Éjszaka és fiatalok a színházban

2016. 10. 14. 19:34

Vonzó a színház, szeretik a váradiak – ezt lehetett megállapítani a Szigligeti Színház Éjszaka a színházban rendezvényen, melyből mindhárom társulat kivette a részét. Olyannyira vonzó, hogy az Esti mese felnőtteknek és az Élő Várad fiataljai által előadott Resti a néma Dionüszoszhoz című produkciókat meg kellett ismételni. Simon Judit délután öttől éjfél utánig volt a színházban, mégis lemaradt a pajzán mesékről.

 

A Kapufa és öngól című díjnyertes darab diákelőadói

 

Daraboló

Így hívják az immár évek óta divatos felolvasószínházat. A Drámázat Debüt kategória győztesének darabjáért egészen a színház erkélyének előcsarnokáig kellett mászni, ami jó sok emeletnek felel meg, de megérte a fáradságot. Kapufa és öngól a címe Körmöczi Kriván Péter művének, melyet a Szigligeti Társulat művésze, Hunyadi István állított színpadra a Színház az iskolában, iskola a színházban program fiúcsapatával, valamint Kovács Enikő és Kocsis Gyula színművészekkel. A dráma lényegében Boy, a kamaszfiú monológja arról, hogyan készül a halálra. Felvonulnak osztály- és csapattársai, az edző, a szülők, az orvosok, a lány, aki öngyilkos lett. A fiút az osztálytársai megverték, egy szerencsétlen ütés okozta a halálos agysérülését. Boynak éppen olyan fontos a foci, mint Nemecseknek megvédeni a grundot. A tragikus történet Molnár Ferenc regényét juttatta eszembe, meg a Zabhegyezőt. Kamaszokról szóló történet felnőtteknek.

Mély, emberi kérdéseket fogalmaz meg a szerző, akinek írásából kiderül, ismeri az emberi természet minden oldalát. A 33. évében járó, de tíz évvel fiatalabbnak kinéző Körmöczi Kriván kérdésemre elmondta, meseíró és mesemondó, eddig gyermekeknek szánt irodalmat írt, de szeretne a felnőttekhez is szólni. Remélhetőleg a Szigligeti Társulat színpadra állítja a Kapufa és öngól című drámát.

Próbakép a Pommerat darab első felvonásából

 

Nyílt próba, nyitott nézők

Noel Pommerat francia sztárszerző darabjait saját színtársulata játssza. A magát előadásírónak nevező szerző „az európai színházcsinálás abszolút fővonalába tartozó kortárs színházi alkotó” – mondta a próba előtt Novák Eszter, a Szigligeti Társulat vezetője, aki azt is elmesélte, hogy Pommerat megígérte társulatának, hogy minden évben ír nekik egy darabot. Ezt tizenhárom éve betartja. Novák kifejtette, hogy a francia színházi ember mindig a jelen időből választ témát. Egy kivételt tett, amikor a nagy francia forradalomról írt, de abban is időszerű kérdéseket feszegetett.

Theodor Cristian Popescu, Az én kis hűtőkamrám rendezője közölte: nem szereti nyilvánosan instruálni a színészeket, de a próba után szívesen várja a kérdéseket. A produkció első részét nézhettük meg, a közönségnek tetszett, kérdések akadtak bőven.

A tartalomról és formáról a bemutató után bővebben beszámolok. (Az előadást, ma, október 14-én mutatja be a Szigligeti Társulat.)

Mivel az Én kis hűtőkamrám próbája hosszabbra nyúlt, mint a szervezők számították, lemaradtam az Esti mesék felnőtteknek programról, de ez csak az én hibám. A színháziak ugyanis úgy döntöttek, megismétlik a mesemondó estet, részben, mert olyan sokan gyűltek be a páholyelőcsarnokba, hogy a később érkezőknek nem marad hely, részben pedig azért, hogy akik a próbán voltak, azok is láthassák, hallhassák a Liliput Társulat művészeit, valamint Körmöczi Kriván Pétert, aki ezúttal mesemondóként szerepelt.

Szerzők és előadók fogadják a közönség tapsát a Resti a néma Dionüszoszhoz végén

 

Papírmadár a restiben

A Szigligeti Színház és a Várad kulturális folyóirat együttműködésében készült Resti a néma Dionüszoszhoz című előadás, melyet Tasnádi Sáhy Péter, a folyóirat szerkesztője, rendezői mesterképzős állított színpadra, fiatal költők műveiből.

A szövegkönyvet Kemenes Henriette, Ozsváth Zsuzsa, Jock Evelin, Mihók Tamás és Biró Árpád Levente írták és váradi illetőségű színészhallgatók Duna Orsolya, Fekete Ágnes, Vári Vivien, Benczi Tekla, Bondár Tibor és Tőtős Ádám adták elő, Ungvári Oszkár basszusgitáros közreműködésével a Szigligeti Stúdió fekete termében.

A fiatal alkotók a korosztályukra jellemző nyelvezettel és formában fogalmazzák meg az őket foglalkoztató kérdéseket: menni, vagy itthon maradni, kétnyelvűség, terrorveszély, tanulás, szerelem. Fricskákat osztogatva, humorral, néhol cinizmusba rejtetett keserűséggel teszik fel kérdéseiket nekünk és önmaguknak. Tehetségesek, szépek, fiatalok, semmi okuk, okunk az aggódásra. Hiába készült papírból a fehér madár, az ott marad közöttük, repíti őket a – rajtuk múlik milyen – jövőbe.

A Nagyvárad Táncegyüttes sem marad ki a Szigligeti Színház maratonjából: táncházba hívta közönséget. Pompás zenére lehetett táncolni vagy csak beszélgetni. Ki-ki temperamentuma és korosztálya szerint töltötte kellemesen az időt a Szigligeti Stúdió fehér termében.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!