Nyárutói várszínháznyitó
2011. 09. 13. 10:23A nagyváradi vár rekonstrukciója évek óta a megyei és a városi magyar elöljárók kiemelt programja. A sok száz éves, formájában a térségben egyedi épületegyüttesnek nagy turisztikai vonzereje lenne, ezért rendbe kell tenni, ki kell használni. Évek óta restaurálják, miközben igyekszenek beépíteni a város kulturális életébe. Ennek lehet fontos új eleme a nyári színjátszóhely megnyitása.Miután a város korábbi polgármestere ügyesen eladta a volt nyári színházat az egyik váradi nagyvállalkozónak, a megyei tanács akkori elnökének és a város alpolgármesterének a kezdeményezésére a városi önkormányzat úgy döntött, hogy a várban építik újjá a nyári színházat.

A létesítmény a 70-es évek végétől már inkább moziként működött, sokan mentek be a szabadtéri vetítésekre. Aztán valamilyen oknál fogva a hatóságok bezárták és enyészetnek indult.
Az 1989-es fordulat után a váradiak azt remélték, hogy rendbe teszik, és újra megnyitják kedvenc nyáresti helyüket. Mert bizony ezekre a nyári színházi előadásokra sokan vettek bérletet, és számos jegy elkelt az ott tartott komoly- és könnyűzenei koncertekre is.
A változás után hol pénz nem volt, hol az akarat hiányzott ahhoz, hogy újra megnyissák a szabadtéri színházat. Végül a városközpont legszebb épületeit birtokló nagyvállalat megvette a várostól az értékes telket. S hogy mit épített oda a Transilvania cégcsoport? Semmit.
Viszont Nagyvárad nyári színház nélkül maradt. Kiss Sándor, a Bihar megyei tanács akkori elnöke és Biró Rozália alpolgármester gondolt egy merészet: a várban kell színházat építeni, méghozzá a Csonka bástyában.
A döntést, ha nem is azonnal, de tett követte. Jöttek a szakemberek meg- és felmérni, számolni és számítani, és 2008-ban el is kezdték a területet feltáró munkát.
Persze azonnal megszólaltak a műemlékvédők is, hogy nem lehet akármilyen színházat építeni, a vár nem módosulhat, a korszerűség nem törhet be látványosan. Más kérdés, hogy hol voltak a műemlékvédők, amikor a kiállításokra és más rendezvényekre szánt terem ajtaját termopánból készítették. A beruházást azok a viták is fékezték, melyek a városi tanácsban a projekt finanszírozásáról folytak. Érdekesmód elsősorban azok a PD-L-s honatyák szóltak ellene, akiknek a párttársa, Petru Filip polgármester annak idején eladta a régi nyári színházat.
Menet közben kiderült, hogy a műemlékvédelem nem engedi befedni a színpadot, mert állítólag csúnya lesz, nem illeszkedik a környezetébe. Nincs tető, nincs zsinórpadlás, üsse kő, az építkezés folytatódott.
Az alpolgármester a megnyitón felsorolta az építészek és kivitelezők nevét, utóbbit még egy hatalmas pannó is népszerűsítette az ódon várfalon. Bizonyára jeles szakemberek, csak az kétséges, hogy terveztek, illetve építettek-e valaha színházat. A kétségek a helyszín láttán csak erősödtek.
Ahogy haladtak a munkálatok, felvetődött a kérdés, kié a nyári színház. Noha első látásra egyszerű lenne a válasz, de a bürokrácia hazájában, a választásokat megelőző évben ez sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk. Nehéz munkának bizonyult eldönteni, hogy a város vagy a megye tulajdonába kerüljön-e a létesítmény, hiszen a projekt mögött elsősorban a város állt, miközben a színház – pontosabban ma már a két váradi színház – megyei intézmény, s a beruházás 3 millió új lejes költségeinek is közel a felét a megye fizette. Végül ennek a vitának is pont került a végére: a nyári színházat a két színháznak kell megtöltenie tartalommal, és értelemszerűen eltartania és működtetnie: a nagyváradi magyar és román színháznak. Ezt jelezte az is, hogy a megnyitón mindkét nyelven köszöntötték a publikumot és a megjelent személyiségeket.
A 16. században épült Csonka bástya, azaz a színház felé vezető úton elfogy az aszfalt, meg a kockakő, meg a macskakő, és marad a homokos, buckás talaj. Következik az enyhe emelkedő, melynek nagyon elmésen a tetején kell megmutatni a jegyet, meghívót, illetve átvenni a szóró- és emléklapot. Ez azért izgalmas, mert ahogy emelkedik az út, úgy mélyül mellette az árok. Szerencsére senki nem botlott meg, egyik hölgynek sem bicsaklott ki a bokája, mert menthetetlenül legurulhatott volna a dombocska oldalán.
Még kicsit kell mászni felfelé, és az érdeklődők már benn is vannak az amfiteátrum jellegű létesítményben. Nyolcszáz ülőhely van. A baj az, hogy oldalról nem látni jól a színpadot.
A trapéz alakú színpad kicsi, és főleg keskeny – a műemlékvédelmi hatóság nem engedélyezett nagyobbat, ahogy a fedett színpadot is csak ideiglenesen tudják majd megoldani. Kulisszák sehol, színpadtechnikát vinni kell, az öltözők a színpad alatt. A poén viszont az, hogy a színpad betonból épült. A színházi emberek ezen vagy nevetnek, vagy dühöngnek. Betonból sok mindent lehet építeni, de színpadot semmiképpen. Merthogy a színpadnak is akusztikája kell hogy legyen. Járni nem lehet rajta, nemhogy táncolni. Ez nem színház, legfeljebb betonplaccal ellátott aréna – morognak a hozzáértők. Azt is mondják viszont, hogy semmi nincs veszve, át lehet építeni: elvenni a hatalmas nézőtérből, kiszélesíteni a színpadot. Akkor lehet többszereplős zenés előadásokat bemutatni, és jut hely még valami kis kulisszának is – ha nem is teljesen megfelelőnek. Csak remélni lehet, hogy a jövő évi igazi szezonkezdésre be is fejezik az építkezést.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!