Szatmár: jó víz a mélyből

2015. 08. 10. 09:23

Ugyan Szatmárról inkább a jóféle pálinka jut eszébe az embernek, nem elhanyagolható előnyt jelent, hogy a megye mind több településére kiváló minőségű ivóvíz jut. Mindez sajnos nem sokat segít a vízhiány miatt szenvedő agráriumon. Sike Lajos írása.

 

A szatmárnémeti vízműveket nemrég korszerűsítették uniós forrásokból

 

Ha ezt a forró nyarat túlélem, az nem kis részt a kiváló minőségű és kellemesen hideg szatmári ivóvíznek köszönhető. Különös ezt leírni egy olyan városról, amelytől a bőven buzogó hűvös források és gleccsertavakat rejtő magas hegyek meglehetősen távol vannak. Pedig esküszöm rá, hogy a nagybányai, kolozsvári, brassói vagy szebeni csapvíz élvezetben kisöccse sem lehet a szatmárinak. Volt alkalmam kipróbálni valamennyit az elmúlt évtizedekben, s nem egyszer azt hittem, klórtablettát is tettek a poharamba. Nem véletlen, hogy a Biharban lakó anyósom is többször azzal állított be hozzánk: – Nálatok még az ivóvíz is jobb, mint máshol. A belőle főzött teának is jobb íze van, mint mifelénk!”

 

Tiszta víz jön a föld alatt

Akik kicsit is jártasak a témában, azok tudják: a hegyi felszíni tározókban összegyűjtött vizet – mint a Nagybánya feletti firizai, a Kolozsvár közeli tarnicai mesterséges tóban – az egészségügyi normáknak megfelelően kezelni, azaz tisztítani kell, mielőtt a vezetéken át a fogyasztóhoz juttatják. Ez a művelet nemcsak költséges, de kivonja, semlegesíti a vízből azokat az ásványi anyagokat, amelyek kellemesebbé, élvezhetőbbé tennék. Ugyanakkor a mély artézi kutakból nyert vizet, mivel szennyezés a legritkábban érte, alig kell tisztítani, klórozni meg éppen kevésbé. A szatmárnémeti vízművet uniós forrásokból nemrég korszerűsítették, 300-400 méter mélyre fúrt kavicsos-homokos rétegből kapja a vizet, ami amúgy is kellően átszűrt. Pár éve, amikor a városi közüzemek, s a hozzá tartozó vízmű igazgatója volt Leitner János mérnök, még olyan apró részletet is elmondott, hogy izotópos mérések alapján sikerült megállapítani, hogy az akkor vezetékbe pumpált víz sok évvel korábban a Radnai-havasokban esett le hó formájában, s az eltelt években a Szamos völgyében lassan szivárgott a föld alatt Szatmár felé. Az elmúlt évszázadokban olyan mennyiség akkumulálódott odalent, hogy több évtizedre elég az egész megyének. Güntner Tibor mérnök, az uniós pályázatokat felügyelő megyei bizottság tagja mesélte: a folyó munkálatok idei befejeztével már az év végén ebből a remek vízből fogyaszthat a megye lakosságának 80 százaléka.

 

Kevesen engedhetik meg maguknak az öntözés luxusát, s nem is biztos, hogy a ráfordított költség minden kultúra esetében megtérül

 

Nem éri meg öntözni?

Ez akkor is jó hír, ha a mezőgazdaság vonatkozásában távolról sem ilyen rózsás a helyzet. Még mennyire nem az! A rendszerváltás előtt több ezer hektár földet öntöztek felénk, ma területük a három-négyszáz hektárt sem éri el. Ez is jobbára kertészet, földieper, paradicsom, paprika, káposzta és hasonlók. Fodor István mérnök, a megyei agrárkamara igazgatója szerint egyelőre nincs is remény, hogy a nagykultúrákra, mindenekelőtt a búzára, kukoricára is kiterjesszék a locsolást. Részben túl drága volna helyreállítani a reprivatizáció után betömött árkokat, csatornákat (amit a felaprózott tulajdonjog is nehezít). Másrészt a piacon nyomottak a gabonatermékek árai, nincs lehetőség árdrágító kiegészítőket rakni rá. A terméshozamok növelésére fordított költség messze nem térülne meg a többlethozamból, a túlkínálat amúgy is inkább lefelé nyomná az árakat. Ráadásul vannak olcsóbb eszközök a jobb termés elérésére: a talaj szakszerű előkészítése, az időben végzett növényvédelem, a gondos fejtrágyázás.

Ezektől függetlenül a kukorica, a napraforgó és minden, ami őszre szokott beérni, nagyon szenved a csapadékhiánytól. Előbbinél különösen szembetűnő, máris 20-30 százalékos termésveszteségről beszélnek, ami önmagában elvitte a várt hasznot. A kevesebb és apróbb alma, körte, szilva ellen sincs mit tenni, bár többen megpróbálják esténként, hogy három-négy veder vizet zúdítanak a fák tövére. De nem ám vezetékes szatmárit, mert az nem kúszik fel minden dombra, meg újabban ellenőrzik is a felhasználását.

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!