Erdélyi Riport » Publicisztika » 25. oldal

A kitántorgást feledhetjük

„Megszűnt a kivándorlás/bevándorlás mint fogalom régi értelmezése. Nem az egész életemre hozok döntéseket. Munkát vállalok vagy tanulok valahol. Kint sem örökre keresnek, hanem valamilyen munkakörre, valamilyen feladat ellátására. Ha az megszűnik, ismét dönthetek. Hazajövök, vagy ha szabad, keresek kint valami mást.” Tamás Pál írása.

TOVÁBB

Divatozzunk, divatozzunk

A kiegyezés utáni Magyarországon „divatozó többféle nyelvek” használatát szabályozó huszonkilenc paragrafus az élet minden területén kiépítette az addig Európa-szerte példátlan nyelvhasználati jogbővítés kereteit. Szilágyi Aladár jegyzete.

TOVÁBB

Székely vagy szórvány?

Egyes zászlókitűzők és autonómiatüntetők fejében már rég nincsen őszinte meggyőződés a szülőföldön való tartós boldogulásról, és a szórvány „gyöngyei” után következnek majd a székely „gyöngyök” is. Markó Béla írása a Helyzetkép rovatban.

TOVÁBB

Csőlátás

Megkérdezett egy kedves riporterlány: mit gondolok, a magyar politikum ki akarja sajátítani Erdélyt? Kapásból csupán annyit válaszoltam rá, várjunk néhány órát, a kisajátítás kérdésében nem érdemes rögtönözni. Azután hazamentem, leültem a számítógép elé és elgondolkodtam. Székedi Ferenc jegyzete.

TOVÁBB

Magasles

„Igazán kellemetlenül érintené, ha zsinórban harmadszor az ő lánya jutna ki az országosra, tavaly már így is nyíltan meggyanúsították, hogy nagy tételben lopja az iskolatejet, és a garázsukban működő közértben árulja. Ez, mondjuk, történetesen fedi a valóságot.” Tasnádi–Sáhy Péter tárcája.

TOVÁBB

Visszajön a kisantant?

Az is rejtély, hogy az etnikai kommandó honnan tudja meg a nemzetiségi arányokat, hisz érvényes román törvények szerint a vállalkozók nem kötelesek nyilvántartani alkalmazottaik etnikai és vallási hovatartozását. Hacsak a titkosszolgálat nem mondja meg. Sike Lajos jegyzete.

TOVÁBB

Jenő, a gyöngyhalász

„Nincs hozzá képzelőerőm, hogy rájöjjek: milyen is volna az a megbízható mérce, amelynek alapján tévedésmentesen meg lehetne állapítani bárkinek közülünk a gyöngyvoltát avagy gyöngytelenségét.” Szilágyi Aladár jegyzete.

TOVÁBB

Struccpolitika

Szomorú, hogy Magyarország jövőjének letéteményesei az egymás elleni fegyverkezéssel, haditervek csiszolgatásával, szövetségesek toborzásával, ellenlábasok kiiktatásával vannak elfoglalva ahelyett, hogy koherens szakpolitikákból álló terveken dolgoznának. Tasnádi-SáhyPéter jegyzete.

TOVÁBB

Így ment ez…

Az utolsó dossziémat 1991-ben (!) zárták le. Ebből csak néhány lap került hozzám. A 80-as évekből többek között kiderül, hogy „nevezett Sz. A. baráti és látogató viszonyt tart fenn nagyváradi értelmiségi elemekkel (sic!), akik a lakásán tartanak mulatságokat”. Szilágyi Aladár jegyzete.

TOVÁBB

A szlovákiai „ki a magyar?” vita

A szlovákiai magyar hozzászólókat nem a „nagy magyar sorskérdések”, hanem a szlovákiai magyar közösség problémái érdeklik. A szlovákiai vita az empirikus, statisztikákból kirajzolódó népességfogyásra reagál, és a magyarországi vitákhoz képest pragmatikus, gyakorlatias. Tamás Pál elemzésének rövidített változata.

TOVÁBB