Erdélyi Riport » Kultúra » 12. oldal
Novellák félmosollyal
Forgách arról mesél, amit lát, hall, érzékel maga körül. Beavat az írásmű megszületésének gyötrelmeibe, a szerkesztés boszorkányságaiba, bevisz a kulisszák mögé, filmforgatásra, mesél a hivatal packázásairól, az emberi gyengeségekről, a sikertelenség be nem ismeréséről, alkotói válságról, az önmagunkról alkotott kép törékenységéről, emberi kapcsolatokról. A Valami fiatal szélhámos című novelláskötet Simon Judit méltatja.
TOVÁBB
A kultúra a bozótharcot nem bírja el
SZINETÁR MIKLÓS opera-, televízió és filmes rendező, korábban a Magyar Állami Operaház főigazgatója, és a Magyar Televízió elnökhelyettese is volt. Az Európa Kiadó gondozásában jelent meg Pályázat és Második pályázat című kötete, most készül a sorozat harmadik darabja – ezek kapcsán beszélgettünk a rendszerváltás előtti és utáni évtizedekről. Parászka Boróka interjúja.
TOVÁBB
Itt már egy vadidegen is eligazodhat
Szokatlan látvány fogad a nagyváradi Ady Endre Emlékmúzeumban, a kiállítótérben kézirathalmok, fotók mellett laptopok, kéziratgyűjtő dobozok, s három hölgy dolgozik elmélyülten, miközben a házigazda, Imre Zoltán éppen egy látogató csoport tagjainak mutatja az egyik tárlót. Szűcs László írása.
TOVÁBB
Számolatlan n-ek. Anamaria Pop emlékére
„Nem ismert tabukat, nem ismert fel nem tehető kérdéseket, és nem fogadott el kitérő válaszokat. A vita volt a lételeme, vitatkozva barátkoztunk, vitatkozva váltunk el. Élete, és immár halála is számonkérés, vád és tanúságtétel.” ANAMARIA POP műfordítótól Parászka Boróka írásával búcsúzunk.
TOVÁBB
Agyagosok, meszesek, szenesek…
Harmadik néprajzi dokumentumfilmjét készítette el A sár mesterei és a Meszesek után, KINDA ISTVÁN és VARGYASI LEVENTE. A Szenesek című legújabb alkotással nemrégiben találkozhatott a sepsiszentgyörgyi közönség. A muzeológus és a filmes szakember olyan sajátos néprajzi-antropológiai munkát vállalt fel, amely az eltűnőben lévő erdélyi mesterségek dokumentálása révén nemcsak hiánypótló, hanem értékmentő küldetés is. A dokumentumfilm-készítés fortélyairól, nehézségeiről, kalandjairól és tapasztalatairól Fám Erika kérdezte a szerzőpárost.
TOVÁBB
A tovább élő Iosif Vulcan-modell
Alapításának 150 éves évfordulóját ünnepelte június végén a nagyváradi Familia folyóirat. Az 1865-ben Iosif Vulcan jóvoltából Pesten napvilágot látott lap történetének főszereplőiről és korszakairól Szilágyi Aladár kérdezte a szépirodalmi periodikát több mint 25 éve vezető IOAN MOLDOVANt.
TOVÁBB
Eltűnő Sütő
Ma már csak néhány idős ember emlékezett Sütő Andrásra Marosvásárhelyen a hétvégén, arra az íróra-politikusra, aki nélkül elképzelhetetlenek a rendszerváltás előtti és utáni évek. Miért, és hogyan nem megy az emlékezés? Meddig tart a tisztelet és hol kezdődik a tiszteletlenség? Parászka Boróka a Sütő-ünnep benyomásairól.
TOVÁBB
Harag György Napok emléktárlattal
Június 4-7. között Harag György Emléknapokat szervezett a Kolozsvári Állami Magyar Színház, sorozatával a 90 éve született és 30 éve elhunyt Harag Györgyre, az intézmény egykori főrendezőjére emlékezve. A látottakat-hallottakat Lőnhárt Melinda foglalta össze.
TOVÁBB
Pünkösdi zárás a táncfesztiválon
Egy Stabat Mater feldolgozás, illetve Sztravinszkij Tavaszi áldozata zárta az első nagyváradi táncfesztivált, mindkettő Juronics Tamás koreográfiája. Az előadásokat Tasnádi-Sáhy Péter is megtekintette.
TOVÁBB
Berekméri Katalin UNITER-díjas
A legjobb mellékszereplőnek járó UNITER-díjat vehette át BEREKMÉRI KATALIN, Radu Afrim Az ördög próbája című rendezésében nyújtott alakításáért. Két évvel ezelőtt készült portrénkkal gratulálunk neki. Parászka Boróka írása.
TOVÁBB