Erdélyi Riport » Kultúra » 31. oldal

Könyv az erdélyi konglomerátumról

Kántor Lajos Konglomerát (Erdély) című új kötetét a kolozsvári Minerva Művelődési Egyesületben ismerhette meg a közönség, Markó Béla és Demény Péter közreműködésével. A közreműködők Szilágyi Domokos, Gaál Gábor és Szabédi László személyét, valamint a transzilvanizmus fogalmát értelmezték. Az elhangzottakat Kustán Magyari Attila jegyezte le.

TOVÁBB

Egy korty könyv Kolozsváron

Négynapos könyvmámorban voltak azok, akik a második Kolozsvári Ünnepi Könyvhét standjait, könyvbemutatóit, előadásait látogatták. A tavalyinál színesebb rendezvénysorozat megmutatta, hogy néhány napra magyar lehet Kolozsvár központja, a könyvek által uralhatja a Mátyás szülőháza előtti teret. Kustán Magyari Attila tudósítása az Erdélyi Riport 2012/23. számából.

TOVÁBB

Ottlik, Végh, Méhes

Kolozsvárott három, kultúrtörténeti szempontból rendkívüli személyiséget ünnepeltek. Ottlik Géza író és Végh Sándor zenész, karmester születésének századik, valamint Méhes György író születésének kilencvenhatodik évfordulója alkalmából szerveztek zenei, illetve irodalmi rendezvényeket. A három esemény részleteit Varga Melinda foglalta össze az Erdélyi Riport 2012/21. számában.

TOVÁBB

Kivártam a megfelelő pillanatot

A Semmi kis életek – alcíme szerint: erdélyi történet – szerzője, PAPP SÁNDOR ZSIGMOND 1972-ben született a romániai Radócon; 2005 óta Budapesten él, a Népszabadság szerkesztője. Regénye 1982 és a 90-es évek közepe között játszódik; a helyszín egy erdélyi város Törekvés utcájának 79. szám alatt álló penészszagú sarokháza, hősei a ház lakói. Az íróval Onagy Zoltán beszélgetett az Erdélyi Riport 2012/17. számában.

TOVÁBB

Kimenő – összművészeti fesztivál

Harmadik alkalommal rendezte meg a korábbi években Faludyfeszt nevet viselő Kimenőt Gyergyóalfaluban az Antropocentrum Kulturális Egyesület. Idén az általános és középiskolások számára rendezett fesztivál nemcsak irodalmi, hanem összművészeti, valamint nemzetközi jelleget is öltött. Varga Melinda tudósítása az Erdélyi Riport 2012/16. számából.

TOVÁBB

Hírhatár, útlevél nélkül

Újabb, ezúttal internetes médiavállalkozást indított STANIK ISTVÁN, aki a Román Rádió nemzetiségi adásainak főszerkesztésétől köszönt el, s kezdeményezéséhez csatlakozott MONOSTORI KÁROLY, a Duna Televízió híradójának korábbi főszerkesztője. Szűcs László írása az Erdélyi Riport 2012/13. számából.

TOVÁBB

Különleges „magköltészet”

Boda Edit Apokrif töredék című verseskötetét mutatták be a kolozsvári Gaudeamus könyvesboltban. Az új verseskönyvre kiváló formaérzék, tömörség, sűrítettség filozófiai témavezetés jellemző. Mitológiai motívumok, bibliai szereplők, test és lélek, magasság és mélység találkoznak egymással. Varga Melinda írása az Erdélyi Riport 2012/9. számából.


TOVÁBB

Irodalmi unicumok

A különböző generációkhoz tartozó alkotók jól érzik magukat az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) irodalomszervező munkájának eredményeként létrejött rendezvényeken. Február harmadik hétvégéjén, az E-MIL tizedik születésnapját ünneplő könyvbemutatókon nemcsak az irodalmárok, de a közönség is szép számban megjelent. Varga Melinda tudósítása az Erdélyi Riport 2012/8. számából.


TOVÁBB

Táncházünnep a Tranzit Házban

Hagyományőrzés, közösségi szórakozás, párválasztási lehetőség, társadalmi jelenség – mindez érvényes a táncházakra, melyek közül az első erdélyit 35 éve 1977 februárjában alapították a kolozsvári bábszínház klubtermében. A kolozsvári Tranzit Házban előadásokkal, kerekasztal-beszélgetéssel, koncerttel ünnepelte a Bogáncs-Zurboló Egyesület az évfordulót. A történteket Varga Melinda foglalta össze az Erdélyi Riport 2012/8. számában.



TOVÁBB

Újrateremtett világok

Pályatársai, volt tanítványai, barátai méltatták Cs. Gyimesi Éva személyiségét a kolozsvári irodalomtörténész, publicista emlékére készült könyv bemutatóján. Az Újrateremtett világok. Írások Cs. Gyimesi Éva emlékére című kötetet eredetileg a professzor asszony 65. születésnapjára szerették volna kiadni a szerkesztők. Kustán Magyari Attila tudósítása az Erdélyi Riport 2011/27. számából.


TOVÁBB