Erdélyi Riport » Kultúra » 32. oldal

Magyarul hosszúnak tűntek a szavak

A román kultúra budapesti nagykövetének nemrég jelent meg Közelmúlt a médiában. Határesetek a szögesdróton című kötete arról, hogy az 1980-as évek Romániájában sokan életük kockáztatásával is megpróbáltak átszökni a határon. BRÎNDUªA ARMANCAt, a Budapesti Román Kulturális Intézet igazgatóját Gál Mária kérdezte az Erdélyi Riport 2011/27. számában.


TOVÁBB

Humor és keserv a Törökországi levelekben

A II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharc végének 300., Mikes Kelemen halálának 250. évfordulója alkalmából Mikes-napokat szervezett az Erdélyi Múzeum Egyesület és a Kolozsvári Akadémiai Bizottság. Megemlékezést szerveztek a kolozsmonostori apátsági templomban, a mikesi korszakot körbejáró konferenciát tartottak a Báthory Líceum Klubgalériájában. Az utóbbin elhangzottakat Kustán Magyari Attila összegezte az Erdélyi Riport 2011/20. számában.


TOVÁBB

Nyárutói várszínháznyitó

Nagyváradon átadták a Várszínháznak elnevezett létesítményt. A megnyitón Biró Rozália alpolgármester köszönte meg Kiss Sándornak, a Bihar megyei tanács alelnökének, a tervezőknek és a kivitelezőknek a hozzájárulásukat a nyári színház elkészüléséhez. A nézők emléklapot kaptak, majd az ExperiDance élményszínház előadását tekintette meg a publikum. Az új játszóhely megépítésének történetét Simon Judit foglalta össze az Erdélyi Riport 2011/17. számában.


TOVÁBB

Nem mondhatom magamról, hogy magyar vagyok

A Budapesti Román Kulturális Intézet korábbi igazgatója, Anamaria Pop, Papp Annamária több mint harminc könyvet fordított magyarról románra. A Román Írószövetség fordítói díját Esterházy Péter Hrabal könyve és Hahn-Hahn grófnő pillantása című regényeinek fordításáért kapta.

A többek között Déry Tibor- és Magyar Pen Club díjas – jelenleg Magyarországon élő – alkotóval pályájáról, fordítói műhelytitkairól, valamint a kortárs magyar és román irodalomról Kőrössi P. József beszélgetett. Az interjú az Erdélyi Riport 2011/16., augusztus 19-i számában jelent meg.


TOVÁBB

A fába faragott lélek tükre

A székely kapuk nemcsak anyagi, hanem lelki értéket is képviselnek, de üzenethordozók is egyben: akkor is tanúi lesznek a székelyföldi mesteremberek munkásságának, ha már nem lesznek utódok, akik tovább vinnék a fafaragás hagyományait – állítja Antal Tibor csíkszeredai népművész, akivel műhelyében Domján Levente beszélgetett. Az interjú az Erdélyi Riport 2011/14., július 22-i számában jelent meg.


TOVÁBB

A vallás mint identitásmegőrző tényező

A nagyváradi Szacsvay Akadémia kisebbségkutatási előadás-sorozata keretében Kiss Dénes szociológus, a kolozsvári Babeº–Bolyai Tudományegyetem tanársegédje tartott előadást, Az erdélyi magyarok vallásossága a 21. században címmel. Az elhangzottakat – egy a kilencvenes évekből származó felmérés dataival is összevetve – Borsi Balázs foglalta össze, írása az Erdélyi Riport 2011/13, július 8-i számában jelent meg.


TOVÁBB

Kulturális szomszédolás

Immár nem „határon átnyúló”, inkább EU-tagállamokhoz illően „határok nélküli,” egymáshoz szervesen kapcsolódó művészeti rendezvények színtere volt áprilisban egyazon napon Nagyvárad és Debrecen. A Körösvidéki Múzeumban a MODEM gyűjteményét, míg a hajdúvárosban a 35-ös Műhely egykori és mai váradi alkotóinak 80-as évekbeli anyagát mutatták be. „A huszadik században a legfontosabb bölcseleti téma az idő volt. Ez sokáig így volt, hiszen a legtöbb nagy filozófus az időről írt nagy könyveket, aztán az ezredfordulóra a tér került előtérbe.”

Szilágyi Aladár riportja az Erdélyi Riport 2011/8. április 22-i számából.


TOVÁBB

Népi erotika a Moszkvában

Délvidéki erotikus népmeséket adott elő a Körner Anna–Hajdu Géza művészházaspár – Kőrössi P. József közreműködésével – a nagyváradi Moszkva kávézóban, a mintegy másfél órás est közönségének kacaja majd szétvetette az évek óta amúgy lakatlan lakatlan épület falait.
A bemutatótól szóló tudósításunk az Erdélyi Riport 2010/23. számában jelent meg.

TOVÁBB

Éltető értékőrzők

Maros megyében folytatódott az erdélyi népművészek tapasztalatcseréje, a régiótalálkozó sorozat, a szeptemberi kalotaszegi és az októberi csíki és udvarhelyszéki rendezvény után. A szervezők szerint a tapasztalatcsere mellett fontos a megszerzett tudás átörökítése is, hogy megteremtődjön a kötődés kulturális értékeinkhez.
A sorozat hátteréről Tamás Erzsébet udvarhelyi rendezvény társszervezője beszélt lapunknak az Erdélyi Riport 2010/22., november 22-i számában.

TOVÁBB