Önkéntesen, de nem kötelezően
2011. 08. 11. 18:59Az önkéntesség számomra hálás téma. Bár ez az állítás ebben a formájában félrevezető, hiszen én vagyok az, aki hálával tartozom. Az önkéntes angoltanítással Indiában töltött tíz hónap tökéletesen megváltoztatta az életemet, méghozzá – az azóta eltelt lassan két év tapasztalatait számba véve – nyugodtan merem állítani, hogy kifejezetten jó irányba. Ezek fényében talán nem csoda, hogy alkalomadtán szívesen tanulmányozom, hogy néhány – látszólag a tökéletes önzetlenség jegyében töltött, ám rengeteg hasznos tapasztalatot és érdekes kalandot hozó – hét vagy hónap miként hat mások életére, és mindeközben ők milyen hatással vannak a környezetükre.
Külön pikantériája a dolognak, hogy a vizsgálódás egyik alanya közeli barátom, Rózsa Bálint, aki a nagy-britanniai illetőségű FutureSense Ltd. erdélyi bázisát vezeti február óta Csíkszeredában.

Számunkra enyhén szólva furcsa, ha valaki fizet azért, hogy dolgozhasson, és az önkéntesség fogalma sokunk tudatában szorosan összefonódott az iskolai idő alatt végzett, kvázi kötelező mezőgazdasági munkák és a gubózó selyemhernyók szagától terhes osztálytermek emlékével.
Európa nyugatibb tájain, ahol a jól bevált kommunista gyakorlat híján az említett, rossz szájízt keltő mémeknek nem állt módjukban megtapadni, az önkéntességhez egészen más jelentéstartalom társul. A mieinknél nagyobb problémákkal küzdő embertársainkért vagy világjobbító(nak tűnő) nemes célokért dolgozva a saját problémáink viszonylagossá, súlytalanná válnak, és ez sok esetben igencsak jó gyógyszer a nyugati értékrend alapját képező individualizmus egyik kellemetlen mellékhatása, a sokszor teljesen indokolatlanul jelentkező önsajnálat ellen. És persze, ha az ember mindeközben hosszabb-rövidebb időt külföldön tölthet, a fényképezőgépes műemlékvadászatnál mélyebben belemászva a helyiek életébe, de nem felel meg a szép számmal adódó, viszont jellemzően minimum 3 hónapos projekteket támogató pályázati lehetőségek (EVS, GLENN stb.) feltételeinek, még a bankszámláját is hajlandó megterhelni egy kisebb összeggel a cél érdekében.


Egy ilyen családi nevelőotthonban (képünkön egy szoba Szentkirályban) általában 7–12 gyermek vagy fiatalember él, általában öt, váltott műszakban dolgozó nevelő felügyelete alatt. Jellemzően nem tényleges árvákról van szó, hanem a szüleik által az állam gondjaira bízott gyerekekről. Ez – mármint a megtagadottság – a tapasztalatok szerint sokkal több lelki gyötrelmet okoz számukra, mint ha tényleg teljesen támasz nélkül, árván maradtak volna. Ezt a traumát még azokban az otthonokban sem könnyű feldolgozni, ahol egy házaspár – sok esetben saját gyermekestül – folyamatosan együtt lakik az állami gondozottakkal, tulajdonképpen nevelőszülőként.

Egyébként talán pontosan ez a külföldi segítők legnagyobb hiányossága, hogy nyelvtudás híján nem alkalmasak mélyebb beszélgetésekre. Bár ez a probléma itt Szentkirályon nem áll fenn: a jelenlegi önkéntes, a húszéves művészettörténet-hallgató Catherine tulajdonképpen Kata, mivel bár egész eddigi életét Angliában élte le, édesanyja magyar, aki születése óta csak anyanyelvén hajlandó beszélni vele. Érkezésekor még kicsit törve beszélt, szorgalmasan „and”-eket és „so”-kat tűzdelve a döcögős magyar mondatokba, de az itt töltendő hónap végére kellemes székely „akcentussal” fogja megörvendeztetni magyarul beszélő családtagjait. Õ egyébként annyira beleszeretett a környékbe, és persze mindenekelőtt a gyerekekbe, hogy már most elszomorodik, ha a búcsúzásra gondol, és a mihamarabbi visszatérést tervezi. Nem ő lenne az egyetlen, több önkéntes rendszeresen visszajár, vagy legalábbis figyelemmel követi hajdani védenceinek sorsát, és igyekszik – általában sikerrel – adományokat gyűjteni számukra.
Szóval Kata lelkesen kirándul a gyerekekkel, viszi őket strandra, játszik velük az udvaron, fésüli a lányok haját, és igyekszik szélesebb körben is használható tudással bővíteni angol szókincsüket, mely a román tévé áldásainak, a szinkronizálatlanul sugárzott filmeknek köszönhetően a legmorcosabb albioni kocsisokat idézi. Annak ellenére, hogy a gyerekek nemcsak Katával, hanem a többi, csak angolul értő önkéntessel is szívesebben beszélnek magyarul, akkor is, ha azok nem értik, meglepően sok hasznos angol mondat és kifejezés ragad rájuk, méghozzá hibátlan kiejtéssel.

Rövid kirándulást tettünk a falu határában a gyerekekkel, hogy a szántóföldeket átszelő földút mentén össznépi szalonnasütést szervezzünk a mogyoróbokrok szolgáltatta félárnyékban. Útközben igyekeztem kifaggatni az önkénteseket tapasztalataikról, már amennyire a folyton rájuk csimpaszkodó gyerekek engedték.
Õk élményként élik meg a kommunikációs nehézségeket, izgalmasnak tartják, hogy kézzel-lábbal kell megértetniük magukat. Azt mondták, a közös nyelv hiánya inkább a szervezésben okozott problémát, mivel nem tudták egyeztetni a nevelőkkel a programot. Aztán erre is találtak megoldást: rajzos napirendet készítettek a gyerekek nagy örömére, akik aztán ötpercenként rohangáltak az egyik falra kitűzött táblázathoz, hogy ellenőrizzék, mit kell éppen csinálni. A szalonnasütés elég kaotikusra sikeredett, mivel a srácok azonnal belevetették magukat az út mellett csordogáló patakba – miután sikerült egy pocsolyát pillanatok alatt szakszerűen összerakott kőtorlasszal tavacskává duzzasztani –, és fergeteges vízi csatába kezdtek. Bár a jól nevelt angol fiatalember prototípusát megtestesítő Dant korántsem fenyegeti az elszékelyesedés veszélye, ettől függetlenül örömmel vermelt el magában egy hatalmas karéj kenyeret szalonnazsírral fonnyasztott paradicsommal és kockára vágott pörcdarabokkal. Imogen már kicsit bizalmatlanabbnak tűnt, de azt mondta, ha már itt van, ezt is ki kell próbálni.
Az biztos, hogy bajuk nem lett tőle, mert másnap reggel mi szállítottuk át őket Tusnádra, hogy segítsünk előkészíteni az ágyakat, illetve hogy Bálint véglegesítse velük az első hét programját, és láthatóan majd kicsattantak az egészségtől. Strandlátogatást, pizza- és mályvacukorsütést, számháborút és rajzversenyt, valamint házimozizást terveztek. Lehet, hogy ezek a programok banálisnak tűnnek, de a munkájukat hozzávetőleg fejedelmi 500 lejért végző nevelőknek teljesen érthető módon sem szabad kapacitásuk, sem forrásuk nincs szabadidős tevékenységek szervezésére.

Miközben Bálint muzeális értékű kisautója a 21 évéhez képest egészen magabiztosan rótta a Hargitát Keresztúrról visszafelé jövet, megpróbáltuk végiggondolni, mekkora kárt okozhat, hogy az önkéntesek felbukkannak ezeknek az átlagosnál több szeretetet igénylő gyerekeknek az életében, rengeteg pozitív élménnyel megtámogatva elkezdenek kötődni hozzájuk, de néhány hét elteltével, ha nem is teljesen nyom nélkül, de eltűnnek. Bizonyára ez sokszor fájdalommal jár, méghozzá mindegyik fél számára, de az önkéntesekkel felszabadultan mókázó gyerekeket látva mély meggyőződésemmé válik, hogy a mérleg határozottan pozitív irányba billen.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!