Nekik még mindig nyolc
2011. 08. 11. 19:06Nem vár őszig a nagyobbacska kormánypárt: ismét előtérbe próbálják tolni a megyék átszervezésének ügyét, melyet egy jó hónappal ezelőtt a kisebbik kormányerő, az RMDSZ dacos ellenkezése miatt kénytelen volt levenni a napirendről. Cserébe persze nem lett kisebbségi törvény, amely afféle árukapcsolásként került bele ebbe a történetbe. Bizonyára volt, aki már mérlegre tette: mennyivel vinne többet a régióátszervezés az új közigazgatási egységek létrehozása miatt megváltoztatott etnikai arányaival, mint amennyit a nehéz gyermekkorú kisebbségi törvény hozhatna, legalábbis abban a formájában, ami át is menne a román törvényhozáson.Most nyilván adódik a kérdés, mi értelme ismét felmelegíteni a koalíción belül nem kis feszültséget kiváltó javaslatot a nyolc megamegye létrehozásáról, mikor a lényegen közben semmi nem változott. S egyáltalán mi változhatott? Egyrészt maga az elképzelés, amelyet nem csupán magyar részről ért bírálat, elég, ha csak a Konstanca központú új régióra gondolunk, amelyhez Dobrudzsától jó távolról is tartoznának felszámolandó megyék. Utazhatnak majd az urak a Kárpátok lábaitól a tengerpartra megyei tanácsülésre. Ám Emil Boc nem szólt arról, hogy menet közben átrajzolták volna az elképzeléseiket, pedig jól tudja, hogy az RMDSZ rábólintásához elegendő lenne a Maros–Kovászna–Hargita plusz Bihar–Szilágy–Szatmár hármasok létrehozása. Persze, történt a korábbi próbálkozás után még egyéb is, figyelmeztető jelzésként például a Borbély László elleni hatalmi erőfitogtatás, amiről azt is hallani, hogy inkább a verespataki projekttel hozható összefüggésbe, mint nem túl elegáns nyomásgyakorlási eszköz.
Visszatérve a nyeretlen nyolcashoz, jó lenne kitalálni, hogy mit is akar a miniszterelnök, hiszen azzal tisztában lehet, hogy nincs esélye a koalíciós többséghez ez ügyben. Akkor pedig minek erőlteti? Jó, Bãsescu erőlteti, és akkor mi van? Vagy fenyeget valamivel a háttérben, vagy alkut kínál, bár nem igazán látom, hogy mi olyat tudna ajánlani, amitől az RMDSZ egyetértését elérné.
Az egyetlen újszerűnek mutatkozó, bár részleteiben nem ismert eleme Boc újramelegített ötletének, hogy az új közigazgatás bevezetésével egyidejűleg átruházna bizonyos – eddig nem részletezett – hatásköröket és vagyonelemeket a helyi önkormányzatokra. Látszólag jól hangzik, hogy a döntéseket a lehető legalacsonyabb szinteken hozzák, bár a központosításban jeles Romániában aligha lehet komolyan gondolni ezt az elképzelést. Akkor akár azt is kérdezhetnénk, mi értelme az új, tartomány méretű megyék, régiók kialakításának, az eddig létező megyék összevonásának, ha az új formát már indulásból súlytalanná tennék, kevés döntési jogkörrel. Félek, hogy a javaslat ebben a formájában nem több, mint kidolgozatlan nyári ötletelés, hogy aztán legyen min rágódjon hetekig a sajtó és a politika. És közben lehet úgy tenni, mintha tényleg ez lenne a legfontosabb, legsúlyosabb problémája az amúgy irigylésre méltó módon működő és fejlődő országnak.
Ossza meg másokkal is!
Tweet
Szóljon hozzá!