Erdélyi Riport » Interjú » 16. oldal

Menekülés, kitelepítés, lakosságcsere

A Magyar Tudományos Akadémia tagját DR. ROMSICS IGNÁC történészt a két világháború után diktált határváltozások néhány kevésbé ismert aspektusáról kérdezte Szilágyi Aladár.


TOVÁBB

A Monarchia jónéven vette a kivándorlást

DR. GYÁNI GÁBOR egyetemi tanárt, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagját, a társadalom- és mentalitástörténet magyarországi meghonosításának úttörőjét Szilágyi Aladár kérdezte az első világégés előtti Amerikába „tántorgás” történetének kevésbé ismert részleteiről.

 


TOVÁBB

A közös ellenség felülírja a korábbi ellentéteket

Nemrég sokan temették az Európai Uniót, az euróövezetet, de köszöni megvan, épp „új kormányát” alakítja. A világpolitika egyik legerősebb szereplője maradt, annak ellenére, hogy egyes tagállamokban legmagasabb szinten kétségbe vonják ezt. Ám olyan új veszélyekkel kell szembenéznie, amelyek sok korábbi álláspontot és relációt írnak felül. BALÁZS PÉTER volt külügyminisztert és regionális biztost, a Corvinus Egyetem és a CEU professzorát a Juncker-bizottság bemutatását megelőző órákban kérdezte Gál Mária.


TOVÁBB

A test történetei, vallomásai

Negyedik alkalommal szervezi meg a 222. évadába lépő Kolozsvári Állami Magyar Színház az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált november 26. és december 7. között. Az intézményt huszonöt éve vezető TOMPA GÁBOR igazgatóval, rendezővel Kustán Magyari Attila beszélgetett a fesztiválról és annak nyomán kultúrpolitikáról, a színház jövőjéről, szerepéről.


TOVÁBB

43 milliárd euró jöhet 2020-ig

Az RMDSZ által meghirdetett Erdély 2020 fejlesztési tervben megfogalmazott prioritások és intézkedések fellelhetőek a Románia és Brüsszel között augusztusban aláírt partnerségi megállapodásban Szávics Petra szerint. Az uniós alapok minisztériumának államtitkárát Cseke Péter Tamás kérdezte a 2014-2020 között lehívható eurómilliárdokról.

TOVÁBB

A politikai hullámlovasok nem olvasnak monográfiát

DR. KÖVÉR GYÖRGY történész, docens, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszékének tanára elsősorban a kiegyezés utáni kor kutatója. Banktörténeti, életrajzi munkák szerzője, nagymonográfiában dolgozta fel a tiszaszelári per történetét. Váradi előadásában a zsidóság 18-19. századi letelepedését vázolta fel. Szerteágazó tevékenységéről Szilágyi Aladár kérdezte.


TOVÁBB

A magyar nyelv térnyerése – siker vagy kudarc?

DR. PAP JÓZSEF egyetemi docens, az egri Eszterházy Károly Főiskola tanára a reformkori nemzetiségi mozgalmak tárgykörében tartott előadást a Szacsvay Akadémián. Szilágyi Aladár a népek öntudatra ébredésének fáziseltolódásairól, illetve a magyar nemzeti törekvésekkel való konfrontáció okairól kérdezte.

TOVÁBB

Kopott síneken, veszteségesen

A vasúthálózat minősége szempontjából Románia a legutolsó Európában. Ezen az állapoton javítani csak a vasútvonalak 30 százalékának felszámolásával lehet. Cseke Péter Tamás a szállításügyi minisztérium vasútért felelős államtitkárát, az RMDSZ által jelölt István Zoltánt kérdezte a CFR helyzetéről.

TOVÁBB

„Nem árultunk soha zsákbamacskát”

Az RMDSZ államfőjelöltje szerint nem befolyásolja majd a korteskedését, hogy a szövetség kormányzati pozíciókból vág neki az elnökválasztási kampánynak. „Akárhol állunk, a kampányban ugyanazt kell mondani” – jelentette ki. Kelemen Hunor szövetségi elnököt Cseke Péter Tamás kérdezte.

TOVÁBB

Otthonosságot a maradó sváboknak

A jó gazdaszellem, a takarékosság, a megbízhatóság példaképei a szatmári svábok a magyarok és románok szemében. Nagy kár, hogy számuk, arányuk egyre fogyatkozik. Ám mostanában mintha stabilizálódott volna a helyzetük. HÖLCZLI JÓZSEF mérnököt, a Német Demokrata Fórum új szatmári vezetőjét Sike Lajos kérdezte.

TOVÁBB