Mentősök versenyhelyzetben

2016. 10. 05. 10:17

A Mentőegységek Országos Versenyének (Concursul Național de Echipaje de Ambulanțe) idén a Prahova megyei Sinaia ad otthont október 5-8. között. A nagyváradi csapat utolsó „edzésére” Tasnádi-Sáhy Péter látogatott el.

 

Tavaly nyáron volt szerencsém betekintést nyerni a nagyváradi mentősök életébe, akkor egy egész, 12 órás műszakot lehúztam az egyik rohamkocsin. Most csak néhány órát töltöttem az állomáson, hogy a Bihar megyét képviselő, Blaga Larissa önkéntessel kiegészült Latzikó Gabriella (mentő asszisztens) és Balogh Zoltán (sofőr) csapatát meglátogassam a Mentőegységek Országos Versenye előtti utolsó napon. Felkészülésüket a 2014. évi országos harmadik helyezést elért Dr. Brânzas Simona, Harapu Marius, Maris Doina csapat segítette a legkorszerűbb protokollok ismertetésével, hiszen a megmérettetés lényege a folyamatos tanulás.

 

A versenyzők tételszerűen kapják a feladatokat, amiket aztán egy speciális gyakorlóbábun kell bemutatni. Az általam végigkísért első eset, egy mellkasi fájdalomra panaszkodó beteg ellátása.

 


Alapos vizsgálat után kiderül, a páciensnek infarktusa van. Mint Latzikó Gabriellától megtudom, hiába tud a bábú távirányítóval vezérelve mindenféle tüneteket produkálni (köhög és jajgat is), hús-vér beteggel mégis könnyebb dolgozni, sokkal több a visszajelzés, könnyebb lépésről lépésre haladni, a versenyhelyzetben viszont ismerni kell a teljes protokollt.

 

Aki látott legalább egy epizódot a Vészhelyzetből, tudja, mi történik. Ha nem, elárulom: a beteget éppen „intubálják”.

 

A következő eset már kevésbé hétköznapi: egy gyomorlövéses vadászbaleset áldozatát kell ellátni.

 

Készül a kötés a bemeneti sebre.

 

A pácienst kihűlés ellen termo-takaróval terítik le, hiszen ne feledjük, erdőben vagyunk. Az erős koncentráció és a feszített tempó miatt a helyzet bizonyos pillanatokban annyira izgalmas, mintha tényleg terepen lennénk.

 

A vadász esés közben a lábszárát is eltörte, amit speciális pólyával rögzítenek.

 

A pórul járt vadászt speciális hordággyal teszik át a szállítókocsira.

 

Indulás előtt a törött csípő is rögzítésre kerül, hogy a beteg biztonságban eljuthasson a kórházba.



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!