Mobilfoglyok moráljátéka
2011. 03. 25. 16:05A Szigligeti Társulat Alexandru Colpacci rendezésében mutatta be Sergi Belbel Molbil című „digitális komédiáját”. Az előadásban a komédiából vajmi kevés maradt, volt viszont moralizálás, didaktikus szöveg és játék, mondvacsinált cselekmény, ritmushiányos produkció.
A bábszínház apró színpadán elmésen megoldott díszletegyüttes: felül a repülőteret idéző digitális kijelző az indulásokkal és érkezésekkel, a robbanás után minden járat mellett megjelenik, hogy törölve, persze angolul. Ennek az építménynek a teteje – a díszletmunkásoknak is köszönhetően – lesz a szoba, ahol megesik a pásztoróra, alatta bárpult, magasított székekkel, minden nikkel és üveg. A díszlet közepén levő vájatban egymásra rakott bőröndök, hogy ha valaki nem jönne rá, lássa: innen utaznak az emberek.
A színpad két oldalán egy-egy szék jelzi, hogy ott szoba van. Ez már kevésbé ötletes megoldás. Rendezői jobbon Rosa „lakik”, balon Jan barátnője, akit nem látunk, ugyanis a darab négyszereplős. Kapkodom a fejem – szó szerint –, hogy lássam, mi történik egyik vagy másik széken és körülötte. Nem sok. Középen is alig-alig valami. Állnak, ülnek, beszélgetnek a nők. Jobban mondva kiabálnak. Folyton emelt hangon folyik a társalgás. Feszültek ugyanis a hölgyek. Meg frusztráltak is. Többnyire mobilon folyik a szó. Mert a ma embere képtelen másképpen kommunikálni. Képtelen személyes kapcsolatokat teremteni. Telefonon, az más, a készülékbe mindent meg- és ki lehet mondani. Hűha. Elég szájbarágósan kapja az üzenetet a néző. Aztán meg ott vannak a robbanással kapcsolatos replikák – néha a szocreál békeharcra hajaznak. Legalábbis nekem ez jutott róluk eszembe. S a csöpögős szövegre a rendező is ráerősít: kihozza a szereplőt a színpad közepére, szembe a közönséggel, hadd vágja a képünkbe a tutit. Emlékszem, mi is így mondtuk az iskolában, hogy legyen béke és világszabadság. Lényegében igazak a szavak, csak az a bizonyos színházi, színpadi igazság hiányzik az egészből. Nem őszinte az előadás, pedig a színészek őszintén játszanak.

Úgy hiszem, a színészek kénytelenek voltak maguk felépíteni szerepüket. A produkcióból kiderült, hogy a rendező aligha foglalkozott a karakterek kibontásával, a személyiségek kifejtésével. Sokkal fontosabbnak vélte az úgynevezett mondanivaló kibontását. Vélhetően ezért is sikeredett túlbeszéltre, didaktikusra az előadás.
A színészek mindent elkövettek, hogy figurájuk mélyére hatoljanak. Hús-vér embereket formáltak szerepükből. Négyüknek köszönhető, hogy nézhető az előadás. Fábián Enikő Sarája a pánikbeteg, férje, majd lánya által gyámoltalanságra ítélt középkorú asszony, aki a sokk hatására mintegy felszabadul. Felismeri az élet szépségét, és a megélt szörnyűségek ellenére visszatalál önmagához. Gajai Ágnes alakításában Rosa csalódott, kiegyensúlyozatlan, szorongó nő, aki nem ártatlan abban, hogy elhagyta a társa. Hisztérikus, buta, és fél az öregedéstől. Firtos Edit Claudiája a karrier, munka, keménység mögé rejtőzik mérhetetlen magánya és boldogtalansága elől. A kontrollbeteg, elhagyott asszony egyetlen fiában is csalódott, mert nem olyan, amilyennek ő szerette volna látni. Amikor a sokk hatására összeomlik, lehull az álarc és kiderül: Claudia éppen olyan magányos és elesett, mint Sara. Jan, a fia Pál Hunor megformálásában a boldogságot és életet hajszoló fiatalember. Nem tudja, hogyan kellene élni, csak abban biztos, hogy nem úgy, mint az anyja.
Az idős Sara karjaiba menekül, nála keresi a megnyugvást, amit sem anyjától, sem szerelmétől nem kap meg. Vergődik, de négyük közül ő az egyetlen, aki tud és mer nevetni mindenen, ami körülötte történik.
A váradiak Mobilját tehát a színészek mentették meg. A rendező ugyanis annyira komolyan vette a történetet, hogy már-már elfelejtette: a színház lényegében játék. Ebből a produkcióból viszont a játékosság legalább annyira hiányzott, mint az őszinteség.
Sergi Belbel: Mobil
(Móvil)
digitális komédia
Fordította: Duró Gábor és Baksa Mercédesz
Rendező: Alexandru Colpacci
Díszlet és jelmez: Florina Bellinda Birea
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!