A Zsidó Színház teteje

2014. 03. 16. 09:30

Nagy bajban van a bukaresti Zsidó Színház. A januári hóvihar tönkretette az épület födémének a harmadát, a színpad fölötti részt. Felszakított 80 négyzetméternyi tetőt. Amennyiben nem javítják meg sürgősen, a színház többi része is veszélybe kerül. Az épület amúgy is felújításra szorul – az 50-es években tatarozták utoljára. Zsehránszky István írása.

Maia Morgenstern színésznő, a bukaresti Zsidó Színház igazgatója mind a bukaresti polgármestertől, mind a Művelődési Minisztériumtól kicsikarta az ígéretet az épület felújítására. Az illetékesek szakértőket küldtek, felmérték a tennivalókat és a költségeket: 14 millió új lejbe kerül a felújítás. Állítólag meg is szavazták rá ezt az összeget. Papíron minden rendben van. Csak hát a sürgető körülmények ellenére a munkálatok még el sem kezdődtek. Márpedig a télnek még nincs vége – újabb hóviharokat jósolnak. És akkor tönkremehet az egész épület. Nemcsak a színpad és a díszletraktár telik meg hóval és vízzel, hanem a pompás régi színházterem és az előcsarnokok is, amelyek értékes kiállításoknak adnak helyet.
A munkálatok késlekedése kétségeket ébreszt bennem. Vajon egyáltalán létezik-e az a pénz, amit Maia Morgensternnek és az ő színházának ígértek? Vagy ez is csak mesebeszéd? Mint az észak-erdélyi autósztráda... Romániában minden lehetséges.

Ne feledjük, hogy az idén választási év van! Ami azt jelenti, hogy megint előszedik a legolcsóbb politikai tőkét – a nacionalizmust, az idegenek, illetve a más nemzetiségűek, vallásúak iránti ellenszenvet. Romániában ma csupán 3300 zsidó él. Ennyi szavazatért nem érdemes a nacionalista többség szimpátiáját kockáztatni. Nem gondolom véletlennek, hogy a román sajtó nem volt tele a nagy vívmánnyal – azzal, hogy 14 millió új lejt szavaztak meg az Állami Zsidó Színház épületének a felújítására.

Maia Morgensternnek hatékony segítőtársakra lenne szüksége, akik nem hagyják nyugton az ígérgetőket – Oprescu polgármestert vagy az éppen soros művelődési minisztert. Mert különben jön is és megy is a következő hóvihar, zápor – és az Állami Zsidó Színház XIX. század végén épült műemlék épülete lassan, de biztosan tönkremegy. Ezen érdemes elgondolkozni. És azon is, hogy 2014 a Holokauszt emlékéve. Európa, az egész világ emlékezik. Akár jó pont is lehet Brüsszelben és Washingtonban, hogy Bukarest odafigyel a térség egyetlen működő zsidó színházára. És rossz pont is lehet, ha az épületet feláldozzák a választási kampány oltárán. Maia Morgerstern neve és művészete ismertebb a nyugati fővárosokban, mint az uraké, akiktől a restaurálás függ. Nem tenne jót, ha hangosan kezdene panaszkodni. Megkérdőjeleződne az ország viszonyulása a kisebbségekhez.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!