Erdélyi Riport » Politika » 18. oldal

Merkel reloaded?

Három hét múlva dönthetnek arról Németország polgárai, hogy harmadik kancellári mandátummal ruházzák fel Angela Merkel kormányfőt, netán kihívója, a szocdem Peer Steinbrück kap bizalmat. Az esélyeket Ady András írása latolgatja.

TOVÁBB

„Ez a román demokrácia próbaköve lesz”

Helyi népszavazások kezdeményezésével kéri szeptembertől állásfoglalásra hat erdélyi megye lakosságát a Székelyföldön és a Partiumban az RMDSZ a kormány régiósítási terveivel kapcsolatban. ILYÉS GYULA főtitkárhelyettest Cseke Péter Tamás az önkormányzatok gondjairól is kérdezte.

TOVÁBB

A dokumentum, amely ráncba szedte Romániát

Húsz évvel ezelőtt, augusztus 26-án fogalmazta meg az RMDSZ a Románia Európa Tanácsba történő felvételét feltételekhez kötő Memorandumát. Az évforduló kapcsán Cseke Péter Tamás a dokumentum keletkezésének hátteréről Markó Béla volt szövetségi elnököt, Takács Csaba volt ügyvezető elnököt és Frunda György volt szenátort kérdezte.

TOVÁBB

Az alvó oroszlán bajsza

Rokon lelkek vagyunk mi magyarok és románok, vagy csak a sok évszázados együttélés tett ennyire hasonlóvá. Olyanok vagyunk, mint a Habsburgok és a Bourbonok, semmit nem felejtünk, és semmit nem tanulunk. Ezt lehet levonni a nyári táborokat követő magyar-román diplomáciai csörtéből. Műbalhé volt, vagy valós oka is van a két külügyminisztériumban a nagykövetek tetemre hívására, a tiltakozásra, a közleményáradatra, amellyel a napokban megörvendeztették egymást? Gál Mária összefoglalója.


TOVÁBB

Lehűtötte a forró nyár a román-magyar viszonyt

Magyarország elleni kirohanással zárta a román államfő a nyári táborok idei idényét Erdélyben. Traian Bãsescu kijelentette: Budapest konfliktusgerjesztő gócpont kisebbségi szempontból a térségben, ezért Románia vezető szerepet vállal a „rendreutasításában”. A töreténtekre Cseke Péter Tamás kereste a magyarázatot.

TOVÁBB

Tudományos magyarságfóbia

Megvált egyik munkatársától az akadémia háttérintézménye, az Etnikai Kérdések Európai Tanulmányi Központja, miután a kutató bepanaszolta az intézményt a diszkriminációellenes tanácsnál. A háttérben etnikai ügy áll, ugyanis Cristian Gojinescu a felettese szakmai irányítása alatt megjelentett, magyarokat sértő tanulmányait kifogásolta. A történteknek Cseke Péter Tamás járt utána.


TOVÁBB

Konfliktussal az egységesülés felé

Ma már nyilvánvaló, hogy az EU hatékony működéséhez szükség van egy szorosabb kötelékre, a tagállamok szuverenitásának nagyobb fokú feladására. A gazdasági válság már korábban elképzelhetetlennek hitt módosításokat hozott, de a budapesti kétharmad unortodox demokrácia-értelmezése is ez irányba tolja Brüsszelt. Gál Mária írása.

TOVÁBB

Csend-élet – belorusz levél

„Mi itt kergetőzünk a hatalommal, de az egészről még a barátaink sem sokat tudnak. Lánynak nem lehet a mozgalommal udvarolni. Általában nem érdekli őket” – mondja keserűen egy belorusz ellenzéki. Tamás Pál írása Fehéroroszországról.


TOVÁBB

CTP: „Omar Hayssam nem fog beszélni”

A román államfőhöz közel álló Népi Mozgalom Párt színrelépése áll annak a hátterében, hogy a CFR Marfã privatizációja és Omar Hayssam hazahozatala kapcsán kiújultak a konfliktusok Traian Bãsescu elnök és Victor Ponta miniszterelnök között – véli Cristian Tudor Popescu. A politikai elemzőt, publicistát Cseke Péter Tamás kérdezte.

TOVÁBB

Egyiptom: puccsal a demokráciáért

Letette az esküt az új egyiptomi kormány, élén Hádzim el-Beblávi közgazdásszal. Iszlamisták nincsenek a kabinetben, három minisztérium élére viszont nő került. A Murszi elnök eltávolításával járó válságos helyzet előzményeit és hátterét Ady András foglalja össze.

TOVÁBB