Erdélyi Riport » Interjú » 26. oldal

Miért kergetnék el az EKÉ-t az Avasból?

Mircea Govor, a Szatmár Megyei Tanács szocialista alelnöke nemrég durva hangon bírálta az Erdélyi Kárpát Egyesületet. „Úgy kirakjuk őket, hogy a lábuk sem éri a földet! Majd én gondoskodom róla, hogy eltűnjenek innen!” Az elöljáró ingerültségének okairól MÁRK-NAGY JÁNOST, az EKE szatmári igazgatóját kérdezte Sike Lajos.

TOVÁBB

Érzelmekkel szemben az észérvek tehetetlenek

Az Orbán-kormány eddigi kormányzása alatt a nemzetpolitikát a szimbolikus gesztusok uralták. Az állampolgárság kiterjesztésével járó szavazati jog nem kívánt indulatokat kavart, ellenérzéseket keltve a határon túli magyarság iránt. Szabó Vilmos volt nemzetpolitikai államtitkárt, szocialista politikust a legnagyobb ellenzéki párt álláspontjáról, személyes véleményéről kérdezte Gál Mária.

TOVÁBB

Erdélyi Fiatal Közgazdászok és Vállalkozók Találkozója - Interjú Csiszér Albert főszervezővel -

CSISZÉR ALBERT főszervezőt, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság Ifjúsági Frakciójának (röviden RIF) elnökét kérdeztem a májusban megtartandó EFIKOT-ról, Erdély legnagyobb magyar nyelvű fiatal közgazdász találkozójáról. A fiatal elnök elárulta, hogy a találkozó központi témája egy új gazdasági irányzat és gondolkodásmód lesz, mely a „Kék Gazdaság – Blue Economy” nevet viseli.

TOVÁBB

Az üres híd haszontalan

Márciusi kolozsvári előadásában BRETTER ZOLTÁN egyetemi tanár előadását, amelyben a liberalizmus jelenlegi megítéltetését és ennek hátterét vázolta fel. Kustán Magyari Attila interjújában kolozsvári és bukaresti éveiről, a magyarországi helyzetről kialakult véleményéről is beszélt.

TOVÁBB

Ránk dőlhet a régi város

Aligha van Szatmárnémetiben olyan építész, aki annyira jól ismerné a várost, mint Günthner Tibor, aki 1981 óta dolgozik a városért. Akkor is, amikor tervezőként hajol a rajzasztal fölé, akkor is, amikor a tervezőintézetet igazgatta, amikor a helyi önkormányzat urbanisztikai bizottságát vezette, vagy szenátorként dolgozott. Sike Lajos interjúja.

TOVÁBB

Bethlen Gábor, a reálpolitikus

Az MTA Történettudományi Intézetének főmunkatársa, OBORNI TERÉZ kandidátus, a Szacsvay Akadémián tartott második értekezésének témáját Az Erdélyi Fejedelemség virágkora, 1606–1660 címmel jelölte meg. Szilágyi Aladárral beszélgetve Báthory Gábor és az őt (le)váltó Bethlen Gábor alakját idézte fel.

TOVÁBB

„Apu, nekem olyan kell!”

CÁRI TIBOR zeneszerző 1979. január 19-én látta meg a napvilágot Székelyudvarhelyen. Másodéves temesvári egyetemista volt, amikor először zongoristaként, majd zeneszerzőként is felfigyeltek tehetségére. Az elmúlt tizenhárom évben számos magyar és román nyelvű előadást kísérnek az általa írt zenék. Eddigi munkásságáért májusban átveheti a Román Színházi Szövetség (UNITER) zeneszerzőknek szóló elismerését. Tasnádi-Sáhy Péter interjúja.

TOVÁBB

„Előjöttek a társadalmi frusztrációk”

Mi késztette a kovásznai diáklányt a trikolóros hajpánt kihívó viselésére? Mi a sajtó és a politikusok felelőssége a román-magyar viszony alakulásában? Hogyan hatnak a közösségi oldalak az etnikumkumközi kapcsolatokra? Cseke Péter Tamás a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet vezetőjét, HORVÁTH ISTVÁNt kérdezte.

TOVÁBB

Rap, költészet, slam poetry egy emberben

A Korunk Akadémia szervezett Kolozsváron slam poetry estet, amelyen Simon Márton és Pion István mellett ZÁVADA PÉTER is fellépett. A rapperként, költőként is ismert slam poetry előadóval Kustán Magyari Attila beszélgetett prózaíró édesapjáról, Závada Pálról, a három gyakorolt műfaj összefüggéseiről, az erdélyi kapcsolatépítésről.

TOVÁBB

Báthory Zsigmondtól Báthory Zsigmondig

Az MTA Történettudományi Intézetének főmunkatársa, Oborni Teréz visszajáró előadója a nagyváradi Szacsvay Akadémiának. Szilágyi Aladár ezúttal elsősorban a kor ellentmondásos, drámai sorsú fejedelméről, Báthory Zsigmondról faggatta Erdély históriájának jeles szakértőjét.

TOVÁBB