Ahol az újságírókat (is) kivégzik
2016. 01. 11. 19:08Néhány napja közölték a hírügynökségek: bebizonyosodott, hogy az ISIS emberei valóban meggyilkolták Ruqia Hassan újságírónőt – immár az ötödik riportert, aki az Iszlám Állam szíriai főhadiszállásán, Rakka városában dúló terrorrcselekményekről tudósított. Szilágyi Aladár összeállítása az utóbbi hetek fejleményeiről.
Ruqia Hassan, a meggyilkolt bátor újságírónő
Hassan ugyanannak az aktivista csoportnak volt a tagja, amelynek vezetőjét – Naji Jerf újságírót – 2015 decemberében közvetlen közelről lőtték fejbe a nyílt utcán, Törökországban. Az önkéntesekből toborzott terrorellenes civil megmozdulás a Raqqa is Being Slaughtered Silently (Csendben mészárolják le Rakkát) nevet viseli. Ruqia Hassan férfiakat megszégyenítő bátorsággal küzdött a terror ellen. Elhivatottsággal vallotta: „Rakkában vagyok. Hiába fenyegettek meg halálosan, ha még el is kapnak a terroristák, legfeljebb levágják majd a fejem. Jobb így meghalni, mint szégyenben maradni mellettük.”
A 30 éves korában meggyilkolt újságírónő, aki Niddan Ibrahim álnéven küldött Facebook-üzeneteket, Aleppóban végezte filozófiai tanulmányait. Az Aszad-ellenes felkelés kitörésekor állt az ellenzék oldalára. Miután a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen harcoló felkelők rakkai tagjainak sikerült kiszorítaniuk a hadsereg csapatait, megjelent az ISIS maroknyi harcosa is a városban. Fokozatosan beszivárogva, márciusban sikerült átvenniük az irányítást Rakka fölött, és kiűzniük a településről a rivális felkelő csoportokat. Ma már az ISIS emberei teljesen markukban tartják a 2011-ben még 250 ezer fős települést. A lakosság nagy része elmenekült, Ruqia Hassan viszont kijelentette, nem hajlandó elhagyni a várost.
Élete kockáztatásával tudósított a dzsihadista pokol mindennapjairól.
Augusztusban rabolták el, s bár az ISIS hónapokig azt állította, hogy életben van, a napokban kiderült: már szeptemberben kivégezték, a Szabad Szíriai Hadsereg nevű, Aszad-ellenes csoport javára elkövetett kémtevékenység vádjával.
Rakka tragikus hétköznapjai
Az Eufrátesz-parti, többezer éves múltú, asszír gyökerű város, a babiloniai, a hellenisztikus, a római, a zsidó, a bizánci keresztény, az iszlám kulturális örökség tárháza, történelme során háromszor semmisült meg. S most, amikor a térségben mindenki harcol mindenki ellen, és legalább három „hadviselő fél”: hol a szír elnök repülőgépei, hol az oroszok, hol az amerikaiak és szövetségeseik bombázzák, lehet, örökre le fog tűnni a föld színéről.
A szélsőséges dzsihádisták az al-Kaida nemzetközi terrorszervezetből váltak ki, miután a csoport ugyancsak Szíriában harcoló egysége, az an-Nuszra Front megtagadta, hogy egyesüljön az ISIS-szel, és így kíméletlen belharcok alakultak ki a szélsőséges dzsihádisták között a szíriai területeken. További törésvonalnak számít az ISIS és az al-Kaida között, hogy miközben az utóbbi nem törekszik iszlám állam létrehozására, a Rakkában berendezkedett dzsihádista csoportnak célja, hogy Szíria és Irak területén megalapítson egy iszlám kalifátust. A városban hatalmas mennyiségű, az iraki offenzíva során az iraki hadseregtől zsákmányolt, amerikai gyártmányú nehézfegyvert halmoztak fel.
Rakka városát Abu Lokman, egy könyörtelen és nagyon intelligens szíriai férfiú irányítja, főleg iraki és szaúdi dzsihádisták segítségével. Az AFP francia hírügynökség szerint a legfőbb tisztségeket betöltő harcosok olyan irakiak, akik Szaddám Huszein, az Egyesült Államok 2003-as katonai beavatkozása után megbuktatott iraki elnök hadseregében teljesítettek szolgálatot. A szélsőséges szunnita csoport szíriai fiatalok ezreit igyekszik megnyerni magának, mivel a gazdag és jól felfegyverzett szervezet „életképes alternatívát” jelent az egyre kevesebb befolyással rendelkező Szíriai Szabad Hadsereggel szemben, amely korábban a szíriai felkelők legütőképesebb egységének számított. Az ISIS dollárban fizeti a zsoldot. Van honnan, hiszen számos gáz- és olajmezőt birtokol a Rakkától délre fekvő Deír-ez-Zór tartományban, és adót vetett ki az uralma alatt álló területekre a világ leggazdagabb terrorszervezete. Egy északkelet-szíriai olajmezőnél minden nap kamionok tucatjai állnak sorba az Iszlám Állam által olcsón árult kőolajért, ez azonban csak egy példa arra, hogy a szervezet miként teremti meg és működteti saját gazdaságát az általa uralt területeken. Az ISIS naponta 2 millió dollárra tesz szert, ami lehetővé teszi, hogy béreket fizessenek és hadműveleteket indítsanak.
Az iszlám jog bevezetésén és könyörtelen alkalmazásán kívül szigorú hierarchiát állítottak fel a városban élő nemzetiségek között. A ranglétra legfelső fokán állnak a szaúdiak és az irakiak, őket követik a tunéziaiak. A szunnita szélsőségesek
a hierarchia legaljára száműzték a szíriai lakosságot, az egyiptomiakat, az európaiakat és a csecseneket.
Az egyszerű emberek számára szinte elviselhetetlenül nehéz ma Rakkában az élet.
A kegyetlenség mindennapjai
A France 2 televízió megdöbbentő képsorokat hozott nyilvánosságra Rakka egyik hétköznapjáról, melyet egy szír nő – talán éppen a 2015. szeptemberében kivégzett Ruqia Hassan – saját élete kockáztatásával készített rejtett kamerával. A videó elképesztő közelségből mutatja be az utcán őrséget álló fegyveres dzsihadistákat. Néhány méterrel arrébb egy kalasnyikovos muszlim nő is feltűnik a felvételen, aki a közeli játszótérre kíséri gyermekét. Egyszercsak egy férfi figyelmezteti a bátor nőt, hogy olyan nikábot hordjon, ami jobban eltakarja az arcát, ugyanis Isten az elfedett arcú nőket kedveli!…
Az Iszlám Állam által ellenőrzött területeken – az Indenpendent szerint – bezáratták az összes olyan nőgyógyászati klinikát, amelyet férfiak vezettek. A férfi nőgyógyászokat eltiltották attól, hogy nőket kezeljenek.
Pedig a szakemberekre különösen nagy szükség lenne ott, ahol a dzsihádisták hatalomátvétele óta rendszeressé vált a nemi erőszak és a lányokat gyakran még gyerekként adják férjhez. Az ISIS vezetői ugyanis mindenáron el akarják érni, hogy a társadalomban teljesen elszigeteljék a nőket a férfiaktól, hogy azok csak a férjükkel léphessenek kapcsolatba.
Rakkából menekülniük kellett azoknak a férfiaknak, akik korábban nőgyógyászként dolgoztak, mert kivégzéssel fenyegették őket.
Az Iszlám Állam kínzóeszközöket használ! Az egyiket „harapónak” hívja, és azok ellen a nők ellen veti be, akiket házasságtöréssel, terhességmegszakítással vagy egyszerűen nem decens öltözködéssel gyanúsít meg. A középkorban melltépőnek nevezett kínzóeszköz alkalmazásáról az írásunk elején említett Rakka is Being slaughtered silently emberi jogi csoport számolt be. A melltépőt a Khansa Zászlóalj, az Iszlám Állam kizárólag nőkből, mégpedig zömmel külföldi, köztük nyugati nőkből álló alakulata veti be azok ellen, akiket a női dzsihádisták vesznek őrizetbe.
Az egyik áldozat, egy 24 éves asszony így számolt be a kínzásról a jogvédőknek: „A piacon vásárolgattam, amikor odajöttek a női zászlóalj tagjai, és őrizetbe vettek. Azt mondták, a nikáb, a fátyol, ami rajtam volt, nem felel meg a saría törvényeinek, mert áttetsző. Magukkal vittek a főhadiszállásukra, aztán bekísértek a kínzókamrába. Azt mondták, válasszak a korbács és a harapó között.
Nem tudtam, mi az a harapó, azt hittem, enyhébb büntetés a korbácsnál.
A korbácstól nagyon féltem, így a harapót választottam. Hoztak egy éles tárgyat, sok-sok foggal, ráhelyezték a mellemre, és erősen összenyomták. Üvöltöttem a fájdalomtól, csúnyán megsérültem. Kórházba vittek. Úgy éreztem, a nőiségemet teljesen szétzúzták. Nem élhetünk így tovább. Nem én voltam az egyetlen, akit megkínoztak ezzel az eszközzel.” A jogvédők egy másik esetet is dokumentáltak. Abban egy asszony a rakkai buszpályaudvaron szoptatta a csecsemőjét. Őt is a melltépővel büntették, mert „felfedte a mellét a nyilvánosság előtt”.
Fegyveres nő Rakkában, előírásos öltözetben Fotó: Muzaffar Salman (Reuters)
Szemelvények a bombázások krónikájából
2014. augusztus 18. A szíriai légierő vadászbombázói folytatták az egy nappal korábban kezdett támadásaikat Rakka tartományban. Az Amnesty International által gyűjtött bizonyítékok alapján a legtöbb esetben a támadásoknak még csak a környékén sem állt katonai objektum.
2014. november 25. A kormányerők Rakka elleni támadássorozatának legvéresebb napján számos civilek által lakott helyet lebombáztak, köztük egy mecsetet, egy zsúfolt piacot, boltokat, egy közlekedési csomópontot, egy raktárépületet és egy lakóházat is. „Rakka főtere napközben zsúfolásig tömve van emberekkel. – közölte egy túlélő –. Mindenfelé emberi testrészeket láttam, negyven testet cipeltem oda az autókhoz, mentőkhöz és teherautókhoz, hogy azok elvihessék őket a kórházba.” A támadások szemtanúi arról számoltak be, hogy látták az Iszlám Állam harcosait a környéken, azonban ők is civil ruhát viseltek, és nem biztos, hogy ők lettek volna a támadások kijelölt célpontjai. A mecsetet ért támadás esetében az áldozatok között ugyan lehettek iszlamisták, azonban számos civil hívővel együtt ők is a pénteki imán vettek részt, amikor a bomba elérte őket.
„Rakka lakosai azóta vannak kitéve a félelemnek és elnyomásnak, mióta az Iszlám Állam átvette a környék feletti irányítást – jelentette ki Philip Luther, az Amnesty International képviselője. – Kötelezték őket, hogy fogadják el az Iszlám Állam radikális saría értelmezését; azokat, akiket a szigorú rendeletek megszegésén kaptak, tömeges kivégzéssel, csonkítással és korbácsolással büntették. Rakka lakosai már így is mindennapjaikban szenvedik el az Iszlám Állam brutális uralmát. Az viszont, hogy a kormány egy egész civil közösséget büntet csupán azért, mert a hely, ahol élnek most az Iszlám Állam kezén van, soha nem nyerhet igazolást! A kormány nem folytathatja tovább a tömegek elleni kegyetlenségeit azzal a nevetséges indokkal, hogy csupán terroristák után kutatnak. Már többször felhasználta ezt a kifogást arra, hogy válogatás nélkül indíthasson bombatámadásokat – a mérleg már több ezer fő civil veszteséget mutat.”
2015. július. 5. Légicsapások sorozatát mérte az Egyesült Államok vezette koalíció az észak-szíriai Rakkára, legkevesebb 16 légicsapás érte Rakkát. A légitámadások célja az volt, hogy hátráltassa az Iszlám Államot az utánpótlás eljuttatásában Irakba és egész Szíria területére.
2015. augusztus 11. Aszad elnök a spanyol televíziónak nyilatkozva beismerte, megroppant az állami hatalom, és kénytelen visszavonulni néhány területről. Fegyverszünetet akar, de az Öböl-menti országok által támogatott iszlamisták és az Iszlám Állam is „vérszagot fogott”. Szíriában a kormányerők megroppanásával vége szakadt a 2013 óta tartó patthelyzetnek, és a csendesebb régiók is bármelyik pillanatban véráztatta frontvonallá válhatnak. Aszad azt is beismerte, hogy a szír rezsim nem vereséget szenvedett, hanem kivérzett. A rendszer fő bázisát jelentő, de az összlakosság alig 12 százalékát kitevő alavita kisebbségből négy év alatt a férfiak harmada odaveszett, harmaduk dezertált.
Bombatámadásban összedőlt lakóház. Állandó célpont a város Fotó: Dimitar Dilkoff (AFP)
2015. szeptember 8. Hírügynökségi jelentések szerint az amerikaiak által támogatott, mérsékelt erőkből verbuválódott Szabad Szír Hadsereg (FSA) az elmúlt másfél év során a másodhegedűs szerepébe kényszerült a katari-szaúdi-török támogatással tető alá hozott koalíció, a Hódító Hadsereg (Dzsaish al-Fatah) mögött, melynek olyan pillérei vannak, mint az al-Kaida helyi szervezete, az an-Núszra Front vagy az an-Núszránál csak egy árnyalatnyit mérsékeltebb Ahrar as-Sham. Nem a háború egyetlen paradoxona, de az amerikaiak emberei manapság olyan parancsnokok alatt harcolnak, akiknek főhadiszállását rendszeresen homokká bombázzák az amerikaiak. Ezek a milíciák és terrorszervezetek már bebizonyították, hogy ugyanolyan intoleránsak a kisebbségekkel szemben, mint az Iszlám Állam (mellyel egyébként szintén élethalál-harcot vívnak). Ezért akármennyit kínozhat, kazettásbombázhat meg gázgránátozhat Aszad, sok kisebbségi inkább őt támogatja, mint a sáriával házaló iszlamistákat. És nemcsak a lakosság alig 13 százalékát kitevő síitákra, a másfélmilliónyi keresztényre, meg a többi történelmi kisebbségre gondolok, hanem azokra a világias életet élő szunnitákra – ők Latakiában az alavita dominancia ellenére is többségben vannak – , akik nem akarják bebugyolálni a feleségüket és nem akarják kidobni az LCD-tévét. Ezért nem csoda, ha a szír kormányszervek és hadsereg visszavonulását százezernyi menekülő fogja kísérni
Fegyverszünetre azonban semmi esély, hiszen a felkelőknek eszük ágában sincs megállni, amikor épp győzelmi szériában vannak. És ami ugyanilyen fontos: a síita-szunnita nagypályán játszó „szponzorok” is úgy gondolják, hogy öltek már bele annyi pénzt és energiát Aszad megbuktatásába, hogy most nem állhatnak meg. Ráadásul hiába küldi Irán saját elitalakulatait és világ legjobb gerillaszervezetének tartott Hezbollahot Aszad megsegítésére, ha a túloldalon a szaúdi és katari pénz pereg.
2015. szeptember 15. Az ellenzék egyelőre nem aratott látványos sikereket, de a tavaszi offenzíva alapján úgy tűnik, megvan a türelmük – és támogatóik türelme – ahhoz, hogy a kifárasztásra, felmorzsolásra törekedjenek; minden városért készek mini-Sztálingrádként házról házra megvívni. Ebben a több fronton vívott háborúban a rezsim katonái is partnerek, főleg, hogy a szír hadsereg veszteségeit évek óta külföldiekkel pótolják. A kormánycsapatok derékhadát már igazi fanatikusok adják: a líbiai Hezbollah, az iráni Kuds és az iraki milíciák.
Az Öböl-országok tartanak az IÁ-tól, de még jobban az embargó alatt is kiválóan manőverező Irántól. Az IÁ Szíriában egyértelműen lejtőre került. Elsősorban a kurdok szorongatták meg, a Szabad Szír Hadsereg a szövetséges légierő támogatásával szépen araszolgatott a főváros, Rakka felé. Az IÁ elvesztette Tel-Abjadot, Sarrint, és elvágták az utolsó török határvárostól, Jarabulustól is.
Ekkor jött Erdogan, aki hátbatámadta a kurdokat – és közvetve az Egyesült Államokat… Ugyanis a török elnök bosszút akart állni az őt a választási győzelemtől elütő kurdbarát Népi Demokratikus Párton, és meg akarta rendszabályozni a túlságosan sikeres szíriai kurdokat. Ezért cinikus politikai húzással odacsapott a szíriai kurdok hátországának. Azaz a NATO második legnagyobb tagállama elütötte az Iszlám Állam legyőzésétől az USA egyetlen hatékony szövetségesét.
Az USA egyébként – akár Oroszország – „igazságosan osztja meg” légicsapásait az iszlamista ellenzék (melyet az USA legfontosabb közel-keleti szövetségesei pénzelnek), illetve az Iszlám Állam között. Szárazföldi erő bevetésére azonban 2017-ig – az új elnök beiktatásáig – nincs esély. Viszont Washingtonban hisznek abban, hogy a múlt év végéig kiképzett 3000, és a júniusra készenlétbe álló 2400 ellenzéki katona majd a mérsékeltebb erők javára fogja fordítani a hadiszerencsét.
Felvetődik a kérdés: miért kell beavatkozni egy ország belügyébe, hiszen ők kellene lerendezzék egymás között. Nos azért, amiért rendezni kéne a konfliktust, ami miatt százezrek jelennek meg az EU határain. Mert – ha Szíria nem is egyenlő a menekültproblémával – az EU ajtaján kopogtató szírek többen vannak, mint az utánuk következő három ország állampolgárai összesen. Az országot négymillióan hagyták el, és hétmillióan menekülőfélben vannak (az otthonukat már elvesztették vagy elhagyták). A migránsok többsége a szomszédos országokban próbálják átvészelni a polgárháborút, de a síita-szunnita és a kurd-török konfliktusok eszkalálódása – Libanonban és Törökországban – a menekülttáborokkal teleszórt övezeteket fenyegeti a legjobban.
Rakkában a civilek szenvedik meg leginkább a bombázásokat Fotó: Baraa Al-Halabi (AFP)
2015. október 3. Az orosz légierő ismét bombázta az Iszlám Állam hadállásait, fellegváruk Rakka város közelében. Az orosz légierő a megelőző két napban 18 bevetést hajtott végre Szíriában az IÁ tizenkét létesítménye ellen, a harci repülőgépek egyebek mellett Rakkában és Homsz tartományban található állásokat támadtak.
2015. november 16. Két nappal a párizsi terrortámadás után a francia légierő az eddigi leghevesebb támadást intézte az Iszlám Állam fővárosa, Rakka ellen. Tíz gép húsz bombát dobott le a városra, ahol az eddigi adatok szerint a merénylőket kiképezték. A célpontok kiválasztásában az amerikai titkosszolgálatok is segítettek.
2015. november 18. Az orosz légierő „teszi a dolgát” Szíria fölött, miközben megtalálták a terroristák Achilles-inát: az olajbizniszt, következetesen pusztítják a bevételforrást. A kőolajháttér tönkretétele pánikhangulatot keltett az ISIS soraiban. Ráadásul az oroszok blokkolták az utakat is. Mindezek tetejébe Rakka is állandó célpont lett. A nagy francia rohamoktól a terroristáknak nem volt okuk félni, annál inkább a civileknek. Mióta viszont az orosz légierő felvette célpontjai közé Rakkát, a franciák visszafogták magukat.
A terroristák „lelki gyötrelmei” tovább fokozódnak. Már nem elég, hogy a levegőből pusztítja őket főleg az orosz légierő, a földön a szír kormányerők irtják a seregüket, maga az ördög bukkant fel a Kurdisztánhoz közeli szír területeken: Sztálin hasonmása jelentkezett be: Az ISIS harcosai hideglelősen tapasztalták, hogy az őket pusztító kurd gárdák élére a Sztálinra kísértetiesen hasonlító Yadzapana Huszein – a Kurd Szabadság Párt főtitkára – állt, aki azt üzente nekik: végzünk veletek az utolsó szálig!
2015. december 20. Érdekes elemzést közölt a szíriai helyzetről a Tony Blair volt brit miniszterelnök által működtetett alapítvány Centre on Religion and Geopolitics nevű politikai-stratégiai kutatóműhely: csak Szíriában legalább tizenöt olyan dzsihadista csoport működik, amely az Iszlám Állam veresége esetén kész lenne kitölteni a hátrahagyott űrt. Ezeknek a csoportoknak 65 ezer fegyveres tagja van, célkitűzéseik pedig ugyanazok, mint az Iszlám Államéi, vagyis határokon átnyúló iszlám államszervezetet akarnak létrehozni, és terrorcselekményeket terveznek a nyugati világban. Az elemzés szerint a nyugati koalíció által az Iszlám Állam szíriai állásai ellen folytatott hadműveleteket „stratégiai léptékű kudarc” fenyegeti, ha a szövetségesek nem vesznek tudomást a többi dzsihadista csoportról, amelyek hasznot húzhatnak az Iszlám Állam vereségéből. Az intézet szakértői szerint a Nyugatra közvetlen veszélyt jelentene, ha ezek a csoportok büntetlenül tevékenykedhetnek tovább.
A CRG elemzése szerint máris „problémákba ütköznek” azok a nyugati kísérletek, amelyeknek célja az „elfogadható, mérsékelt” és az „elfogadhatatlan, szélsőséges” szíriai ellenzéki csoportok megkülönböztetése, mivel szinte „végtelen számú átfedés” mutatkozik. A kutatóintézet esettanulmánya szerint egy csatában, amelyet az idén vívtak ellenzéki fegyveres csoportok a kormányerők ellen Szíria északnyugati térségében, az egyik szélsőséges dzsihadista csoport tagjai hajtották végre „rohamosztagosokként” a rajtütéseket, és nekik egy másik, mérsékeltnek tartott, a Nyugat által felfegyverzett felkelőcsoport nyújtott tűztámogatást. Ed Husain, a tanulmányt készítő intézet stratégiai igazgatója a The Sunday Times című konzervatív brit lapnak kijelentette: ha a Nyugat nem ébred rá, hogy a dzsihadista ideológia globális jelenség, és nem fojtja el csírájában a terjedését, akkor újból és újból ugyanazzal a problémával szembesül.
2016. január. 5. Egyre kisebb területet tudnak megtartani a dzsihádisták. Jelentős területeket vesztett az Iszlám Állam Irakban és Szíriában, miután a nemzetközi erők kisöpörték a dzsihádistákat számos városból – jelentette be az Egyesült Államok vezette koalíció szóvivője. Irakban 40, Szíriában 20 százalékkal kisebb terület van a terrorszervezet kezén ahhoz képest, amikor a két országban a legnagyobb terjeszkedést érték el.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!