
Felkent államfők
Elindult a román politika damaszkuszi útján Daniel pátriárka, majd megfordult. Találgatás folyik, mi történt, de a szociáldemokratákért imádkozó, pártlogós kegytárgyakat forgalomba hozó egyházfő az elnökválasztás második fordulóján végül olyasmit mondott, ami a protestáns, német jelölt mellett szólt. Busásan hozott a választási év az ortodox egyháznak, a jelek arra engednek következtetni, jövőre is számítanak a költségvetési támogatásra. Parászka Boróka összeállítása.
Politika TOVÁBB
„Közelebb kell kerülnünk választóinkhoz”
Az RMDSZ számára ellenzékben nem a kormányzat megdöntése, hanem a választókhoz való közeledés stratégiájának kidolgozása jelenti a prioritást 2015-ben, mert a legfontosabb az, hogy 2016-ban is bekerüljön a parlamentbe – nyilatkozta a Cseke Péter Tamásnak adott interjúban BORBÉLY LÁSZLÓ politikai alelnök.
Politika TOVÁBB
Tömbösödés a magyar oktatásban
Október végén Közoktatási helyzetkép. A romániai magyar közoktatás 1990 és 2013 között címmel jelentetett meg elemzést a Közpolitikai Elemző Központ. A felmérések mentén számos következtetést le lehet vonni az elmúlt negyedszázadra vonatkozóan, ezekről és a tendenciákat befolyásoló javaslatairól Barna Gergő szociológust kérdezte Kustán Magyari Attila.
Társadalom TOVÁBB
Elpancsolt jövő?
Feltételezem, kevesen gondolkodnak el azon, honnan érkezik a meleg víz a csapba, illetve – távfűtés esetén – honnan és hova tartanak a be- és kifutó csövek. Pedig ezek sokszor életbevágó kérdések. Nagyváradon, ahol két lakónegyedben is használnak termálvizet melegvíz-előállításra és fűtésre, a jövő múlhat rajta. Felbukkanó és eltűnő csövek után nyomozott Tasnádi-Sáhy Péter.
Riport TOVÁBB
„A történetírásban a logika sem elhanyagolható”
A 85 esztendős EGYED ÁKOS történésszel, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjával gyermekkora és ifjúsága éveiről, tudományos pályájának alakulásáról, napjainkig lankadatlan kutatói tevékenységéről Szilágyi Aladár beszélgetett.
Interjú TOVÁBB
Nagy-Britannia: az unión kívül tágasabb?
Szociális okokra hivatkozva korlátoznák a munkavállalást Nagy-Britanniában, a konzervatív kormány válaszút elé kerülhet: Németország jelezte, nem támogatja tovább a szigetország európai tagságát, ha London szembemegy az unió alapelveivel, például a munkaerő szabad áramlásával. Ki mit veszít, ha Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból? Parászka Boróka összeállítása.
Politika TOVÁBB
Tündérek költőzőben II. – hatósági tiki-taka
Mint a riportsorozat első részében megírtuk: az Európában egyedül a Pece patak forrásánál tenyésző hévízi tündérrózsa lassú agóniája nem pusztán ökológiai katasztrófa, mivel a „Nílus könnye” halála után, a Püspök-, illetve Félixfürdő idegenforgalmát éltető források is elapadhatnak. A kutatók kutatnak, a Környezetvédelmi Minisztérium hatásköréhez mérten igyekszik, viszont a kialakult helyzetért felelős Országos Ásványkincshatóság (ANRM) illetékesei kibújnak a válaszadás elől. Tasnádi-Sáhy Péter és Borsi Balázs riportja.
Riport TOVÁBB
Jogerőre emelt igazságtalanság
A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaállamosításaként értékelik az erdélyi magyar politikai szervezetek és a történelmi egyházak a Mikó-perben született jogerős ítéletet. A vádlottak – köztük Markó Attila képviselő – az Európai Emberjogi Bírósághoz fordulnak. Cseke Péter Tamás összefoglalója.
Politika TOVÁBB
Váltáshangulat választás után
Elemzők egyetértenek abban, hogy váltáshangulat uralja Klaus Iohannis magabiztos elnökválasztási győzelme után Romániát, ám egy darabig Victor Ponta és kormánya biztos a helyén marad. Ez történik akkor is, ha netán a kormányból való kilépésről dönt a héten az RMDSZ.
Politika TOVÁBB
Sütő, a megkerülhetetlen
(M)ilyen gazdagok vagyunk? címmel tartottak kétnapos konferenciát Sütő András életművéről Marosvásárhelyen. A hamarosan könyv formájában is megjelenő előadásokat Parászka Boróka összegezte.
Kultúra TOVÁBB