Komolyan vett szecesszió

2016. 03. 28. 15:02

Nagypénteken kitárta kapuit a nagyközönség előtt a nagyváradi szecesszió egyik emblematikus épülete a Darvas-La Roche-ház. A csütörtöki ünnepi megnyitóról Tasnádi-Sáhy Péter számol be képriportban.

 

 

A mai Iosif Vulcan, hajdani Rimanóczy utca 11. szám alatt található, feltehetően 1910-ben épült villa a híres-neves Vágó testvérek egyik utolsó közös munkája. Az utcai homlokzatról két erős hatás mutatható ki, az egyik a bécsi szecesszióé, a másik pedig az időé. Utóbbit, ha minden a tulajdonossá vált önkormányzat tervei szerint halad, hamarosan el fogják tüntetni, az épület pedig hivatalosan is múzeumként üzemel majd.

 

 

A földszinti termekben ingyenesen látogatható a több európai nagyvárost megjárt „Természet és az Art Nouveau” című kiállítás. Az egységes stílus helyett sokkal inkább a korban uralkodó historizáló, akadémiai stílustól elszakadni vágyó világképet hivatott bemutatni.

 

 

Számtalan kiállítási tárgy bizonyítja: a szecesszió legfőbb inspirációs forrását a természet formái jelentik.

 

 

A megnyitóval kapcsolatos érdeklődés is jelzi: ma is sokan támogatják „a szecesszió városa” önmeghatározást.

 

 

Az ünnepélyes megnyitón mutatták be Rodica Hârcă hiánypótló, a nagyváradi szecesszió jegyeit és emlékeit lajstromba szedő könyvét.

 

 

Simon Judit újságíró, az épület egyik utolsó „odaszületett” lakója, mind az egybegyűlteknek, mind az érdeklődő kollégáknak szívesen mesélt a ház és a családja egybefonódó történetéről.

 

 

Az emeleti termekben lakásmúzeum kap majd helyet, melynek már most is láthatóak az alapjai.

 

 

Az épületbe látogató nagyérdemű az európai szecessziós városok hálózata gondozásában létrejött földszinti tárlat, illetve a lakásmúzeum mellett Anca Miculiţ floridai divattervező szecesszióból inspirálódó munkáiban is gyönyörködhet.

 

 



Ossza meg másokkal is!



Szóljon hozzá!