a
bírónő az Evenimentul zilei
napilapnak. Ion Predescunak pedig azt üzente: „Mondják meg neki, hogy
folytassa egyedül a küzdelmét. Én nem akarom megszegni a törvényt, nem
akarok börtönbe kerülni!” A bírónő jelezte azt is, hogy perelni készül
kollégáját, mert megsértette az alkotmánybíróság esetében is érvényes
szavazati titkot.
Antonescu: Bãsescu „törvénytelen” államfő A kormánypártok vezető politikusai tudomásul vették ugyan, hogy kudarcba fulladt az államfő leváltására irányuló kísérletük, ám bírálták az alkotmánybíróságot, és jelezték: nem adják fel a küzdelmet, továbbra is Traian Bãsescu eltávolítását tekintik fő céljuknak. Az USL társelnöke, Crin Antonescu – aki másfél hónapon át töltötte be ideiglenesen az államfői posztot – azért tartja igazságtalannak a bírói testület határozatát, mert az figyelmen kívül hagyja a választók „valódi” többségét képező 8,5 millió ember véleményét.Aspazia Cojocaru volt a mérleg nyelve
Szerinte az alkotmánybíróságnak azért kellett volna érvényesnek nyilvánítania a népszavazást, mert legalább 2,5 millió állampolgárt nem kellett volna figyelembe venni az érvényességi küszöb megállapításakor. Hozzátette: Bãsescu törvényesen tér vissza az elnöki székbe, de számukra politikai értelemben „törvénytelen, ezért nem ismerik el”. Szerinte az államfő a legitimitásától megfosztva tér vissza ez elnöki hivatalba, hiszen 7,4 millió ember szavazott a leváltása mellett, míg 2009-ben 5,2 millió állampolgár voksának köszönhetően lett államelnök. Antonescu elmondta, nem vonul vissza a politikai életből, annak ellenére, hogy júliusban a parlamentben színpadiasan bejelentette: visszavonul az aktív politizálástól, ha Bãsescu a népszavazás után visszatérhet az elnöki hivatalba.
Kérdésre válaszolva nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy ismét felfüggesszék tisztségéből Bãsescut. Arra buzdította támogatóit, hogy tartsanak ki az USL mellett, és demokratikus eszközökkel folytassák a küzdelmet a Bãsescu-rendszer ellen „véleményük bátor kinyilvánításával”.
Az USL társelnöke, Victor Ponta kormányfő a The Guardian brit lapnak kijelentette: kész „társbérleti viszonyt” kialakítani a visszatérő államfővel. Utóbb a kormányfő azt mondta, félreértették a szavait, mert a Crin Antonescuval való kohabitációra gondolt, amikor az újságíró kérdezte. Megerősítette azonban, hogy nem kívánja korlátozni Bãsescu alkotmányos hatásköreit, de nem tűri, hogy az államfő beavatkozzon a kormány munkájába.
A Demokrata-Liberális Párt (PD-L) visszafogottan ünnepelte az államfő visszatérését. Elnöke, Vasile Blaga kijelentette, eljött az ideje annak, hogy valamennyi politikai párt az ország érdekeit szolgálja, és beszüntessék azt az ádáz belpolitikai háborút, amely hetek óta tart. Felajánlotta, hogy a PD-L valamennyi politikai párttal hajlandó együttműködni a nemzeti érdek mentén.
Kelemen Hunor: a döntést be kell tartani Az RMDSZ szövetségi elnöke kijelentette: az alkotmánybíróság döntéseit senkinek nem áll módjában felülbírálni, azokat be kell tartani. Kelemen Hunor elengedhetetlennek tartja, hogy a hivatalába visszatérő Traian Bãsescu és a leváltását kezdeményező Victor Ponta miniszterelnök megtalálja „a modus vivendit” az őszi parlamenti választásokig. Ez szükséges szerinte ahhoz, hogy a kormányzás az emberek valós problémáival foglalkozzék, és ne a pozíciószerzéssel.
Az alkotmánybíróság döntésének tiszteletben tartására szólította fel a romániai politikai pártokat az Európai Bizottság is. Az Unió központi végrehajtó intézménye azt várja a román hatóságoktól, hogy tartsák magukat a jogállamisághoz. Brüsszel szerint az összes politikai erőnek tiszteletben kell tartania az európai értékeket, felelősségteljesen kell fellépnie, és építő szellemben kell dolgoznia azon, hogy Románia érdekében leküzdjék a megosztottságot. A brüsszeli közlemény szerint a jogállamiság tiszteletben tartása és az igazságszolgáltatás függetlensége lényegi feltétel a politikai stabilitás és a gazdasági bizalom romániai helyreállításához.
Esti gyülekező az Egyetem téren Crin Antonescu korábbi felhívására válaszolva vagy sem, de az alkotmánybírósági döntés óta esténként több tucat tüntető gyülekezik a bukaresti Egyetem téren, Traian Bãsescu visszatérése ellen tiltakozva. A demonstrálók többször összetűztek a csendőrökkel, félresodorták a fémkordont és elözönlötték az úttestet, több ízben is akadályozták a forgalmat a főváros központjában.
Az akciót forradalmárszervezetek kezdeményezték, ám a téren látni lehetett a Mircea Dogaru ezredes vezette Nyugalmazott Katonák Szakszervezetének több tagját is. Ez utóbbi egyenesen feloszlatná az alkotmánybíróságot és megszüntetné a korrupcióellenes ügyészséget is.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!