A múlton végzett munka mindig elvezet a nemértés pontjáig

Az író, költő, drámaszerző, műfordító, egyetemi tanár Schein Gáborral folytatott beszélgetés befejező részében, Szilágyi Aladár esszéiről, valamint a Svéd című regényéről faggatta a Törzsasztal júniusi vendégét.


Interjú TOVÁBB

Igen a Brexitre

Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból – dőlt el a román idő szerint éjfélkor záruló referendumon. A közvélemény-kutatások inkább a maradásnak kedvező, megjósolhatatlanul szoros eredményt jósoltak, a végeredmény viszont 51,9-48,1 lett a kilépéspártiak javára. Tasnádi-Sáhy Péter írása.


Politika TOVÁBB

A megszólaltatott Atlantisz

Újabb színvonalas egyéni kiállítás nyílt a nagyváradi Euro Foto Art Galériában. A ceglédi Apáti-Tóth Sándor Atlantisz című tárlatát Szűcs László méltatja.


Kultúra TOVÁBB

Kisvárdai vízirevü

Viszonylag csendben, de sok esővel kezdődött idén a kisvárdai színházi fesztivál. Simon Judit beszámolója.


Thália TOVÁBB

Enter-you, vagy exit-us?

Csütörtökön döntenek arról a brit polgárok, hogy a szigetország kilépjen-e az Európai Unióból. A Brexit lehetséges következményeit Ady András írása összegzi.


Politika TOVÁBB

Tarkovszkij színházi halmazállapotban

A színház felfedezte a filmet. Egyre gyakoribb, hogy egy sajátos felismerés folytán, filmeket dramatizálnak színházi környezetre. (Romániában elsőként Aki Kaurismäki finn rendező alkotásai nyomán születtek színházi produkciók, Radu Alexandru Nica rendezésében.) Az erdélyi magyar színjátszás történetében ritkán jelenik meg filmes alkotó neve egy előadás címében. De nemcsak ezért érdekes és egyedi Nagy Botond rendezésében a Julie kisasszony Tarkovszkij jelenetekkel a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban. Fám Erika írása.


Thália TOVÁBB

„Megszólalt egy nyelv, amit izgalmasnak találtam”

Folytatva az író, költő, drámaszerző, műfordító, egyetemi tanár Schein Gáborral folytatott beszélgetést, Szilágyi Aladár a szerző verses regénye, a Bolondok tornya, illetve következő prózai műve, az Egy angyal visszaemlékezései kapcsán, azok megszületésének műhelytitkairól és néhány érdekes regényelméleti kérdésről faggatta a Törzsasztal júniusi vendégét.


Interjú TOVÁBB

Je suis supporter (2.)

Mára megismertük minden résztvevő csapat játékát. Az esélyesek szinte kivétel nélkül jól kezdtek, de megszülettek az első meglepetések is. Bármilyen jó volt a foci, a sport mellékszereplővé vált, hiszen a drukkerek hatalmas utcai botrányokat okoztak. Körvanalazódnak a torna emlékezetes történetei, legyenek azok szívszorítóak vagy humorosak. Jut belőlük több minden napra, főszereplőik egyaránt játékosok és drukkerek. Sarvadi Paul és Sipos Krisztina kultúrszálakkal átszőtt krónikája a foci EB-ről.


Társadalom TOVÁBB

Az írás otthonlétet kínált

Sokoldalú irodalmár Schein Gábor író, költő, drámaszerző, műfordító, irodalmtörténész, egyetemi oktató. A Törzsasztal utolsó tavaszi meghívottját faggatva, Szilágyi Aladár – mintegy bemelegítésként – indulásáról, néhány elődjének vallott költőről, kutatásairól, majd az „eszményi” olvasóról beszélgetett a budapesti vendéggel.


Interjú TOVÁBB

Ki leszek – ki vagyok?

Ötödik évét tapossa a nagyváradi Szigligeti Társulat Színház az iskolában – Iskola a színházban című színházi nevelési programja. A diákok idén egy klasszikus darab helyett, önmagukat vették górcső alá színész-mentoraik segítségével, a Ki leszek, ha nagy leszek? kérdésre keresve a választ. Az őszi bemutatót előkészítő, eddigi munkát összegző zártkörű műhelybe Tasnádi-Sáhy Péter osont be.


Kultúra TOVÁBB