Elhunyt Czeizel Endre

2015. 08. 10. 13:09

Hétfő hajnalban, méltósággal viselt hosszú betegség után, 81. életévében elhunyt Czeizel Endre, ismeretterjesztő munkája miatt közismert orvos, genetikus, epidemiológus, akit - számos más hazai és nemzetközi elismerés mellett - a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntettek ki. A tudós két évvel ezelőtt beszélt először leukémiás megbetegedéséről. Az első hónapokban jól reagált a kezelésre, javult az állapota, de aztán tavaly szeptemberben ismét kórházba került, akkor úgy nyilatkozott, maximum két év lehet hátra az életéből.

 

 

A nagyközönség Az öröklődés titkai, a Születésünk titkai, a Jövőnk titkai, Az élet él és élni akar, a Ki viszi át a szerelmet, a Szexfilm, az AIDS és a Génjeink titkai című ismeretterjesztő televíziós műsorok házigazdájaként találkozhatott vele, emellett számtalan angol- és magyar nyelvű tudományos és ismeretterjesztő munka illetve tankönyv szerzőjeként is ismert. Nyugdíjazása után híres emberek családfáját kutatva azt vizsgálta, mitől lesz valakiből géniusz.

Czeizel és Papp Zoltán orvos, szülész-nőgyógyász igazolták, hogy a folsav (B9-vitamin) szedése a fogamzás előtt, a fogamzás környékén és a terhesség első három hónapjában csökkenti a velőcsőzáródási rendellenesség (VZR) előfordulását. Közösen kidolgozták a folsav tervezett alkalmazását: a gyermekvállalásra készülő nőknek már a fogamzás előtt, a készülődés szakaszában javasolják szedését, így biztosítható, hogy a fogamzáskor megfelelően magas legyen a folsav-koncentráció az anya vérében. Kutatási eredményeiken alapuló multivitaminokat az USA-ban és 74 másik országban már a legtöbb lisztbe belekeverik, Hollandiában a leendő terhesek 73, Nagy-Britanniában 56 százaléka szedi, Magyarországon viszont csak mindössze hat százalék él vele.

Utolsó interjúiban sokat beszélt szomorúsággal arról, hogy az életművének két legfontosabb eleme romokban hever. Az 1973-ban általa elindított a Veleszületett Rendellenességek Kóroki Monitorjának keresztelt, a rendellenességgel született babák adatait rögzítő, a kutatók munkáját nagyban segítő adatbázist 2007-ben állította le az akkori kormány, illetve a szintén általa indított Optimális Családtervezési Szolgáltatás is alig létezik már, pedig 35 ezer új és egészséges élet születéséhez járult hozzá általa.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!