Kordában és kokárdában

2011. 03. 25. 16:23

„A sajtó legyen szabad!” „Jos cenzura presei din Ungaria!” („Le a magyar sajtócenzúrával!”) „I love Hungarian Free Press” („Szeretem a szabad magyar sajtót!”) „RIP – Free Press 1989–2011” („Szabad sajtó 1989–2011 – nyugodjon békében”). A bukaresti magyar nagykövetség előtt március 15-én tüntető mintegy félszáz, zömmel román újságíró, civil aktivista vagy egyszerű bukaresti polgár házi készítésű transzparensein álltak a fenti jelszavak, amelyeket kiegészítettek olyan „vizuális elemek” is, mint a piros-fehér-zöld kokárda, a bekötött száj és az Új Magyar Szó című napilap aznapi, fehér címlapos száma. A külképviselet előtt összegyűltek a magyar médiatörvény ellen fellépő budapesti tüntetőkkel szolidarizáló akción vettek részt a magyar sajtószabadság napján.

„Nem fűzünk nagy reményeket az akciónkhoz, de legalább arra jó ez a tüntetés, hogy néhány tucat román ember magyar kokárdát tűzött a mellére” – vont mérleget az Erdélyi Riport számára Salamon Márton László, az Új Magyar Szó főszerkesztője, a demonstráció egyik kezdeményezője, aki az ActiveWatch Sajtófigyelő Ügynökség elnökével, Mircea Tomával közösen kérvényezte a tüntetés engedélyezését a főpolgármesteri hivatalban, és az engedélyt Sorin Oprescu főpolgármester alá is írta. „Csupán annyi kikötésük volt, hogy a tüntetők az egyórás akció idején ne hagyják el a nagykövetség D. Gerota utcai székhelyével szemben levő járdát” – részletezte Salamon az engedélyeztetés procedúráját.
A helyszínre kivezényelt féltucatnyi csendőrnek egyéb dolga nem is akadt, mint visszaterelgetni a járdaszegélyről lelépőket a „türelmi zónába”. Erre olykor szükség is volt, hiszen a szaktársaiknak nyilatkozgató újságírók nehezen hagyták „kordában (kordonban) tartani” magukat.
Mircea Toma mindenkinek türelmesen kifejtette a demonstráció okait. „A magyar médiatörvény alapvetően sérti a sajtószabadságot, az emberi jogokat. Először is olyan, politikailag homogén – a magyarországi kormánypárt sajtó feletti hatalmát kilenc évre bebetonozó – ellenőrző szervet hoztak létre, amely hatalmas összegű büntetéseket szabhat ki a politikai cenzorok vélekedése szerint szabálysértő médiákra. Másrészt ez a törvény – amellett, hogy büntetéseket szabhat ki, bezárathat médiaintézményeket, és Európában példátlan módon kiterjed a nyomtatott és internetes sajtóra is – öncenzúrára készteti az újságírót, aki a büntetésektől rettegve visszafogja magát tényfeltáró munkájában” – részletezte a tüntetés motivációit Toma.
A helyszínen a sajtónak osztogatott kiáltvány – amelyet a budapesti tüntetés szervezői fogalmaztak meg – arra kéri a magyar hatóságokat, hogy töröljék el a magyar sajtótörvény antidemokratikusnak tartott kitételeit. A bukaresti magyar nagykövetség részéről nem vette át senki a kiáltványt, minthogy a külképviselet a nemzeti ünnepre való tekintettel zárva tartott. Füzes Oszkár nagykövet és felesége, Bajtai Erzsébet Erdélyben ünnepelt – utóbbi emlékezetes (!) beszédet is tartott Marosvásárhelyen –, a személyzet pedig szabadnapos volt.
*
A bukaresti tüntetést a Free Press Románia Alapítvány, az ActiveWatch Sajtófigyelő Ügynökség, a Romániai Médiaszövetségek Szervezete, a Romániai Oknyomozó Újságírói Szövetség, a Hivatásos Újságírók Szövetsége, az Online Médiakiadók Egyesülete, az Újságírónők Ariadna Szervezete, a Független Médiaközpont és a MediaSind szervezte. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete egy nappal a bukaresti rendezvény előtt kihátrált a szolidaritási akcióból, az után, hogy a szervezet igazgatótanácsa felülbírálta Karácsonyi Zsigmond elnök korábbi döntését.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!