Kopott síneken, veszteségesen
2014. 08. 28. 17:46A vasúthálózat minősége szempontjából Románia a legutolsó Európában. Ezen az állapoton javítani csak a vasútvonalak 30 százalékának felszámolásával lehet. Cseke Péter Tamás a szállításügyi minisztérium vasútért felelős államtitkárát, az RMDSZ által jelölt István Zoltánt kérdezte a CFR helyzetéről.
Májusban jelent meg az a hír, hogy a román vasúttársaság (CFR) felszámolni készül 8500 kilométer vasútvonalat, a hálózat 40 százalékát. Mi az igaz ebből?
A hír alapjában igaz, csak pontatlanok az adatok. A romániai vasútvonalak hossza jelenleg 14 ezer kilométer, ebből 3700-4000 kilométert számolnak fel. Ám a felszámolás kizárólag az országos jelentőségű hálózatból kiágazó, úgynevezett szárnyvonalakat érinti. Szárnyvonalból rengeteg van az országban. Kovászna megyét például egyetlen fővonal szeli át Brassótól Sepsiszentgyörgy érintésével Csíkszereda irányában, ezt a felszámolás nem érinti. Viszont a másik szakaszt, amely Szentgyörgyről indul és Kézdivásárhely érintésével eljut Bereckig, igen. Ezt a vasútvonalat egyébként még 1892-ben építették ki.
Ezeket a vasútvonalakat már nem lehet megmenteni?
Volna még egy opció, a bérbeadásuk magántársaságoknak. Ha a magáncégek számára nyereséges ezeknek a vonalaknak a működtetése, akkor megmenekülhetnek. Így például akár a már említett Sepsiszentgyörgy-Bereck szakasz is megmenekülhet, ha beindul a Schweighofer faüzeme Rétyen. Az osztrák cégnek valamilyen formában el kell szállítania az árut, és ezt a legolcsóbban vasúttal tudja megoldani, így érdekelt lesz a vonal megtartásában.
A felszámolandó szárnyvonalakat jelenleg nem használja már senki?
Nagy részén már rég nem közlekednek vonatok, de vannak olyan szakaszok is, ahol egyszerűen ellopták a síneket. Én tudok olyan vasútvonalról, amely szerepel a szállításügyi minisztérium térképén, ám a gyakorlatban már nincs. Elhordták ócskavasnak a vágányokat.
Valójában miért kell ezeket a szárnyvonalakat felszámolni?
A vasúti hálózat siralmas állapotban van Romániában. Vágányhálózatának 65, a felsővezetékek 85, az üzemi berendezések 80 százalékának haladéktalan cseréjére van szükség. A felszámolás célja a vasúti hálózat korszerűsítése. A jelenlegi összegnél 5-600 millió euróval több pénzt kellene évente fordítani a vasúthálózat karbantartására, hogy biztonságos legyen, ugyanis a vasúthálózat minősége szempontjából Románia a legeslegutolsó Európában. Ezt a pénzt előteremteni csak külső forrásokból, uniós alapokból lehet. Brüsszel pedig azt mondja: a 2014-2020-as költségvetési ciklusban Romániának lehetősége lesz ennyi és ennyi milliárd eurót lehívni vasúti hálózatának korszerűsítésére, bizonyos feltételekkel. Az egyik, hogy megszabadul a veszteséges vállalatoktól, például a CFR teherszállító részlegétől, a másik, hogy az üzemen kívüli vonalakat felszámolja. Tehát nincs más választás: ha biztonságos vasúthálózatot akarunk, ezeket a vonalakat meg kell szüntetni.
De miért jutott ilyen állapotba a román vasúthálózat?
Rengeteg a lopás. Borzalmas. Nem tudom, van-e még olyan ország, ahol ilyen mértékben érintené a lopás a vasúti vágányokat és a sínek mentén elhelyezett, színesfémeket is tartalmazó huzalokat, berendezéseket.
De hát ez a rendszerváltás óta így van. Huszonöt év alatt miért nem lehetett ezt a jelenséget megfékezni?
Nem tudom megmondani, nem vagyok rendőr. Minden egyes kábel mellé nem állíthatunk embert. Nyilvánvaló a büntetéseket kellene olyan szintre növelni, hogy ezek elrettentőek legyenek. Emellett a fémbegyűjtő cégeknek is a sarkára kellene lépni. Amíg továbbra is fizetnek a lopott fémért, nem lehet a jelenséget visszaszorítani.
Mekkora most a CFR utasszállító részlegének az éves vesztesége?
Azt tudom, hogy ha most az augusztusi költségvetés-kiigazításkor picit megnövelnék a román vasút szubvencióját, akkor az idén már akár nyereségessé válhat a vállalat.
De szubvencionált vállalat esetében hogyan lehet egyáltalán nyereségről beszélni?
Azért nyereséges, mert az szubvenció mértéke úgy van belőve, hogy a társaság nyereségesen tudjon kijönni.
Masszív leépítések kezdődtek a CFR Marfãnál
A Román Államvasutak teherszállító részlege, a CFR Marfã július elsején kezdte el 2500 alkalmazott elbocsátását. A leépítést már korábban bejelentették, de a szállításügyi tárca tulajdonában lévő állami vállalat elodázta az intézkedés végrehajtását. A CFR Marfã közleménye szerint a munka nélkül maradó alkalmazottak 12-24 havi fizetésnek megfelelő végkielégítést kapnak munkaviszonyuk időtartama és egyéb kritériumok függvényében. A havi összeg nem haladhatja meg az 1625 lejt. A kormány több év alatt fizeti ki ezt a pénzt, így az idénre 13,47 millió lejt, a jövő évre 32,34 millió lejt, 2016-ra pedig 18,86 millió lejt különít el erre a célra. A CFR Marfã 8577 alkalmazottal rendelkezik, a cég piacvezető volt tavaly a vasúti szállítmányozásban 54,8 százalékos részesedéssel. A vállalat árbevétele 922,52 millió lej volt, ami 5 százalékkal kevesebb 2012-höz képest. Az elbocsátás azért vált szükségessé, mert a nemzetközi gazdasági válság után a vállalat megrendelései jelentősen csökkentek. Románia privatizálni akarja a vállalat többségi részvénycsomagját. Tavaly ez a kísérlet meghiúsult. A vállalat nyereségessé tétele Romániának a Nemzetközi Valutaalappal kötött szerződés szerinti vállalásai közé tartozik.
Más európai országokban is veszteséges az állami vasút?
A vasúti személyszállítás sehol Európában nem nyereséges. Mindenütt az állam támogatja ezt a szolgáltatást. A támogatás mértéke persze országonként eltér. Romániában 4,2 euró a szubvenció vonatjárat/kilométerenként, Franciaországban ennek a négyszerese, 17 euró. Azért szorul mindenütt a vasút támogatásra, mert az állam köteles biztosítani a közszállítást olyan vonalakon is, ahol az alacsony utaslétszám miatt a járatokat csak veszteséggel lehet működtetni.
Visszatérő probléma Romániában a vasúti személyszállítás minősége. Én évekig szinte havonta utaztam vonaton Kolozsvár és Bukarest között. Eleinte nyolc órát tartott az út, később majdnem tízet. Közben a vonatjegyek folyton drágultak. Mi történik?
Ez összefügg a vasúti hálózat korábban már említett siralmas állapotával. Amíg a vonalak felújítása nem történik meg, addig hiába képes a mozdony 160 km/órás sebességgel száguldani, ezt nem teheti meg, mert lehet, hogy már az első kanyarban tömegszerencsétlenség következik be. Így az egyetlen megoldás az, hogy a vonat lassabban halad. A szakemberek kiszámolták, hogy ilyen állapotban lévő síneken mekkora a megengedett maximális sebesség, és ezt be kell tartani. Persze anomália, hogy a vonalak javítása helyett a sebességet csökkentjük, de ez csak akkor fog változni, ha a korábban említett eurómilliárdokat sikerül lehívni.
A sebesség az egyik probléma. Ám a fülkék koszosak és a gyorsvonatokon gyakran nem működnek például a laptopok használatához szükséges csatlakozók. Miért?
A minőséget az állam azért már annyira nem szubvencionálja. Az utas a zsebéhez mérten választja meg a vonatot, amellyel utazni kíván. Nyilván, nem az Intercity-járatok a legolcsóbbak, ezek viszont már nem koszosak, és működnek a kocsikban a konnektorok is.
A magán vasúti társaságok miért nem veszteségesek?
Lehet, kevesebben tudják, de a magán vasúttársaságok is kapnak állami támogatást. És azért nyereségesek, mert egyrészt a forgóeszközeik másodkézből vett, felújított kocsik és mozdonyok, másrészt nem kell költeniük vasúti karbantartásra, hacsak a vonal bérléséről kötött szerződés nem kötelezi őket erre. A román vasúttársaságnak 7-8 millióba kerül egy új mozdony megvásárlása, és kizárólag új gépekkel dolgozhat. A magáncégek fizetnek a CFR-nek a vonalak bérléséért, de ugyanúgy kapnak szubvenciót, így szinte egyetlen költségük, hogy a vonatuk eljusson A településről B településre. Mondok még valamit. Megérne egy misét azt is megvizsgálni, hogy milyen útvonalakon működtetnek járatokat ezek a társaságok, hogyan jutottak hozzá ezekhez az útvonalakhoz, milyen órákban indulnak a vonatjaik. Kiderülhet ugyanis, hogy a CFR korábbi vezetői az állami vállalat kárára kötöttek bérleti szerződéseket a magán társaságokkal. Miért van például az, hogy a magáncég járata csúcsidőben indul, míg a CFR-é hajnali ötkor, amikor nincs egy utas sem? Akadhatnak olyan emberek, akiknek a büntetőjogi felelősségre vonása ezekben az ügyekben még nem történt meg.
Azért a magán társaságok többnyire olyan vonalakat bérelnek, amelyekről a CFR korábban visszavonult. Az utasok végül is jól jártak, nem?
Hát fogjuk rá, hogy igen. Ám kíváncsi lennék, mi történne a magán társaságokkal, ha nem kapnák meg a szubvenciót.
De miért kapnak állami támogatást?
Azért, mert végül is közhasznú feladatot látnak el. Ott tevékenykednek, ahol a CFR már nem képes biztosítani a közszállítást.
Mielőtt ez az interjú elkészült volna, éppen a Regiotrans magán vasúti társaság képviselőivel tárgyalt Sepsiszentgyörgyön. Megtudhatnánk, hogy miről?
Arról, hogy elmulasztották a vasúti átkelők karbantartását a Sepsiszentgyörgyöt Bereck-kel összekötő szárnyvonalon. Pedig ez szerződésben vállalt kötelezettségük. Az mégsem megoldás, hogy az autósnak le kell lassítania 20 km/órás sebességre az átkelő előtt, ha nem nem akarja eltörni a jármű tengelyét. Megígérték, hogy augusztus végéig teljesítik vállalásaikat.
Korábban volt szó Nagyvárad-Debrecen közvetlen vasúti járatról. Erről lehet-e tudni valamit?
Valóban felmerült, hogy legyen közvetlen vasúti összeköttetés a két város között, ám ezt csak egy viszonylag alacsony sebességű járattal lehet megoldani. A két ország között közlekedő nagy sebességű járatot a magyar fél az aradi átkelőn keresztül szeretné megvalósítani. Ez a járat Budapest és Konstanca között közlekedne, Arad, Temesvár és Bukarest érintésével. Ez is jó hír, csakhogy a vonat elkerülné Erdélyt. Nekünk az lenne az érdekünk, hogy a Budapestről Konstancára tartó járat Nagyváradnál jöjjön be Romániába, érintse Kolozsvárt, Marosvásárhelyt és Brassót is. Arról, hogy a magyar fél miért nem ezt preferálja, a budapestieket kellene megkérdezni.
2016-ra megszépül a marosvásárhelyi vasútállomás
A sepsiszentgyörgyi után a marosvásárhelyi vasútállomást is korszerűsítik. István Zoltán államtitkár elmondta, senki sem fellebbezte meg a felújítási munkálatokra kiírt versenytárgyalást, így a szállításügyi minisztérium hamarosan aláírja a szerződést a nyertes céggel. A munkálatok így már a nyár folyamán elkezdődhetnek. „Most készítjük elő a papírokat a szerződéshez. A nyertes cégnek az aláírástól számított 24 hónapon belül át kell adnia a felújított vasútállomást” – fogalmazott István Zoltán. A munkálatok 30 millió lejbe kerülnek áfa nélkül. A marosvásárhelyi vasútállomás felújítására kiírt versenytárgyalást a Confer Group Rt., az Arcadia Kft. és a Radaria Kft. alkotta konzorcium nyerte. A munkálatok költségeit 85 százalékban az EU kohéziós alapjaiból biztosítják. Korábban a Confer Group végezte a sepsiszentgyörgyi vasútállomását felújítását is.
A CFR áruszállító részlegéről sem érkeznek túl jó hírek. A vállalat privatizációja kétszer megbukott, 2500 alkalmazottat elbocsátanak (lásd keretes írásunkat). Mi lesz a CFR Marfa sorsa?
Az elbocsátások augusztus végéig befejeződnek, az emberek végkielégítéssel távoznak. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy 2500 alkalmazott elbocsátása jóra vezet, ám ennek meg kellett történnie, már körmünkre égett a gyertya. A nemzetközi hitelezők addig nem is hajlandók pénzt folyósítani, amíg a román állam nem rendezi ennek a vállalatnak a sorsát. A CFR Marfának régóta meglévő tartozásai vannak, támogatása többé nem biztosítható. A Nemzetközi Valutaalapnak nagyon régi elvárása, hogy azt a mamutvállalatot, ami a CFR, legalább részlegesen privatizálja a kormány. Ezek a vállalatok csak magánkézben működtethetők hatékonyan. Különösen érvényes ez a teherszállító részlegre. A CFR Marfánál csak ültek az emberek, és várták a fizetésüket.
Harmadszor is nekifutnak a privatizációnak?
A kormánynak nincs más választása, mert erre kötelezettséget vállalt. Nemrég jártak a szállításügyi minisztériumban a nemzetközi hitelezők (IMF, Európai Bizottság, Világbank) képviselői, és alig léptek be a kapun, máris az volt az első kérdésük: mi a helyzet a CFR Marfával?
A kelet-közép-európai országok és Kína közötti bukaresti csúcstalálkozón felmerült az, hogy kínai segítséggel gyorsvasút épüljön Romániában. Mikor ülhetünk fel rá?
Egyelőre csak szándéknyilatkozat született arról, hogy Bukarest és Konstanca között gyorsvasút épüljön kínai beruházással. Nekem ezzel több bajom is van. Például az, hogy rengeteg pénzből végre felújították a Bukarest és Konstanca közötti vágányokat, így most alig több mint két óra alatt a fővárosból el lehet jutni a tengerpartra. Ha megvalósulna a kínai gyorsvasút, azt jelentené, hogy egymás mellett lenne két vonal. Kérdezem: vajon nincs-e fontosabb beruházásra szüksége Romániának annál, mint egy újabb sínpárt lefektetni Konstancáig a már meglévő mellé, amelynek felújítását nemrég fejezték be? Az erről szóló szándéknyilatkozatot Liviu Dragnea kormányfőhelyettes írta alá, nem is áll szándékomban vele vitatkozni. De ahhoz, hogy a gyorsvasút megvalósuljon, előbb el kell készíteni a beruházás hatástanulmányát. Ebből pedig kiderülhet, hogy nincs is rá igény.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!