Egy befagyott konfliktus hétköznapjai

A szíriai, törökországi események, a menekült-válság mellett egy ideje kikerült a figyelem központjából mindaz, ami az ukrán-orosz majdnem-háború frontján történik. Ady András írása a legutóbbi idők folyamatait foglalja össze.


Politika TOVÁBB

Így működik a török cenzúra

Isztambul a „névtelen nyilatkozók” városa a sikertelen puccskísérlet után. Nehéz szóra bírni a helyi ellenzéket, még nehezebb beszélgetésre alkalmas helyet-időt találni. Kivételt képez az az ismert színész, aki otthonában fogad a leszámolások napjaiban, hosszan, alaposan ismerteti a kormányzat megfélemlítő technikáit. Van oka az elszántságra. Parászka Boróka írása.


Kultúra TOVÁBB

Csontváry és a falra hányt borsó

Egy értékes kiállítás megtekintéséhez is elkél némi civilizációs előképzettség. Bögözi Attila jegyzete a csíkszeredai Csontváry-kiállítás egyik művének sajátos hírnevéről és következményeiről.


Kultúra TOVÁBB

Segesvár: fesztivál helyett ingyencirkusz

Már javában zajlania kellene a hétvégi segesvári középkori fesztiválnak, ám a városvezetés váratlanul kihátrált a szervezés jogát pályázaton elnyert civil szervezet mögül, s azt fontolgatja, hogy ősszel maga szervezi meg az eseményt. A magyarázatok elég homályosak, valójában arról lehet szó, hogy a júniusi választás után felálló új városvezetés nem a pályázaton nyertes partnerrel akarja megrendezni a fesztivált. Bögözi Attila riportja.


Riport TOVÁBB

Jezidi sorsok, kurdok kegyén a török végeken

Parászka Boróka riportja a Szíriától északra, a kelet-törökországi Diyarbakir közelében fekvő, jezidik lakta menekülttáborból.


Riport TOVÁBB

A Csonkatorony emeletei, s az irodalomérzékeny szekusok

Ötven esztendeje, 1966. július 25-én közölték a szalontai Szekuritátén Dánielisz Endrével, hogy eltávolítják az Arany Emlékmúzeumból. A kilencvenen túl ma is tevékeny irodalomtörténész portréjának harmadik részében e fél évszázados epizód felidézése előtt virtuális sétára hívjuk az olvasót a Csonkatoronyba. Szöveg: Szilágyi Aladár, fotók: Szűcs László.


Portré TOVÁBB

Meghatározó másságban

Rítuselőadás, amely a rítusokat is megkérdőjelezi; felkavaró, pontos, kegyetlen a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház közös produkciója Urbán András rendezésében, a Magyar. Simon Judit értékelése.


Thália TOVÁBB

Mit VIZA víz? – Hortobágyi portya III.

Hortobágyi kirándulása zárásaként Tasnádi-Sáhy Péter kollégánk a Tisza-tavi Ökocentrumba látogatott Poroszlóra, hogy megtekintse Európa legnagyobb édesvizű akváriumrendszerét, és a hozzá tartozó látványosságokat.


Riport TOVÁBB

Két tanterem, ahol viszály is terem

Ismét iskola-ügyben feszülnek egymásnak az indulatok Marosvásárhelyen. A katolikus egyház tulajdonába visszakerült épületben működő Unirea főgimnázium teremgondjait a restitúció teljes megkérdőjelezésével igyekeznek orvosolni, a katolikus líceummal hadakozva. Bögözi Attila írása.


Riport TOVÁBB

A tragikus tizennyolcastól Arany letört bajuszáig

Túl a kilencvenen, a mai napig Bihar megye egyik legtermékenyebb közírója, az Arany-irodalom búvárlója a Nagyszalontán élő tanár, irodalomtörténész, Dánielisz Endre, akit élő irodalmi múzeumra emlékeztető otthonában Szilágyi Aladár és Szűcs László keresett fel. A portré második részében sok egyéb mellett világháborús rémségekről s a Csonkatorony sorsáról esik szó.


Portré TOVÁBB