Barátunk, a színház
2016. 08. 21. 17:59Megférnek-e egymás mellett olyan fogalmak, mint közönségbarát, népszerű és/vagy korszerű, minőségi színházcsinálás? A kérdés most Nagyváradon foglalkoztatja a teátrum művészeit és barátait, miközben az új évadot is meghirdette a Szigligeti három társulata. Simon Judit jegyzte.
Amióta világ a világ, a színház fontos a városnak és lakóinak. A színházhoz mindenki ért, azaz érteni vél. A demokrácia attól szép, hogy a véleményt ki is lehet fejezni, le is lehet írni, sajtónyilvánossá tenni, közösségi oldalon népszerűsíteni. Sokan meg is teszik, ki-ki képessége, tudása, műveltsége szerint. Bár az nagyon vicces, amikor rossz magyar helyesírással kérik számon a magyar kultúrát, és azon is lehet nevetni, amikor valaki a nézők nevében háborog olyan előadáson, amit nem is látott. Jobb esetben látta, csak nem értette azt a színházi nyelvet, melyen az alkotók fogalmaztak, és ha az illető nem értette, akkor bizonyára a többi néző sem. Jó dolog az önbizalom.
Halkan jegyzem meg, nehogy megbántsak valakit, a színház lényege az, amit Shakespeare feladatként határozott meg: mintegy tükröt tartani a világ elé. Azaz az adott kor társadalmi, emberi problémáiról kell szólni a színpadról. A műfajok különbözhetnek, de a 21. század olyan, amilyen: képmutató és agresszív, durva és trágár, úgy öltözik, ahogy, tele van frusztrációkkal és komplexusokkal; országok nem tudják eldönteni, hová tartoznak, az emberek még úgy sem; hatalmas szakadékok tátongnak a társadalmi rétegek között; az oktatás, a kultúra pénztelen, gyűlölet, harag, magány, szeretetlenség jellemzi korunkat. Hosszan lehetne még beszélni a mi századunkról. A színház, ha nem ezeket a kérdéseket feszegeti, ha nem szembesíti a társadalmat a gondjaival, és minket önmagunkkal, elveszíti az értelmét. Lehet ezt a szembesítést elvégezni drámával, vígjátékkal, operettel, musicallel, klasszikus és kortárs szerzők darabjaival, s műfajtól függően nevetünk vagy sírunk azon, amit a tükörben látunk. Aki ezt vitatja, forduljon bizalommal Shakespeare úrhoz, mert ő okozta ezt a színházi bajt. A többiek csak követték, követik.
A színházzal foglalkozni sikkes és természetes, gondoljunk csak vissza, milyen jókat írt a váradi teátrumról Ady meg Juhász Gyula, hogy csak a nagyok közül is a legnagyobbakat említsem. Akkoriban az újságban nem csak az előadásokról írtak, népszerű volt a színházi pletykarovat, ahol a színház és színészek életéről is megjelentek szösszenetek. Utóbbi valamiért kiment a divatból, lehet azért, mert manapság a primadonnák is tisztes családanyák, s a hősszerelmesek is boldog kapcsolatokban élnek. Ám az is lehet, hogy amint igazi hősök nincsenek századunkban, a színházban sem léteznek már ezek a szerepkörök. Nem baj, vannak más szerepek, s a váradiak jó színészek, akik hitelesen tudnak játszani.
Nyáron, amikor rövid ideig nincsenek előadások, minden színházi hír nagy érdeklődésre tarthat számot. Most éppen arról szólnak a kommentek és az újságcikkek, hogy ki lesz az intézmény főigazgatója, merthogy lejár Czvikker Katalin mandátuma. A témát Molnár Júlia színművész dobta be a köztudatba, amikor közölte azt a szándékát, hogy megpályázza a főigazgatói állást, azaz vállalná, hogy biztosítja az intézmény keretében működő három társulat működési feltételeit, pénzt, paripát, fegyvert az alkotóknak, a műszaki és irodai személyzetnek. Azaz felelősséget vállalna azért, hogy mindig legyen fizetés, pénz a produkciókra, a kiszállásokra, a vendégelőadásokra, a vendégművészek honoráriumára, és sok minden más feladatra, amik a főigazgató munkaköri leírásában szerepelnek. Igaz, a művésznő nem így fogalmazott, de biztos így gondolta. Ő elsősorban repertoárról szólt, azt mondta, azzal nincs megelégedve, közönségbarát színházat szeretne. Bizonyára csak helyhiány miatt nem fejtette ki bővebben a gazdasági terveit, a másik két társulat repertoárjára vonatkozó elképzeléseit, és ezért nem beszélt a színház számos, nem csak az előadásokra vonatkozó problémáinak megoldási lehetőségeiről.
Czvikker Katalin a hírek alapján, készíti a következő mandátumához szükséges menedzseri tervet. A szabályozás szerint, a főigazgatói állásra akkor írnak ki pályázatot, ha a főigazgató a tervére nem ér el kellően magas jegyet, hogy újabb megbízatást kapjon az intézmény vezetésére.
A főigazgató eddigi munkája azt láttatja velem, a színház iránt érdeklődő nézővel, hogy jól teljesítette feladatát. Igazgatása alatt felépült a stúdiószínház két terme, kapcsolatot tart fenn az iskolákkal, a közönséggel, teret biztosít a fiataloknak. Volt pénz, paripa, fegyver, megnyerte Novák Eszter budapesti rendezőt művészeti vezetőnek, neves rendezők állítottak színpadra előadásokat, fiatal tehetségek gyarapítják a társulatokat, fesztiválokon szerepelnek az előadások, és díjakat nyernek. A váradiak bekerültek a szakma által elismert színházak lajstromába. Persze a jó előadások, a szakmai elismerések elsősorban az alkotókat dicsérik, de a főigazgató kell megteremtse a feltételeket.
Amennyiben versenyvizsgát írnak ki a színház menedzseri állásának betöltésére, egy nagyszerű színész mérkőzik meg a remek igazgatóval. Egy efféle verseny, megmérettetés amúgy nem ördögtől való.
De ami nekem, nézőnek fontosabb, hogy a 2016/17-es évad repertoárja is ígéretes, érdekes darabokat állítanak színpadra jeles rendezők, ráadásul minden műfaj jelen lesz a drámától az operettig. Megállapítható: a bérletek idén is olcsók, sőt, túl olcsók, mondom én, ahhoz képest, hogy milyen produkciókat tervez a Szigligeti Társulat, s mellettük a bábosok és a táncosok. A premier-bérleten kívül, a bérlettulajdonos gyakorlatilag tíz lejért nézhet meg egy előadást, úgy, hogy maga választja ki, mikor és mit szeretne látni. Úgy gondolom, ezt hívják közönségbarát színháznak.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!